Home WEB i technologie Czyj to numer, czyli jak sprawdzić do kogo należy numer telefonu?
WEB i technologie - 10 sierpnia 2020

Czyj to numer, czyli jak sprawdzić do kogo należy numer telefonu?

Kto dzwoni? Sprawdź!

Tajemniczy numer wyświetla się na twoim telefonie? Spoglądasz na wyświetlacz i widzisz powiadomienie o nieodebranym połączeniu od nieznajomego nadawcy? To częsta i nierzadko frustrująca sytuacja, która spotkała prawdopodobnie każdego posiadacza telefonu. Zastanawiasz się, czy warto oddzwaniać, czy może to być coś pilnego, a może po prostu stary znajomy zmienił numer telefonu? Z drugiej strony mogą to być połączenia od irytujących telemarketerów, dla których słowotoku nie każdy ma cierpliwość – kolejna reklama konkurencyjnej sieci telekomunikacyjnej czy rewelacyjnego odkurzacza, na który otrzymasz specjalną promocję, ponieważ twój numer został wylosowany w loterii, o której nawet nie miałeś pojęcia.

Czyj to numer? Kto dzwoni?

Jak sprawdzić czyj to numer? Niestety nie funkcjonują już stare, dobre, drukowane książki telefoniczne, na wspomnienie których niejednego łapie nostalgia. Coraz bardziej restrykcyjne wytyczne dotyczące ochrony danych osobowych również nie pomagają sprawdzić, do kogo należy numer telefonu komórkowego. Mimo wszystko, wiele osób często akceptuje pobieżnie przejrzane (lub w ogóle nie czytane) regulaminy przy pobieraniu wszelakich aplikacji na telefony komórkowe, lub przez strony internetowe zintegrowane z naszym urządzeniem mobilnym (np. przez adres mailowy). W ten sposób można nieświadomie wyrazić zgodę na upowszechnienie posiadanego numery telefonu, z czego chętnie korzystają między innymi firmy typu call center. Jest to jednak korzystne również dla nas, jeśli chcemy się dowiedzieć co to za numer wydzwania do nas, chociaż nie spodziewamy się żadnego obcego połączenia. Istnieją platformy internetowe, które zajmują się identyfikacją numerów telefonów, dzięki czemu możemy sprawdzić czy numer, który usiłuje nawiązać z nami połączenie jest numerem prywatnym, telemarketingiem, inną niepożądaną ofertą, czy też próbą oszustwa. Szczególną ostrożność należy zachować, kiedy podejrzany numer wydzwania do nas natrętnie, wielokrotnie, często kilka lub kilkanaście razy w ciągu jednej doby. W obecnych czasach przesiąkniętych internetową anonimowością, nie trudno paść ofiarą podstępnych naciągaczy, a jak mówi mądre przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony.

Sprawdź, kto do Ciebie dzwonił

Dlatego warto sprawdzić w przeglądarce numer, którego pochodzenia nie jesteśmy pewni. Na specjalnie w tym celu stworzonych platformach możemy dowiedzieć się, kto do nas dzwonił i kto jest nadawcą połączenia, a dzięki opiniom internautów łatwo zidentyfikujemy intencje podejrzanego dzwoniącego. Jeśli takie połączenia zdarzają się często, dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie aplikacji, która ułatwi określenie pochodzenia obcego numeru. Jest to bezpieczniejsze niż samodzielna próba identyfikacji nieznanego numeru przez próbę oddzwaniania, ponieważ może wiązać się to z wysokimi kosztami połączenia, których nie pokryje oferta twojego abonamentu. Watro więc dwa razy zastanowić się, czy odbierać obce połączenia, lub po prostu raz sprawdzić w sieci, co za obcy numer natrętnie usiłuje się z nami skontaktować i rozważyć, czy najlepszym rozwiązaniem będzie zablokowanie takiego numeru.

Sprawdź również

Przelewy przychodzące PKO BP – godziny księgowania

Realizacja płatności przez Bank PKO BP odbywa się po przez kilka rodzajów przelewów. Najba…