Home Social Media Ban na TikToku – co robić?!
Social Media - 27 czerwca 2020

Ban na TikToku – co robić?!

Jak wyjść z bana na Tik Toku?

Tik Tok jest jednym z najpopularniejszych serwisów, na którym użytkownicy mogą zamieszczać śmieszne filmiki, ale także próbować swoich sił w tańcu do znanych utworów. Korzystają z niego zarówno młodsi jak i starsi. Jednak, jak każda aplikacja Tik Tok ma swoje zasady i regulamin, który z reguły jest automatycznie, bez przeczytania akceptowany. Złamanie tik tokowych reguł grozi jednak banem. Czym więc jest ban i jak z niego wyjść?.

Ban na TikToku – co to jest?

Czym jest ban na TikToku? Najprościej rzecz ujmując, ban jest tymczasowym ograniczeniem konta w aplikacji Tik Tok. To zautomatyzowany proces, całkowicie koordynowany przez algorytm, który ma za zadanie wykrywać treści sprzeczne z regulaminem, a także chronić przed spamem. Ban nie ograniczy nam przesyłania treści, jednak nie będą one wyświetlane w wynikach wyszukiwania, ani zakładce „Dla Ciebie”. Nie otrzymamy też żadnej informacji czy i na ile nasze konto zostało zbanowane.

Shadowban na TikToku

Ze względu na fakt, że TikTok nie informuje swoich użytkowników o nałożeniu bana na ich treści, często oni sami mogą nawet nie zorientować się, że otrzymali bana! Pierwsze, co z pewnością zostanie przez nich zauważone to malejące zasięgi na TikTok, niemal z dnia na dzień! Taka blokada popularnie nazywana jest Shadowbanem i w społeczności TikTok’a jest spora dyskusja odnośnie tego, czy shadowban w ogóle istnieje. Kiedy mówimy więc o banie na treści na TikToku, często mamy po prostu na myśli shadowbana, czyli niejako przesunięcie naszego konta w cień. Co ciekawe, nawet regulamin aplikacji mówi, że może ona nałożyć ograniczenia na konta bez żadnego powiadomienia użytkownika! Jest to więc potwierdzenie na to, że shadowban istnieje.

Jak sprawdzić czy mam bana na TikToku?

Jak więc sprawdzić, czy na nasz profil zostały nałożone ograniczenia? Najprościej wydedukować to, biorąc po uwagę wyświetlenia pochodzące z „Dla Ciebie„. Jeśli zauważyliśmy znaczny spadek, prawdopodobnie zostaliśmy zbanowani. Kolejną opcją jest użycie Tik Tok Pro. Dzięki temu, dokładnie sprawdzimy skąd są wyświetlenia, a warto wiedzieć, że każde wideo przechodzi przez zakładkę „Dla Ciebie”. Jeśli nie znajdziemy tej zakładki na liście, z której pochodzą nasze wyświetlenia, oznacza to, że na nasze konto została nałożona blokada.

Zobacz też: Jak zrobić live’a na TikToku?

Warto wiedzieć, że każde wideo przechodzi przez zakładkę „Dla Ciebie”. Jeśli nie znajdziemy tej zakładki na liście, z której pochodzą nasze wyświetlenia, oznacza to, że na nasze konto została nałożona blokada.

Za co można otrzymać ban na TikTok?

TikTok ma swój regulamin, oraz algorytm. Ma on za zadanie wykrywać wszelkie naruszenia zasad przez użytkowników aplikacji. Zgodnie z wytycznymi TikToka, tymczasowa blokada na konto (ban, shadowban) może zostać nałożona za:

  • publikację treści chronionych prawem autorskim – przesyłane filmy muszą być wykonane przez nas. Kopiowanie czy publikowanie treści innych osób wiąże się z poważnym naruszeniem praw autorskich. Tik Tok w takim wypadku może usunąć video i zbanować nasze konto.
  • publikowanie nagości – aplikacja, ze względu na wiek jej użytkowników (aplikacja TikTok jest dostępna od 13 lat) dokłada wszelkich starań, by ich chronić. Publikowanie nagości i innych treści dla dorosłych jest niezgodne z regulaminem Tik Toka. Bądźmy więc pewni, że skończy się to banem.
  • publikowanie treści nielegalnych – promowanie przemocy, narkotyków czy innych niezgodnych z prawem zachowań, zakończy się blokadą konta.
  • zbyt ciemne nagranie – tak, nie jest to przypadek. Tik Tok analizuje video użytkowników za pomocą specjalnego algorytmu. Zbyt ciemny film, może zostać uznany za nielegalny, promujący przemoc czy nagość. Właśnie dlatego, powinniśmy zawsze pamiętać, o dobrym oświetleniu.
  • wykorzystanie utworów z ” próba uzyskania praw autorskich” – utwory opatrzone takim dopiskiem, nie są jeszcze gotowe do wykorzystania przez użytkowników aplikacji. Tik Tok nie zaryzykuje użyciem dźwięku, który mógłby naruszyć prawa autorskie. Nasze video zostanie więc usunięte, a konto zbanowane.

Kurs TikToka – zbuduj konto, które osiągnie sukces!

Jak wyjść z bana?

Zastanawiasz się jak odwołać się od bana na TikToku? TikTok nie informuje nas, do kiedy trwa ban. Najprostszym sposobem, by odblokować konto, jest usunięcie filmu, który mógł naruszyć zasady Tik Tokowej społeczności. Następnie odczekujemy kilka dni przed opublikowaniem nowej treści. Weźmy pod uwagę, że może to potrwać nawet tydzień lub dwa. Po opublikowaniu nowego video, sprawdźmy czy nasze wyświetlenia pochodzą z „Dla Ciebie”, by upewnić się, że ban zniknął. Jeśli to nie pomogło, pozostaje nam wyczyścić pamięć podręczną aplikacji, wylogować się, usunąć aplikację, uruchomić ponownie telefon i zainstalować TikToka od nowa. Po ponownym zalogowaniu się, ban powinien zniknąć.

Najprostszym sposobem, by odblokować konto, jest usunięcie filmu, który mógł naruszyć zasady Tik Tokowej społeczności.

Twoje konto TikTok zostało zablokowane na stałe

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w których nasze konto TikTok zostanie usunięte (czyt. zbanowane na stałe) np. ze względu na złamanie treści regulaminu aplikacji. Powodów takiej sytuacji może być sporo np. podszywanie się pod inną osobę czy publikowanie treści chronionych prawami autorskimi. Istnieje jednak możliwość odzyskania utraconego na stałe konta TikTok. Należy w ciągu 30 dni od daty zablokowania całego konta zalogować się na swoje konto TikTik, a następnie po pojawieniu się informacji o tym, że konto jest w trakcie dezaktywacji, należy kliknąć „Aktywuj ponownie„. W ten sposób możemy zaradzić sytuacji, w której nasze konto zostało zbanowane na stałe. Jeśli to nie pomaga alternatywną wersją jest napisanie maila na adres helpdesku TikToka, w którym opiszemy całą sytuacją i niejako udowodnimy naszą niewinność. Jest szansa, że ta metoda pomoże nam odzyskać utracone konto.

Sprawdź również

Kto jest właścicielem YouTube’a?

YouTube, jako jedna z największych platform społecznościowych, umożliwia użytkownikom publ…