Home Biznes Czym charakteryzuje się dobra drukarnia wielkoformatowa?
Biznes - 18 sierpnia 2023

Czym charakteryzuje się dobra drukarnia wielkoformatowa?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem zaistnienia firmy w świadomości potencjalnych klientów jest reklama zarówno ta internetowa, jak i w postaci tradycyjnej zamieszczanej na billboardach, tablicach czy plakatach. Jednak, aby reklama zewnętrzna spełniała należycie swoją funkcję, musi wyróżniać się jakością, przemyślaną kolorystyką i czytelną grafiką, aby zachęciła potencjalnego klienta do zapoznania się z ofertą. Źle zaprojektowana i nieestetycznie wyglądająca, może negatywnie wpłynąć na postrzeganie całej firmy w oczach odbiorcy. Dlatego duże znaczenie ma wybór odpowiedniej drukarni wielkoformatowej, dysponującej nie tylko profesjonalnym sprzętem, ale również specjalistami w tejże dziedzinie, gwarantującymi fachowe wykonanie pracy. Na co zwrócić uwagę wybierając drukarnię wielkoformatową? Odpowiedź w poniższym artykule!

Co to jest druk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy nazywany również drukiem cyfrowym lateksowym lub solwentowym to nowoczesna technologia, która pozwala na przeniesienie obrazu cyfrowego na papier, folię, płótno lub inny materiał o dużej powierzchni.

Wydruki wielkoformatowe odporne są na czynniki zewnętrzne, jednak zależne jest to od wykorzystywanych barwników, materiałów oraz techniki druku. Profesjonalnie wykonane pozostają w doskonałym stanie nawet przez kilka lat.

Drukarnia wielkoformatowa realizuje druki wielkoformatowe przy zastosowaniu następujących technologii:

 • ink,
 • solwentowej,
 • lateksowej,
 • UV,
 • offsetowej,

Dzięki wykorzystaniu różnych metod powstające wydruki mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz budynków, jak i w przestrzeni publicznej.

Druk wielkoformatowy wykonuje się na szerokiej gamie podłoży takich jak: tkaniny poliestrowe, powlekane banery, folie samoprzylepne, papiery plakatowe, maty magnetyczne, grube kartony i wiele innych.

Drukarka wielkoformatowa

Jakiego rozmiaru mogą być druki wielkoformatowe?

Druk wielkoformatowy jak sama nazwa wskazuje, dotyczy wydruku grafiki w naprawdę dużym rozmiarze. Drukarki dostępne w domu lub biurze nie obsługują tego typu prac.

Wielkoformatowy druk cyfrowy odnosi do rozmiaru powyżej 50 centymetrów szerokości do nawet kilku metrów długości w zależności od urządzeń drukujących konkretnych drukarni.

Jak powstają druki wielkoformatowe?

Opracowanie szczegółowego projektu druku wielkoformatowego to pierwszy etap jego powstawania. Wykonaniem takiego projektu zajmuje się studio graficzne. Jego pracownicy przygotowywują szczegółowy projekt druku wielkoformatowego, rozmieszczają grafikę, dopasowują kolorystykę, wielkość i styl czcionki zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami klienta podpowiadając najlepsze dla niego rozwiązania.

Najbardziej popularne formy druku wielkoformatowego

Druk wielkoformatowy to druk specjalistyczny, niestandardowych wymiarów. Do tych najpopularniejszych materiałów reklamowych możemy zaliczyć:

 • banery reklamowe,
 • tablice reklamowe
 • tablice informacyjne,
 • plakaty,
 • billboardy,
 • roll upy,
 • flagi,
 • citylighty oraz lightboxy,
 • plandeki,
 • reklamy na pojazdach,
 • ścianka reklamowa,
 • reklamy magnetyczne.

Drukarnie wielkoformatowe realizują nie tylko projekty związane z reklamą ale również elementy dekoracyjne takie jak fototapety, szyldy czy logo przestrzenne firmy.

Billboard

Po czym poznać dobrą drukarnię wielkoformatową?

Reklama zewnętrzna jest jedną z najbardziej skutecznych form reklamy. Jej duży format sprawia, że jest doskonale widoczna w przestrzeni publicznej. Dobrej jakości materiały użyte do jej wyprodukowania oraz przykuwający wzrok projekt to klucz do jej sukcesu, dlatego wybór dobrej drukarni, z rozbudowanym parkiem maszynowym oraz zatrudniającej zespół profesjonalistów jest niezwykle ważny. Po czym zatem rozpoznać dobrą drukarnię wielkoformatową, w której bez obaw można zlecić wydruk? Czym powinna się wyróżniać na tle innych drukarni wielkoformatowych?

Sprawdzona, o odpowiedniej renomie drukarnia wielkoformatowa charakteryzuje się:

 1. Wysoką jakością wydruku – wysoka jakość druku wielkoformatowego przekłada się bezpośrednio na estetykę materiałów reklamowych.
 2. Bogatą ofertą – drukarnia wielkoformatowa powinna w swojej ofercie zawierać pełen wachlarz usług drukarskich spełniający oczekiwania wszystkich klientów.
 3. Szybką i terminową realizacją zleceń – szybkie terminy realizacji oraz dotrzymanie ustalonych terminów zleceń, oraz niezwłoczne informowanie klienta o niespodziewanych opóźnieniach jest jedną z podstawowych cech szanującej się drukarni.
 4. Nowoczesnym parkiem maszynowym – w pełni i nowocześnie wyposażone zaplecze sprzętowe drukarni to gwarancja wysokiej wydajności, jakości usług i produktów.
 5. Indywidualnym podejściem do klienta – każda profesjonalna drukarnia traktuje swoich klientów indywidualnie, poświęcając każdemu z osobna maksimum czasu i uwagi.
 6. Profesjonalnym doradztwem – niezwykle ważną cechą dobrej drukarni jest umiejętność zaproponowania rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb i wymagań klientów.
 7. Optymalnym cennikiem usług – koszt wydruku uzależniony jest od użytej technologii i jakości wydruku. Ważne jednak, aby nie był zbyt niski ani zbyt wysoki.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej drukarni wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Wysoka jakość usług, profesjonalne doradztwo, konkurencyjne ceny, własny park maszynowy, pozytywne opinie klientów oraz szybka realizacja zleceń to najważniejsze cechy, jakimi powinna odznaczać się dobra drukarnia wielkoformatowa. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zlecenie będzie wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Materiał partnera

Sprawdź również

Jak wybrać odpowiednią kartę graficzną dla swojego komputera?

Wybór karty graficznej nigdy nie powinien być przypadkowy. To podzespół odpowiadający za t…