Home Biznes Czym jest lokalne SEO? Czy warto w nie zainwestować?
Biznes - 24 maja 2024

Czym jest lokalne SEO? Czy warto w nie zainwestować?

Szukając sposobów, by zwiększyć widoczność swojego biznesu w regionie, warto zainwestować w lokalne SEO. Obecnie każdy, kto chce odnieść sukces, niezależnie od branży, wyróżniać się na tle konkurencji, przyciągnąć  klientów, a tym samym pomnażać swoje przychody, musi być widoczny w sieci. Małe i średnie przedsiębiorstwa, których zakres działania nastawiony jest głównie na konkretny obszar, powinny postawić na optymalizację działań związanych z pozycjonowaniem lokalnym. Na czym polega i dlaczego warto zlecić to profesjonalistom?

Lokalne SEO – co to takiego?

Lokalne SEO to proces budowania ruchu na stronie internetowej poprzez działania mające na celu zwiększenie jej widoczności w wynikach wyszukiwania dla zapytań związanych z konkretną – określoną lokalizacją. Użytkownicy, którzy szukają produktów lub usług w danym regionie geograficznym, po wpisaniu konkretnych haseł, zobaczą witryny, które są skutecznie optymalizowane pod tym kątem. Dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu witryna internetowa będzie bardziej atrakcyjna dla użytkowników, którzy poszukują konkretnej oferty w swoim otoczeniu, co prowadzi do większej liczby wizyt i konwersji.

Główne elementy lokalnego pozycjonowania

Żeby lokalne SEO przynosiło oczekiwane rezultaty, muszą być zintegrowane poszczególne elementy jak:

·         Wizytówka w Google Moja firma, która pozwala na to, by działalność pojawiała się na Mapach Google. Zoptymalizowany profil powinien zawierać wszystkie istotne informacje jak nazwę, adres i opis lokalizacji, dane kontaktowe, krótki, konkretny zarys firmy, zakres działania – kategorie, a także zdjęcia, które zachęcają do interakcji, ale też pozwalają znaleźć lokal, ważne są również zdjęcia od klientów. Powinny być dostępne aktualne godziny otwarcia oraz link do strony www. Wizytówka musi być na bieżąco aktualizowana,

·         rejestracja w wiarygodnych katalogach branżowych,

·         opinie od klientów – istotne jest zachęcanie do ich pozostawiania i reagowanie na wszystkie recenzje zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Dzięki opiniom i odpowiedziom na nie, buduje się zaufanie do marki,

·         odpowiednio dobierane słowa kluczowe – używanie lokalnych fraz w zestawieniu z analizowanymi słowami kluczowymi dla danej kategorii, jak np. pozycjonowanie Kielce,

·         link building – zdobywanie zewnętrznych odnośników – linki z regionalnych stron internetowych, czyli m.in. serwisów informacyjnych i wizytówek NAP z baz firm, oraz stron miast, a także forów, blogów i zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw działających w tym samym regionie,

·         optymalizacja strony internetowej – witryna powinna być oczywiście przejrzysta, profesjonalnie stworzona, łatwa w nawigacji, musi szybko się ładować, a także być uzupełniona w lokalnie istotne treści, regionalne frazy  w meta tagach, tytułach i nagłówkach. Ważna jest także jakość wersji mobilnej.

Jakie korzyści przynosi lokalne SEO?

Firmy, które decydują się na lokalne SEO, mogą zauważyć zmiany w postaci większego ruchu na stronie, a tym samym zwiększenia zainteresowania klientów ofertą ich przedsiębiorstwa. Pojawiając się w czołowych wynikach wyszukiwania dla zapytań związanych z daną lokalizacją, jest się bardziej widocznym dla osób zainteresowanych danymi produktami lub usługami. Użytkownicy, przeglądający lokalne usługi czy produkty, wykazują większą skłonność do podjęcia natychmiastowych działań, takich jak umówienie się na wizytę, odwiedzenie sklepu stacjonarnego czy dokonanie zakupu online, gdy firma wysoko się pozycjonuje. Klienci czują zaufanie do marki i wybierają firmy, które mają pozytywne opinie i są widoczne w regionalnych wynikach wyszukiwania. Efektywna strategia lokalnego SEO pomaga się wyróżnić na tle konkurencji i przyciągnąć nowych odbiorców.

Kto powinien pomyśleć o tej formie marketingu?

Lokalne SEO ma znaczenie dla firm, które chcą być widoczne w danym obszarze geograficznym. Małe oraz średnie przedsiębiorstwa często ograniczają swój zakres działania do danej okolicy, dzięki regionalnemu pozycjonowaniu mogą konkurować z większymi podmiotami.

Ta forma promocji jest bardzo ważna w przypadku firm, które działają stacjonarnie w konkretnym miejscu, jak np. sklepy, kawiarnie, czy kluby sportowe. Dzięki temu, że są widoczne dla użytkowników online, klienci mogą łatwo ich znaleźć i wyszukać przydatne informacje, chociażby dowiedzieć się, w jakich godzinach są dostępni. Również osoby świadczące usługi na danym terenie, jak m.in. hydraulicy, elektrycy, czy firmy sprzątające, przez tę formę promocji mogą reklamować swoje usługi i ułatwić zainteresowanym możliwość skorzystania z ich oferty.

Także placówki medyczne, edukacyjne, oraz różnego rodzaju stowarzyszenia i organizacje działające lokalnie, czy też mające filie w różnych miejscowościach, powinny zadbać o regionalne SEO, aby przyciągać lokalną społeczność.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?

Zlecając profesjonalnej agencji – https://www.range.pl/ zarządzanie lokalnym SEO, zyskuje się pewność efektywności działań. Specjaliści, dysponując wiedzą i doświadczeniem, potrafią zadbać o skuteczne optymalizowanie stron internetowych, dostosowując się do aktualnych wytycznych i przestrzegając dobrych praktyk. Są na bieżąco z najnowszymi trendami i zmianami w algorytmach wyszukiwarek.

Mając dostęp do zaawansowanych narzędzi i umiejąc się posługiwać nowoczesnymi technologiami, monitorują i analizują wyniki, dostosowując działania i ustalając skuteczne strategie, których wyniki są długofalowe. Efekty optymalizacji mogą być widoczne przez długi czas, co pozwala czerpać zyski z działań SEO nawet po zakończeniu intensywnych kampanii. W porównaniu do tradycyjnych form reklamy, takich jak drukowane ulotki czy billboardy, lokalne SEO dociera bezpośrednio do osób zainteresowanych danymi usługami lub produktami.

Korzystanie z usług profesjonalistów to inwestycja, która pozwala na oszczędność czasu i zasobów. Oddelegowując zadanie, można skupić się na prowadzeniu własnego biznesu, mając pewność, że wymagające działania związane z lokalnym SEO, są w rękach ekspertów.

Materiał partnera

Sprawdź również

Google Ads – dlaczego warto korzystać z kampanii Google?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest być widocznym w internecie niemalże od raz…