Home WEB i technologie Brak polskich znaków na klawiaturze – co robić?
WEB i technologie - 28 grudnia 2021

Brak polskich znaków na klawiaturze – co robić?

Jak zrobić polskie znaki?

Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze? Co zrobić, gdy pojawi się brak polskich znaków? Komputery już od dawna stały się naszym podstawowym narzędziem pracy. Ułatwiają nam przeprowadzanie skomplikowanych wyliczeń czy zarządzanie maszynami. Programy komputerowe stają się coraz bardziej zaawansowane, a ich możliwości mają coraz szersze spektrum. Jednak nie oszukujmy się, znaczna część osób używa ich głównie w celu stworzenia pism, artykułów czy maili do współpracowników. Do tego nie potrzebne są skomplikowane oprogramowania, których trzeba uczyć się kilka tygodni. Edytor tekstu, przeglądarka internetowa i mamy stworzony potrzebny tekst. Ale co wtedy, kiedy nawet ta prozaiczna czynność staje się niemożliwa do wykonania ze względu na brak polskich znaków na klawiaturze? Bardzo łatwo temu zaradzić. Oto zbiór porad jak poradzić sobie z tą niedogodnością?

Jak zrobić na klawiaturze polski znak?

Co zrobić, gdy polskie znaki nie pojawiają się na klawiaturze? O ile młodsze pokolenie ma styczność z nauką obsługi komputera w szkołach, o tyle starsi już takiej edukacji nie odbyli. Dlatego warto na samym początku zaznajomić się z klawiaturą i jej częściami składowymi. Wiedza jak sprawnie tworzyć teksty na komputerze oraz jak robić to płynniej przy wykorzystaniu skrótów klawiszowych pomoże w szybszym tworzeniu potrzebnych dokumentów i usprawni codzienną pracę.

W związku z tym, że komputery są zazwyczaj tworzone na rynki globalne niemożliwym jest, by producenci byli w stanie dołączać do nich klawiatury przygotowane na każdy jeden język z osobna. Dlatego też z pomocą przychodzą programiści, którzy na potrzeby systemów operacyjnych takich jak Windows tworzą specjalne oprogramowania do obsługi klawiatur. Są one odpowiedzialne za komunikację między użytkownikiem komputera a urządzeniem.

No dobrze, ale jak sprawić, by na tak uniwersalnym urządzeniu jakim jest klawiatura dodać polskie znaki? To proste! Wyszukaj na klawiaturze prawego klawisza Alt. Standardowo znajduje się on przy podłużnym klawiszu Spacji. To on odpowiada za rozszerzenie działania klawiszy literowych. Kiedy już zlokalizujesz Alt, wciśnij jeden z dodatkowych klawiszy w zależności od polskiego znaku który potrzebujesz.

Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze – skrót

Poniżej zaprezentowane zostały skróty klawiszowe z użyciem przycisku Alt pozwalające stworzyć poszczególne polskie znaki:

1. a + Alt = ą
2. c + Alt = ć
3. e + Alt = ę
4. l + Alt = ł
5. n + Alt = ń
6. o + Alt = ó
7. s + Alt = ś
8. z + Alt = ż
9. x + Alt = ź

Dodatkowo, jeśli polski znak ma być napisany z dużej litery, to należy dodać do niniejszych kombinacji klawisz Shift. Znajdziesz go po lewej stronie klawiatury pomiędzy klawiszami Caps Lock i Ctrl.

Jak widać nie jest to bardzo skomplikowana czynność, a pozwoli tworzyć estetyczne dokumenty albo wiadomości e-mail. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy w głowie pojawia się ta kołacząca myśl: „nie mogę pisać polskich znaków„. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego nie działają polskie znaki?

