Czy warszawiacy lubią pracę zdalną?
Od kilku lat obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania pracą zdalną. Każdy zna kogoś, kto taką pracę wykonuje, wielu z nas miało okazję spróbować tego typu pracy w czasie pandemii COVID-19 (choć procentowo ten tryb nie był wcale dominujący). Wielu się nią początkowo stresowało, jednak po czasie taka forma pracy zyskała rzeszę zwolenników i stała się pewnego rodzaju synonimem niezależności. Czy mieszkańcy stolicy podzielają to podejście?
Spis treści:
Praca zdalna – jakie są jej zalety?
Praca zdalna daje szereg możliwości do tej pory niedostępnych dla większości ludzi pracujących. Pozwala ona na wykonywanie obowiązków w wielu miejscach, potrzebny jest jedynie dobry sprzęt i dostęp do szybkiego Internetu. Wiele osób lubi pracować z domu – tam, gdzie czuje się najbardziej komfortowo. Brak niewygodnych dojazdów do biura jest także jedną z niepodważalnych zalet, dodatkowo umożliwia nam zaoszczędzenie czasu, jak i pieniędzy. W przerwie od pracy możemy zająć się sprzątaniem czy gotowaniem, co pozwala nam także na prawdziwie wolny czas po pracy (choć niewątpliwie ów czas pracy nieco wydłuża), niewypełniony przez szereg codziennych obowiązków. Często możemy pracować także, kiedy nie czujemy się najlepiej, ale nasz stan zdrowia pozwala nam na wypełnianie obowiązków. Jest to bezpieczne także dla pracodawcy (i współpracowników), który dodatkowo może zaoszczędzić dzięki brakowi potrzeby wynajmowania powierzchni biurowej dla swoich pracowników.
Czy Warszawa jest dobrym miejscem do pracy zdalnej?
Zdalna praca – Warszawa znalazła się na ósmym miejscu najlepszych miast do pracy zdalnej. Ranking przeprowadziło OVO Network, pod uwagę wzięto 142 miasta z całej Europy. Co umożliwiło Warszawie tak wysoką pozycję? Otóż okazuje się, że Internet w tym mieście jest wyjątkowo szybki, a większość mieszkańców może pochwalić się znajomością języka angielskiego. Daje to osobom z innych krajów swobodę życia i pracy, a warszawiakom poszerza możliwości zdobycia pracy online także w firmach zagranicznych. W Warszawie powstaje również coraz więcej miejsc do pracy online, gdzie możemy połączyć się z darmowym Internetem oraz spędzić czas z innymi osobami pracującymi zdalnie, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób zmęczonych pracą w domu.
Czy praca zdalna się opłaca?
Zarobki w pracy online są bardzo różne, jednak nie odbiegają one na ogół od pracy stacjonarnej na podobnym stanowisku. Powstało już także wiele stanowisk, które opierają się wyłącznie o taki rodzaj pracy, gdzie nawet nie ma możliwości pracy z biura. Jak porównać wynagrodzenie takiego stanowiska, skoro nie mamy za bardzo odniesienia do podobnej pracy? Może nam w takim przypadku pomóc kalkulator wynagrodzeń. Wiele firm oferuje pracę w trybie hybrydowym, co oznacza, że w niektóre dni wymagane jest fizyczne stawienie się w biurze, natomiast w inne dni możemy pracować w pełni zdalnie. Jest to dobre rozwiązanie dla wielu osób, którym w pracy zdalnej brakuje kontaktu z kolegami i koleżankami z pracy – we wspólnej przestrzeni mają okazję się poznać. Taki rodzaj pracy również nie wpływa na zarobki, więc pracując zdalnie lub hybrydowo, nie tylko nie stracimy, ale możemy również trochę zaoszczędzić (koszty dojazdów). To jeden z kluczowych powodów tłumaczących coraz większą chęć pracy zdalnej wśród mieszkańców Warszawy.
Strategia content marketingowa – co warto o niej wiedzieć?
Coraz więcej firm dostrzega znaczenie przemyślanego planu działań opartych na wartościowyc…