Home Biznes Cena kluczowym czynnikiem przy zakupach w Internecie
Biznes - 25 stycznia 2022

Cena kluczowym czynnikiem przy zakupach w Internecie

Zakupy online zyskują na popularności z każdym rokiem, co wpływa bardzo istotnie na rozwój wielu biznesów. Jednakże właściciele stacjonarnych sklepów lub sieci handlowych muszą wiedzieć, że przeniesienie polityki cenowej ze sklepu stacjonarnego do e-commerce nie przyniesie oczekiwanych efektów pod względem wielkości sprzedaży. Dowiedz się dlaczego.

Znaczenie ceny w sprzedaży stacjonarnej

Klienci, którzy odwiedzają tradycyjne sklepy oczywiście zwracają uwagę na cenę produktów, które ich interesują. Jednakże w fizycznej przestrzeni handlowej występuje znacznie więcej czynników, które mogą nakłonić ich do dokonania zakupu, nawet pomimo nieatrakcyjnej cenowo oferty. Należą do nich:

  • perswazyjne techniki handlowe sprzedawców i doradców klienta;
  • atrakcyjna ekspozycja produktu;
  • zaawansowane techniki marketingowe, takie jak grająca w tle muzyka czy zapach rozprowadzany po sklepie.

Do tego musimy dodać jeszcze czynniki leżące poza daną placówką handlową. Mowa tu na przykład o ograniczonej dostępności danego produktu. Ponadto klientom sklepów stacjonarnych znacznie trudniej jest porównywać ceny – w tym celu muszą albo odwiedzić kilka punktów sprzedaży (niekiedy pokonując znaczną odległość) lub próbować dodzwonić się do ich działów obsługi.

Dlaczego cena w e-commerce znaczy więcej?

Zupełnie inaczej znaczenie ceny przedstawia się w sprzedaży internetowej. Wiele z wymienionych czynników albo nie występuje (perswazja sprzedawcy, klimat punktu sprzedaży) albo ma znacznie mniejsze znaczenie (np. prezentacja produktu). Żadnym problemem nie jest natomiast porównanie ofert – wystarczy zaledwie kilka minut, aby sprawdzić, jak przedstawia się cena danego produktu nawet w kilkunastu e-commerce’ach. W tym celu można skorzystać z porównywarek cenowych, marketplace’ów lub Google Shopping.

Monitoring cen – jak ustalić optymalną cenę produktu?

Powyższe informacje jasno wskazują na to, że polityki cenowej nie da się tak po prostu przenieść ze sklepu stacjonarnego na e-commerce. Jak zatem ustalić cenę która będzie jednocześnie atrakcyjna dla konsumenta, ale pomoże też realizować cele biznesowe i pozwoli wygenerować satysfakcjonujące zyski ze sprzedaży?

Odpowiedzią jest zautomatyzowany monitoring cen sklepów internetowych. Dzięki zbieranym nawet kilka razy dziennie, zawsze aktualnym danym możesz poznać ceny tych samych produktów u Twojej konkurencji, dowiedzieć się, kto jest najtańszy na rynku oraz jakie miejsca zajmują Twoje oferty w porównywarkach cenowych. Pozwoli to ustalić cenę na podstawie twardych rynkowych danych.

Dynamic pricing – nie daj się wyprzedzić konkurencji

Ceny w Twojej branży zmieniają się bardzo szybko, a ręczna analiza konkurencji trwa zbyt długo, abyś mógł zareagować na zmiany cen lub promocje u konkurencji? Monitoring cen z firmą Dealavo możesz rozbudować o platformę Dynamic Pricing. Dzięki niej system automatycznie zmieni ceny w Twoim sklepie w taki sposób, aby zaoferować internetowym zakupowiczom jak najatrakcyjniejszą ofertę przy jednoczesnym realizowaniu polityki cenowej. Podstawą do zaproponowania cen są dane zebrane z monitoringu cen oraz ustalone przez Ciebie reguły, które pomogą zapobiec ustalaniu przez system zbyt niskich marży.

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…