Home Biznes 10 pomysłów na firmę jednoosobową
Biznes - 10 marca 2023

10 pomysłów na firmę jednoosobową

Rezygnacja z etatu i założenie własnej działalności to pierwszy krok do zawodowej i finansowej swobody. Prowadzenie biznesu daje Ci nieograniczone możliwości w zakresie zarobków i pozwala decydować o czasie i miejscu wykonywania pracy. Zanim jednak zdecydujesz się pożegnać swojego dotychczasowego szefa, musisz upewnić się, że Twój pomysł na firmę ma szanse powodzenia. Aby pomóc Ci dokonać odpowiedniego wyboru, przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 propozycji jednoosobowej działalności.

Według statystyk, w 2022 roku już 77% internautów w Polsce deklarowało robienie zakupów w sieci. Odsetek ten cały czas zresztą rośnie, co oznacza, że rynek e-commerce dynamicznie się rozwija. Sprawia to, że wielu początkujących przedsiębiorców na pierwszy własny biznes wybiera prowadzenie sklepu internetowego.

Ogromnym plusem tego rodzaju działalności jest dostępność zaawansowanych platform e-commerce i innych narzędzi, które pozwolą Ci samodzielnie założyć i prowadzić sklep internetowy. Nie musisz korzystać z kosztownej pomocy informatyków ani tracić cennych godzin na zajmowanie się technicznymi aspektami witryny. We wszystkim wyręczą Cię praktyczne funkcje inteligentnego oprogramowania sklepowego.

Najlepszym rozwiązaniem okaże się platforma typu Software as a Service. To kompleksowa usługa, która gwarantuje Ci dostęp nie tylko do intuicyjnego kreatora sklepu, ale także do wszelkich niezbędnych integracji i narzędzi marketingowych. Funkcje automatyzacji sprawią, że samodzielnie poradzisz sobie z obsługą zamówień, a wszystko to w ramach abonamentu wynoszącego około 100 złotych miesięcznie.

Sprzedaż na Allegro

Jeśli nie chcesz zakładać własnego sklepu internetowego i wolisz skorzystać z gotowych rozwiązań, do dyspozycji masz różnego rodzaju marketplace’y. Najbardziej znanym w Polsce jest oczywiście Allegro, którego używa około 20 milionów unikalnych użytkowników. To ogromna baza potencjalnych klientów o wysoce sprecyzowanych potrzebach konsumenckich.

Prowadząc sprzedaż na Allegro, możesz korzystać z zaawansowanych narzędzi marketingowych i programów lojalnościowych, aby budować swoją przewagę nad konkurencją. Musisz co prawda liczyć się z prowizjami obniżającymi Twoje zyski, ale dysponujesz infrastrukturą, która byłaby dla Ciebie nieosiągalna w przypadku własnego sklepu internetowego.

Pamiętaj, że najlepsze rezultaty zapewni Ci połączenie działań w obrębie własnej witryny ze sprzedażą na Allegro lub w innych serwisach zakupowych. Aby realizować strategię wielokanałową, przyda Ci się dobre oprogramowanie e-commerce, wyposażone w funkcjonalne integracje.

Kursy online

Moda na zdobywanie wiedzy przez Internet rozwija się cały czas, ale za okres jej prawdziwego rozkwitu należy uznać czasy pandemii koronawirusa. Szkoły, uczelnie i liczne firmy przeniosły się wówczas do sieci, aby nie przerywać edukacji i pracy podczas lockdownów. Poskutkowało to ogromną popularnością różnego rodzaju kursów i szkoleń online.

Na materiałach tego typu można dziś bardzo dobrze zarabiać. Wiedzę sprzedaje się zarówno pod postacią prowadzonych na żywo webinarów, jak i przygotowywanych wcześniej e-booków czy nagrań wideo. Wybierz więc rozwiązanie, które odpowiada Ci najbardziej, i zacznij pozyskiwać klientów. Jeśli chcesz tworzyć filmy z tutorialami lub relacje live, wystarczy Ci profil w odpowiednim medium społecznościowym. Jeżeli jednak wolisz zarabiać na sprzedaży poradników w postaci plików cyfrowych, przyda Ci się dobre oprogramowanie sklepowe, automatyzujące obsługę zamówień tego typu.

Copywriting i tłumaczenia

Ciekawym pomysłem na jednoosobową działalność może być także tworzenie tekstów marketingowych na zlecenie. Zapotrzebowanie na tego rodzaju treści jest ogromne, ponieważ coraz więcej przedsiębiorców chce promować swoje firmy w sieci. Niezbędne do tego są na przykład opisy produktów i kategorii dla sklepów internetowych czy profesjonalne artykuły blogowe z różnych dziedzin.

Aby zajmować się copywritingiem, nie potrzebujesz ani dużego kapitału na start, ani dostępu do zaawansowanych narzędzi. Wystarczy Ci talent pisarski i umiejętność szybkiego pozyskiwania informacji. Kiedy opracujesz już swoje portfolio i zbudujesz sobie bazę stałych klientów, taka działalność może okazać się całkiem opłacalna, choć z początku Twoje stawki nie będą prawdopodobnie zbyt wysokie.

Oprócz copywritingu warto zainteresować się także tłumaczeniami. W tym przypadku będziesz oczywiście potrzebować odpowiednich kompetencji w zakresie wybranych języków. Zauważ, że na najwyższe stawki mogą liczyć osoby posługujące się trudnymi i mało rozpowszechnionymi językami, takimi jak szwedzki, japoński czy portugalski.

