Home Biznes 7 technologii hostingowych zwiększających szybkość stron WWW
Biznes - 23 września 2022

7 technologii hostingowych zwiększających szybkość stron WWW

Szybkość strony WWW ma ogromne znaczenie dla użytkowników. Dzięki temu znacznie zwiększa się liczba osób chętnych odwiedzać daną witrynę. Czas generowania obrazu w stronach WWW zależny jest od wielu aspektów związanych z wykorzystywanymi przez firmy hostingowe rozwiązaniami. Czy wiesz, które z parametrów mają wpływ na szybkość ładowania się strony? Przedstawiamy 7 najważniejszych technologii hostingowych, które zapewnią Ci najwydajniejszy i najszybszy serwer.

Hosting – jakie ma znaczenie dla szybkości ładowania strony?

Hosting to kluczowy aspekt mający wpływ na szybkość ładowania strony oraz jej wydajność. Dlatego też wybierając odpowiednią firmę, warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które oferuje nam dana oferta. To zdecydowanie usprawni działanie strony, zminimalizuje opóźnienia w ładowaniu oraz pozwoli pozbyć się błędów.

Przedstawiamy najważniejsze parametry hostingu, które będą miały wpływ na szybkość ładowania strony. 

Rodzaj dysku 

Jeśli zależy Ci na jak najszybszym hostingu, koniecznie weź pod uwagę kwestie związane zarówno z powierzchnią dysku, jak i również jego rodzajem. Do wyboru masz wiele opcji, takich jak:

  • Dysk HDD – najprostszy rodzaj dysku, stosowany powszechnie w różnych ofertach hostingowych.
  • Dysk SSD – nieco nowocześniejszy i o wiele bardziej szybki dysk półprzewodnikowy.
  • Dysk SSD NVMe – najnowocześniejszy i najszybszy rodzaj dysku, obecny w ofercie niewielu firm hostingowych.

SSD to technologia o wiele bardziej wydajna niż HDD, która w dużym stopniu wpłynie na czas ładowania Twojej strony. Najnowocześniejsze z nich dyski SSD NVMe są nawet o 11 razy szybsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Dlatego też podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania warto zwrócić uwagę na ich rodzaj, szczególnie gdy zależy nam na jak najszybszym ładowaniu strony. 

Procesor 

Wybierając odpowiednią ofertę hostingu, zwróć uwagę na istotne parametry techniczne dotyczące procesora. To one mają wpływ na wydajność oraz szybkość serwera. Procesor odpowiada za to, ile czynności może być wykonywanych jednocześnie, co ma wpływ na prędkość hostingu.

Pamięć RAM

Każdy serwer wyposażony jest w odpowiedni poziom pamięci RAM. Dlatego też wybierając odpowiednią ofertę, zwróć uwagę na dotyczące jej ograniczenia, takie jak:

  • ilość RAM dla wszystkich procesów
  • ilość RAM dla jednego procesu PHP.

Ogólnie warto zastosować się do jednej głównej zasady. Im ilość pamięci RAM będzie większa, tym sprawniej i szybciej będzie ładować się dana strona.

Liczba procesów a limity PHP

Zazwyczaj w ofercie firm hostingowych znajdziemy różne limity związane z ograniczeniami na danego użytkownika. Jedno z kluczowych dotyczy maksymalnej liczby procesów PHP, które mogą być przetwarzane w jednym momencie. Jednak nie we wszystkich ofertach znajdziemy pozycje hostingu, wykorzystujące skrypty PHP, dlatego też warto zwrócić na to uwagę. 

Technologie hostingowe zwiększające szybkość stron WWW

Poniżej przedstawiamy listę 7. technologii, które powinien oferować każdy szybki hosting:

1. Język PHP

Język PHP zapewnia możliwość dynamicznego pobierania danych z bazy MySQL. Warto więc  zadbać o to, aby wybrany serwer posiadał najnowszą wersję PHP, aby można było korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań, także tych przyspieszających jej funkcjonowanie.

2. Protokół HTTP

Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas serwer zapewnia możliwość obsługi protokołu HTTP/3. Dzięki temu połączenie pomiędzy serwerem a przeglądarką będzie zdecydowanie szybsze i bardziej wydajne.

3. DNS Anycast

DNS Anycast to technologia przyspieszająca odpowiedzi serwerów DNS. Korzystanie z tych rozwiązań pozwala na przekierowanie danej domeny do serwera, który jest najbliżej korzystającego użytkownika.

4. RAM i CPU

Wybierając określony hosting, zwróć uwagę na dostępny pakiet zasobów. Warto zadbać o to, aby mieć przynajmniej 1 GB pamięci RAM i 1 GHz procesora.

5. LiteSpeed 

LiteSpeed odpowiada za szybkość i wydajność działania stron na serwerze. Jest to platforma obsługująca strony, mająca kluczowy wpływ na 

6. System pamięci podręcznej Redis

Redis zajmuje się magazynowaniem danych w pamięci. Stosowany jako baza danych i pamięć podręczna. Dobrze sprawdza się podczas obsługi ciągów znaków, bitmap, indeksów, list i wielu innych. Obsługuje skrypty Lua oraz zapewnia wysoką dostępność do stron.

7. Dysk SSD NVMe

SSD NVMe to najnowocześniejszy dysk obecny w ofertach firm hostingowych. Zapewnia nawet 10-11 razy większą wydajność niż tradycyjne rozwiązania.

Źródła: instalki.pl, hosting.edu.pl

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…