Home WEB i technologie Czym jest internet rzeczy (IoT) i co musisz wiedzieć na jego temat?
WEB i technologie - 25 czerwca 2019

Czym jest internet rzeczy (IoT) i co musisz wiedzieć na jego temat?

„Internet rzeczy” to modne określenie, z którym coraz częściej można się spotkać w mediach czy przestrzeni publicznej. Koncepcja ta z czasem będzie wywierała coraz większy wpływ na nasze życie. W tym artykule dowiesz się – czym jest Internet rzeczy oraz co warto wiedzieć na jego temat.

Czym jest internet rzeczy?

Internet rzeczy, czy też Internet of Things (IoT) to sformułowanie użyte po raz pierwszy w 1999 roku. Z roku na rok nabiera jednak coraz większego znaczenia. Ujmując rzecz najprościej (jak się da) – to koncepcja, według której urządzenia mogą się ze sobą komunikować: wymieniać dane, gromadzić je i przetwarzać. Wdrażając tę ideę w życie, zyskujemy inteligentne przestrzenie, dzięki czemu możemy lepiej i efektywniej z nich korzystać. Kluczem jest technologia umożliwiająca nawiązanie komunikacji między poszczególnymi przedmiotami.

Teraz internet rzeczy brzmi już bardziej znajomo, prawda? W końcu na co dzień korzystamy z komputerów czy telefonów, dzięki którym możemy zarówno korzystać z internetu, jak i komunikować się z innymi sprzętami, np. smartbandami. Internet rzeczy sięga jednak jeszcze dalej, choć te urządzenia to dobry przykład zastosowania tej idei w życiu codziennym.

Internet rzeczy a systemy sterowania

IoT można połączyć z systemami sterowania. One również realizują ideę tworzenia inteligentnych przestrzeni. Doskonale widać to w rozwiązaniach stosowanych w nowoczesnych biurach. Przykłady? Bardzo proszę!

  • Inteligentne oświetlenie pozwala nam zapomnieć o korzystaniu z włączników światła. System sterowania oświetleniem zgasi je, gdy w biurze nikogo nie będzie. W godzinach pracy zaś jest w stanie rozpoznać, jaki jest stopień oświetlenia przestrzeni i zależnie od niego przyciemniać lub rozjaśniać lampy albo zasłaniać rolety.
  • Sale konferencyjne przeżywają często prawdziwe oblężenia. Z drugiej strony ich zarządcy nierzadko borykają się z problemem niewykorzystywanych rezerwacji. Inteligentny system sterowania rozpozna, czy w sali znajduje się ktoś w czasie, w którym jest ona zarezerwowana. Nikt nie przyszedł na spotkanie? Rezerwacja zostanie zwolniona automatycznie po ustalonym czasie.

To tylko dwa z wielu przykładu tego, jak internet rzeczy może działać w przestrzeni biurowej. Na ich podstawie nietrudno jednak domyślić się, jak wiele może zaoferować przedsiębiorstwu. Wykorzystywanie inteligentnych systemów sterowania w biurze pozwala kontrolować infrastrukturę bez konieczności odrywania się od pracy. Łatwo też zgadnąć, że pozwalają one uzyskiwać wyższą efektywność pracy. Biuro, które chce być nowoczesne, nie może ignorować internetu rzeczy. Cechująca go funkcjonalność pozwala rozwiązywać wiele problemów, z którymi borykamy się na co dzień.

Nie ma co uciekać od internetu rzeczy, bo on i tak nas dogoni – już teraz towarzyszy nam w wielu codziennych procesach, a jego udział będzie się tylko zwiększał. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę zalety, jakie posiada. Warto zainteresować się bliżej dawanymi przez niego rozwiązaniami i zobaczyć, jak wiele procesów w firmie mogą one usprawnić.

Materiał partnera

Sprawdź również

Jak założyć konto PayPal?

PayPal jest jedną z najpopularniejszych platform płatniczych na świecie, umożliwiającą szy…