Grafika komputerowa

Podobnym popytem jak copywriting cechuje się grafika komputerowa. Ci sami przedsiębiorcy, którzy chcą publikować na swoich stronach opisy produktów i artykuły blogowe, potrzebują wysokiej jakości zdjęć, obrazów i szablonów. Jeśli możesz pochwalić się ponadprzeciętnym zmysłem artystycznym i potrafisz obsługiwać podstawowe narzędzia do edycji grafiki, z łatwością zarobisz na takiej działalności.

Aby pozyskiwać opłacalne zlecenia, potrzebować będziesz oczywiście imponującego portfolio. Klientów możesz szukać zarówno na platformach przeznaczonych dla freelancerów, jak i w odpowiednich grupach na Facebooku.

Korepetycje online

Jeszcze niedawno udział w korepetycjach wymagał od ucznia osobistego spotkania z nauczycielem. Wiązało się to zatem z koniecznością dojazdów, pochłaniało więcej czasu, niż powinno, i zdecydowanie utrudniało świadczenie tego typu usług. Dziś możesz zrobić dobry użytek z takich aplikacji jak Google Meets czy Zoom i prowadzić korepetycje bez wychodzenia z domu czy zapraszania uczniów do siebie.

Aby prowadzić taką działalność, musisz oczywiście posiadać bogatą wiedzę w określonej dziedzinie. Nie będzie to szczególnie trudne, jeśli swoją ofertę kierujesz do uczniów szkoły podstawowej, ale w przypadku licealistów okaże się to zdecydowanie większym wyzwaniem. Pamiętaj, że korepetycje możesz oferować również studentom czy osobom, które zakończyły już swoją edukację, a chcą dokształcić się w pewnych obszarach. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zagadnienia związane z finansami, marketingiem czy biznesem.

Programowanie

Usługi IT to jeden z najbardziej opłacalnych pomysłów na jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli posiadasz odpowiednie kompetencje w tym zakresie, załóż firmę i zacznij szukać zleceń. Na początku mogą to być stosunkowo proste projekty, takie jak zaprogramowanie strony internetowej czy sklepu. Jeżeli będziesz ciągle rozwijać swoją wiedzę, z czasem zaczniesz prawdopodobnie świadczyć bardziej zaawansowane usługi.

Jako programista, możesz pracować dla kilku różnych klientów lub dla jednego software house’u, który będzie regularnie zlecał Ci różne zadania. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, niewątpliwie zapewnisz sobie atrakcyjne źródło dochodów.

Fotografia

Niezliczone ilości projektów graficznych, które powstają na co dzień w Internecie, mają swoje źródła w obrazkach i fotografiach zamieszczanych w sieci przez użytkowników. Wiele z nich to profesjonalne zdjęcia, wykonywane i sprzedawane przez profesjonalistów. Jeśli masz dobry sprzęt fotograficzny i wiesz, jak zrobić z niego dobry użytek, możesz udostępniać swoje prace online.

Posłuży Ci do tego albo własny sklep internetowy z opcją sprzedaży materiałów cyfrowych, albo specjalny serwis stockowy. W tym pierwszym przypadku zdecydowanie ułatwisz sobie wykreowanie własnej marki i zachowasz wszystkie zyski dla siebie. W drugim stracisz sporą część zarobków na rzecz prowizji, ale zyskasz dostęp do ogromnej bazy potencjalnych klientów. Zastanów się więc, które rozwiązanie bardziej Ci odpowiada, i zacznij bogacić się na swojej pasji!

Wirtualny asystent

Wielu przedsiębiorców, którzy niedawno zaczynali prowadzić własne działalności, dziś nie nadąża już z obsługą swoich klientów i monitorowaniem rynku. Chętnie sięgają więc oni po pomoc. Często nie opłaca im się jednak zatrudnianie pracownika na pełen etat, wobec czego korzystają ze wsparcia tak zwanych wirtualnych asystentów.

Wystarczy, że założysz jednoosobową firmę i zaczniesz świadczyć usługi wirtualnego asystenta bądź asystentki w Internecie. Ogłaszaj się w odpowiednich kanałach i pozyskuj klientów, dla których będziesz zarządzać terminami, pocztą elektroniczną czy dokumentacją. Aby prowadzić taką działalność, nie potrzebujesz ani dużego kapitału inwestycyjnego, ani specjalistycznych umiejętności. Sukces zapewnisz sobie po prostu dzięki dobrej organizacji i sumienności.

Influencer marketing

Influencer marketing to dziedzina, która interesuje przede wszystkim młode pokolenia, ale nie tylko. Do wyboru takiej ścieżki zachęca przede wszystkim wizja sporych zarobków i popularności. Podstawą dla biznesu okaże się w tym przypadku rozpoznawalny kanał w mediach społecznościowych bądź poczytny blog. W momencie, gdy osiągniesz pewien poziom zasięgów, propozycje współpracy zaczną prawdopodobnie same do Ciebie napływać.

Aby zarabiać na własnym blogu bądź profilu social media, możesz publikować linki afiliacyjne, recenzować produkty lub usługi na zlecenie, lokować je w swoich materiałach czy wręcz tworzyć treści zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Pamiętaj jednak, że najcenniejszy w tej branży okaże się spójny i profesjonalny wizerunek. Skup się więc na dziedzinach, które są Ci bliskie, i zawsze dbaj o wysoką jakość swoich publikacji.

10 pomysłów na firmę jednoosobową — podsumowanie

Przedstawiliśmy Ci zaledwie 10 pomysłów na jednoosobową działalność gospodarczą, ale Twoje możliwości w tym zakresie są właściwie nieograniczone. Tak naprawdę w biznes możesz przekształcić każdą swoją pasję i posiadaną wiedzę. Wystarczą dobre chęci i odrobina ciężkiej pracy.

Sprawdź również

Google Ads – dlaczego warto korzystać z kampanii Google?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest być widocznym w internecie niemalże od raz…