Home Google Adres URL przyjazny SEO
Google - SEO - pozycjonowanie stron www - 22 listopada 2015

Adres URL przyjazny SEO

Podczas działań optymalizacyjnych na naszej stronie www nie możemy zapominać o przyjaznych adresach URL, które stanowią jeden z podstawowych czynników, na jakie należy zawracać uwagę.

Przyjazny adres URL niesie za sobą całą masę pozytywów! Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań aby wyposażyć w nie swoją witrynę. Zajmuje to – w zależności od technologii w jakiej wykonana jest strona – od kilku minut do kilku godzin spędzonych nad żmudnym przepisywaniem adresów w pliku .htaccess. Jednak efekty są tego warte!

Jak wyglądają przyjazne adresy URL?

Istnieje szereg czynników, które adres musi spełniać aby być przyjazny dla użytkownika i dla wyszukiwarki. Oto one:

  • Powinien zawierać słowa kluczowe – w treści adresu URL powinny się znajdować nie tylko te słowa, na jakie chcielibyśmy aby dana podstrona odnajdywana była w wynikach wyszukiwania. Ważne, aby słowa kluczowe odpowiadały temu, co rzeczywiście znajduje się w treści strony. Jeśli więc dotyczy ona czerwonych słoni adres powinien wyglądać następująco: /czerwone-slonie
  • Poszczególne wyrazy oddzielone za pomocą myślnika. Dokładnie tak! Myślnika, a nie podkreślnika, przecinka czy jakiegokolwiek innego znaku. Myślnik jest obecnie uznawanym przez Google rozdzielnikiem pomiędzy dwoma słowami i to właśnie jego należy używać. Stąd też adres /czerwone-słonie a nie /czerwone_slonie czy /czerwoneslonie. UWAGA: jeśli nie użyjemy w ogóle żadnego rozdzielnika, Google potraktuje taki adres jako jedno słowo: czerwonesłonie, co zmniejszy nasze szanse na zaistnienie wysoko w wynikach wyszukiwania.
  • Nie używamy polskich znaków. Obecnie istnieje już możliwość używania w adresach URL polskich znaków takich jak: Ł, Ń, Ą itp. ta praktyka nie jest jednak polecana, gdyż starsze przeglądarki i niektóre systemy kodowania mogą mieć problem z wyświetleniem takich adresów. Nie wspominając już o tym, że użytkownik, nieprzyzwyczajony do stosowania polskich znaków w przeglądarce może błędnie wpisywać adres.
  • Adres powinien być pozbawiony niepotrzebnych znaków typu: ?,&,$, id-345 itp. Są one niezrozumiałe zarówno dla USERa jak i wyszukiwarki. Unikamy także końcówek określających język strony jak .html, .php.

Po co nam przyjazne adresy?

Przyjazne adresy URL niosą za sobą szereg korzyści. pomagają zmniejszyć ilość przekierowań na stronę błędu 404. Sprawiają, że użytkownikowi łatwiej jest zapamiętać adres strony, a dzięki temu zwiększają szansę jego powrotu na nią w przyszłości. Słowa kluczowe pomagają odnaleźć nas w wyszukiwarkach, a więc są nieocenione w SEO. Jednym słowem – przyjazne adresy to absolutne must have!

Sprawdź również

Google organizacja macierzysta: Alphabet. Co warto o niej wiedzieć?

Google to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych marek na świecie, ale niewielu wie…