Home Biznes Cechy dobrego krzesła ergonomicznego
Biznes - 3 stycznia 2022

Cechy dobrego krzesła ergonomicznego

Osoby pracujące co najmniej osiem godzin dziennie przy biurku powinny koniecznie zaopatrzyć się w ergonomiczne krzesło (księgowi, rejestratorzy, informatycy, architekci, programiści itp.). To nic innego jak specjalny fotel, który perfekcyjnie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb ciała użytkownika. Siedzenie na nim gwarantuje optymalną wygodę, a jednocześnie zapobiega powstawaniu wielu uciążliwych schorzeń układu kostnego.

Konsekwencje doboru złego mebla

Spędzanie dużej ilości czasu na nieprawidłowo skonstruowanym krześle grozi sporym dyskomfortem fizycznym (zwłaszcza silnym bólem pleców), uczuciem nadmiernego rozproszenia i rozdrażnienia (brak koncentracji), a także znacznym spadkiem zdolności umysłowych. Poza tym należy się wówczas liczyć z chronicznymi skurczami mięśni oraz zaburzonym krążeniem krwi.

Wymienione dolegliwości negatywnie oddziałują na ogólną wydajność w zakresie obowiązków zawodowych, co skutkuje niezadowoleniem ze strony kierownictwa, a w skrajnym przypadku utratą części zarobków bądź nawet wyrzuceniem z pracy. Dlatego też ogromne znaczenie ma wykorzystywanie fotela ergonomicznego, który świetnie współgra z ruchami ciała charakterystycznymi dla pozycji siedzącej. Odciąża nie tylko kręgosłup, ale też uda, miednicę i biodra. Oczywiście omawiany mebel musi być wyposażony w kilka konkretnych funkcji — zostaną one wymienione w dalszej części artykułu.

Odpowiednie oparcie i materiał to absolutna podstawa

Kluczowym wyróżnikiem dobrego krzesła ergonomicznego jest wyprofilowane oparcie zapewniające właściwe podparcie dwóm odcinkom kręgosłupa — lędźwiowemu oraz szyjnemu. W tych miejscach dochodzi bowiem najczęściej do przeciążeń kończących się bólem. Oparcie powinno dodatkowo obejmować jak największą powierzchnię pleców. Jeśli chodzi o siedzisko, to najlepiej sprawdza się niezbyt głębokie i lekko zaokrąglone z przodu, ponieważ z jednej strony dobrze podpiera uda, z drugiej zaś nie uciska naczyń krwionośnych zlokalizowanych pod kolanami.

Kolejny niezwykle istotny czynnik to materiał, z którego krzesła ergonomiczne zostały wykonane. Decyduje on o komforcie eksploatacji mebla szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Zalecana jest zatem tkanina obiciowa przepuszczająca powietrze (o właściwościach cyrkulacyjnych), czyli bawełna, ewentualnie naturalna skóra perforowana. Pożądane wypełnienie to pianka poliuretanowa z pamięcią kształtu. Unikajmy natomiast jak ognia konstrukcji obitych syntetycznymi materiałami, bo w warunkach wysokiej temperatury przykleja się do nich ludzka skóra.

Bez szerokiego zakresu regulacji ani rusz

Ważną cechą każdego fotela ergonomicznego jest z pewnością możliwość precyzyjnego wyregulowania jego poszczególnych części. Przydaje się przede wszystkim kilkustopniowa regulacja pochylenia oparcia z funkcją blokady, pozwalająca zachować odpowiednie ułożenie pleców z uwzględnieniem aktualnej czynności (pisania na klawiaturze, oglądania filmu itp.).

Wartościowym rozwiązaniem jest również regulacja mebla w pionie, dzięki której użytkownik swobodnie dopasuje jego wysokość do swojego wzrostu. Oprócz tego nie obejdzie się bez regulacji głębokości siedziska niezbędnej w procesie wyznaczania odległości między oparciem a budową ciała (brak efektu „okrągłych pleców”). Na koniec należy jeszcze wspomnieć o regulowanych na boki podłokietnikach, przeznaczonych stricte do wygodnego położenia rąk.

Sprawdź również

Jak zaprojektować taśmę pakową z nadrukiem, by wyróżnić się na rynku?

Wielu przedsiębiorców nie docenia znaczenia taśmy pakowej, nie zdając sobie sprawy z jej w…