Home WEB i technologie Brak obrazu na monitorze – co robić?
WEB i technologie - 16 maja 2022

Brak obrazu na monitorze – co robić?

Jak rozwiązać problem z brakiem obrazu na monitorze?

Komputer startuje, wiatraki dają o sobie znać, lecz poza pewnymi dźwiękami sygnalizującymi, że wszystko jest ok nic się nie dzieje. Część podzespołów nie chce ruszyć, a monitor nie chce się włączyć. W tym artykule dowiesz się o ewentualnych przyczynach związanych z brakiem obrazu. Bardzo często z takimi problemami możemy spotkać się po wymianie karty graficznej lub innego ważnego podzespołu w naszym komputerze. Przyczyn odpowiedzialnych za brak obrazu może być wiele od tych błahych do tych bardzo poważnych, które mogą wiązać się z dużymi kosztami i wizami w jednym lub kilku serwisach komputerowych. W 85%  tego typu problem można naprawić samemu w zaledwie 5 min, lecz problem najpierw trzeba zdiagnozować, znaleźć. Warto zaznaczyć, że nawet lekkie wyładowania podczas burzy mogą powodować chwilowe problemy z danym sprzętem nie tylko z komputerem.  

Komputer się włącza, ale nie daje obrazu – źle podpięta karta graficzna

Banalnym problemem może być aspekt związany ze złym podłączeniem karty graficznej do monitora. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności sprawdzić podłączenia. Powinniśmy się upewnić, że wtyczka od kabla jest ciasno osadzona w złączu. Dodatkowo niektóre kable nie działają w momencie, kiedy mają wtyczkę w złym złączu w takim wypadku należy zamienić je miejscami. Oznacza to, że końcówka znajdująca się w monitorze powinna być w komputerze, a ta wtyczka, która znajduje się w komputerze powinna być w monitorze. Starszego typu złącza, które należy dodatkowo wkręcić mogą na pierwszy rzut oka dawać wrażenie, że są dobrze podłączone jednak nie do końca musi tak być. W takim przypadku należy wtyczkę dodatkowo docisnąć. Można także sprawdzić, czy nasza karta graficzna nie jest czasem uszkodzona używając innego kabla niż tego, który był dotychczas podłączony do monitora oraz komputera. Mając pewność, że nasz kabel oraz karta  są sprawne możemy przystąpić do ostatniego etapu, którym jest ocena, czy grafika jest właściwie osadzona w gnieździe PCI-E na płycie głównej. Można także ewentualnie zwrócić uwagę na ogólny stan gniazda pod kątem złamania, czy zabrudzenia. 

Karta graficzna nie daje obrazu – sprawdź i zresetuj BIOS

Jeśli powyższe kroki zostały prawidłowo przeprowadzone, a zarówno karta graficzna jak i kabel działają poprawnie to możemy przystąpić do aktualizacji oraz resetu części systemu zwanej BIOSEM. Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż odpowiada on za rozruch systemu i prace poszczególnych zespołów w tym ważnej dla nas karty graficznej. W tym celu możemy zresetować BIOS przy użyciu zworki lub wyjąć zasilającą go baterie na określony czas. Natomiast w przypadku aktualizacji BIOSU powinniśmy udać się na stronę producenta w celu odnalezienia wymaganych plików, programów oraz konkretnego, pomocnego poradnika. Jeśli jednak po wykonaniu wszystkich kroków dalej mamy problem z obrazem to powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy w ustawieniach biosu po zmianie karty graficznej opcja przesyłania obrazu nie jest zignorowana. Dodatkowo problem może występować w momencie, gdy mamy uszkodzony inny podzespół np. kość pamięci ram. 

Brak obrazu z karty graficznej może być powodowany przez inne podzespoły

Tak jak zostało wspomniane powyżej problem może wynikać z usterki innego podzespołu w wyniku czego nie będziemy w stanie uzyskać obrazu, gdyż komputery to bardzo złożone urządzenia, w których każdy element musi współpracować w idealnej harmonii z resztą. Problem z danym podzespołem sygnalizowany jest kilkukrotnym dźwiękiem. Jego ilość mówi nam o tym, z jaką częścią możemy mieć problem. W pierwszej kolejności możemy wyciągać po kolei kości pamięci ram próbując uruchomić komputer. Dodatkowo pełnemu lub półpełnemu uszkodzeniu mógł ulec sam zasilacz. W takim przypadku generowane napięcie będzie zbyt niskie, aby komputer mógł bezproblemowo wystartować. Wtedy możemy mieć do czynienia z brakiem obrazu na monitorze. Najgorszym i ostatecznym powodem usterki może być zalanie. Naprawa sprzętu w takim stanie nie jest prosta dlatego najlepiej oddać go do serwisanta specjalisty, który oczyści dokładnie wszystkie podzespoły oraz wymieni uszkodzone części, a także naprawi zerwane połączenia, ścieżki.  

Sprawdź również

Subskrypcja – co to jest i jak działa?

Subskrypcje stały się dziś powszechne, oferując klientom dostęp do różnorodnych usług i pr…