Home Radio Częstotliwości radiowe – czym są i jak działają?
Radio - 12 lipca 2019

Częstotliwości radiowe – czym są i jak działają?

Dowiedz się więcej na temat częstotliwości radiowych

W dzisiejszych czasach częstotliwości radiowe są praktycznie wszędzie. Czym tak naprawdę są? Jak działają? To są pytania dość często zadawane, a poniżej przedstawiam wam proste wytłumaczenia, które pozbędą się wszystkich wątpliwości.

Co to są częstotliwości radiowe?

Z naukowego punktu widzenia częstotliwości radiowe są to: częstotliwości (wielkość fizyczna, która określa liczbę cykli zjawiska w danym czasie) drgań elektromagnetycznych (odpowiada za siły działające między cząstkami posiadającymi ładunek elektryczny). W otaczającym nas świecie są wykorzystywane do przesyłania dźwięku.

Dzięki nim właśnie możemy słuchać w radiu muzyki na różnych stacjach. Otacza nas wiele takich częstotliwości i są one obecne w praktycznie wszystkich miejscach na świecie. Poruszają się naprawdę szybko za pomocą tak zwanej prędkości dźwiękowej, która jest prawdopodobnie drugą najszybszą prędkością znaną ludzkości zaraz po szybkości światła.

Jak to działa?

Aby usłyszeć w naszym radiu muzyki puszczanej na danej stacji fala radiowa musi przebyć dość dużą odległość od miejsca nadania. Radio wyłapuje daną częstotliwość, która następnie przesyła fale radiową. Działa to jak przykładowo poczta. Wybieramy daną stacje, radio szuka częstotliwości na jakiej jest nadawana ta stacja. Następnie dźwięk wytworzony w studio jest przesyłany poprzez fale radiowe i trafia w prost do naszych odbiorników. Poczta działa podobnie. Wybieramy daną pocztę (częstotliwość radiową), wysyłamy paczkę(fale radiową), która dostarczona jest w wybrane miejsce (radio).

Jaki jest przykład takiej częstotliwości w Polsce?

W naszym kraju znajduje się wiele takich częstotliwości ale spokojnie można wyznaczyć kilka najpopularniejszych. Stacje radiowe przekazują nam różnego sortu informacje oraz w głównej mierze puszczają muzykę. Najbardziej znaną stacją radiową w Polsce grającą głownie muzykę pop (popular) jest, na przykład Eska, RMF, Radio ZET. W każdym mieście znajdują się one pod inną częstotliwością, jednak często przejeżdżając przez miasta nasze radia same odnajdują słuchaną wcześniej stacje. Poniżej znajdują się przykłady częstotliwości na których nadają stacje radiowe w Warszawie oraz w Krakowie:

  • RMF –  90.6 (Warszawa) –   96 (Kraków)
  • Eska – 105,6 (Warszawa) –   97,7 (Kraków)
  • Radio ZET – 107,5 (Warszawa) – 104,1 (Kraków)

Częstotliwości radiowe są jedną z najpopularniejszych form słuchania muzyki i każdy z nas ma z nią styczność.

Zobacz też:

Fundacja radia ZET z nowym logo

RMF FM z akcją „choinka pod choinkę”

Ciekawa playlista Meloradio – sprawdź sam

Antyradio dłużej ze słuchaczami

Sprawdź również

Nowe audycje w radiu TOK FM

Wielkimi krokami zbliża się do nas 11 listopada, a więc dzień, w którym obchodzimy Święto …