Zniknięcie polskich znaków w trakcie pisania to bardzo irytujący problem. Ale dlaczego występuje? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ustawienia języka klawiatury zostały zmienione na domyślne. A to wiąże się z faktem, że bez ponownej zmiany języka dostępne będą tylko znaki występujące w języku angielskim. Wybór polskich znaków takich jak: ą, ć, ę, ś, ź, ż, ó, ł będzie niemożliwy. I nie byłoby to aż tak problematyczne gdyby nie fakt, że tworzenie formalnych dokumentów staje się bardzo uciążliwe.

Jaki skrót klawiszowy odpowiada na wyłączenie polskich znaków?

Problemy związane z tym, że klawiatura nie pisze polskich znaków wynikają najpewniej z faktu, że została wciśnięta kombinacja przycisków Alt i Shift. Ten skrót klawiszowy odpowiada za przełączanie pomiędzy dostępnym w systemie Windows językami. Wspomniany skrót jest wykorzystywany w nowszych systemach operacyjnych. W tych starszych za to samo działanie odpowiada skrót klawiszowy Ctrl i Shift.

Aby wyłączyć polskie znaki na klawiaturze należy wcisnąć skrót Alt + Shift. Analogicznie, aby włączyć polskie znaki na klawiaturze użyjemy tego samego skrótu klawiszowego Alt + Shift.

Jak włączyć polskie znaki w klawiaturze w Windows 10?

Aby zmienić język klawiatury na polski w systemie operacyjnym Windows 10 wystarczy kliknąć przycisk Windows (zazwyczaj między Ctrl i Alt) oraz Spację. W oknie, które wyświetli się na ekranie wybierz „Polski” a następnie „Polska programistyczna”. Do niniejszego okna można dostać się również klikając wskaźnikiem myszki ENG/POL znajdujący się na pasku narzędziowym w prawym dolnym rogu ekranu.

Dzięki tej prostej czynności brak polskich znaków w Windows 10 będzie już przeszłością.

Jak zmienić klawiaturę na polską w starszych wersjach Windows (7, XP itd.)

A jak zmienić klawiaturę na polską w starszych wersjach Windows? Należy uruchomić „Panel sterowania”, do którego skrót wyświetli się po kliknięciu przycisku Start na pasku zadań (w lewym dolnym rogu ekranu). Następnie wybrać „Opcje regionalne i językowe”. W wyświetlonym oknie należy wybrać zakładkę „Języki” i kliknąć „Szczegóły”. W dalszym kroku należy postąpić podobnie jak w przypadku opisywanego rozwiązania problemu w Windows 10. Wyświetli się opcja wyboru języka polskiego. Wystarczy wybrać „Polska programistyczna” i zaakceptować zmiany.

Ustawienie polskich znaków w pasku zadań Windows

Poza skrótami klawiszowymi istnieje również metoda ustawiania polskich znaków na klawiaturze za pomocą paska zadań w systemie Windows. W pasku zadań, tuż obok miejsca, gdzie wyświetla się godzina powinna znajdować się aktualnie wykorzystywana przez Ciebie wersja językowa. Jeśli jest inna niż PL, należy kliknąć w nią i zmienić na język polski, aby klawiatura zaczęła udostępniać polskie znaki.

Wybór języka klawiatury w ustawieniach Windows

Aby ustawić język polski w swojej klawiaturze należy kliknąć ikonę lupy, a następnie w pole wyszukiwania wpisać „język” i wybrać opcję „Edytuj opcje języka i klawiatury”.

język klawiatury

Wówczas wejdziemy w panel ustawień, który udostępni nam opcję wyboru języka klawiatury. Kiedy wybierzemy język polski będziemy mogli cieszyć się z posiadania polskich znaków na klawiaturze naszego laptopa lub komputera stacjonarnego!

Dlaczego nie mogę zrobić Ł na klawiaturze?

Jeśli masz problem z prawidłowym wyświetlaniem się litery Ł na swojej klawiaturze, czyli z prawym ALTem i literą L to prawdopodobnie, w Twoim systemie Windows jest ustawiony inny niż polski język. Należy zmienić to skrótem klawiszowym Alt + Shift.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…