Home WEB i technologie Czym jest .NET Framework?
WEB i technologie - 4 lipca 2019

Czym jest .NET Framework?

Platforma programistyczna, która obejmuje bibliotekę klas, to .NET Framework. Rozwiązanie to jest bezpłatne, a jego cechą charakterystyczną jest ułatwienie pracy programistów, zarówno tych początkujących, jak i specjalistów.

Charakterystyka i historia .NET Framework

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym jest .NET Framework i jakie są jego cechy charakterystyczne. Należy rozpocząć od tego, że .NET powstał jako konkurencja w stosunku do Javy, czyli zdecydowanie najbardziej popularnego języka w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Programiści Microsoftu zdecydowali się na wykorzystywanie najlepszych rozwiązań w Javie i wprowadzeniu ich do .NET, dzięki czemu powstał gotowy i pełnowartościowy produkt. Zdaniem wielu użytkowników, program Microsoft jest przyjazny i prostszy, ponieważ firma uczyła się na błędach twórców Javy i zadbała o to, aby odpowiedzieć na wszelkie potrzeby programistów. Można stwierdzić, że .NET Framework składa się z olbrzymiej ilości bibliotek, w których zapisane są najważniejsze rozwiązania, gotowe do szybkiego wdrożenia przez programistów. Głównym zadaniem .NET Framework jest zadbanie o to, aby konkretny kod mógł działać na różnych urządzeniach. Warto zaznaczyć, że biblioteki są bezpłatne w większości przypadków, natomiast w przypadku osób zaawansowanych może się zdarzyć, że konieczny będzie dostęp do płatnych zbiorów.

Języki programowania w bibliotece .NET

Początkowo, z .NET Framework zgodnych było tylko kilka języków, jednak obecnie jest ich ponad czterdzieści, a wśród najważniejszych można wymienić:

  • C#
  • Python
  • J#
  • Delphi
  • Visual Basic .NET

Pierwsza wersja powstała w 2002 roku, jednak .NET było przez cały czas rozwijane, a wiele języków zostało dopasowanych do tego programu. Największą zaletą bibliotek jest sprawienie, że praca programistów jest dużo szybsza i sprawniejsza, a także możliwe jest łatwiejsze nauczenie się podstaw. Jednym z najczęściej używanych języków w kontekście .NET jest C#, jednak należy zaznaczyć, że taka tematyka na kursach programowania poruszana jest zwykle na etapie średniozaawansowanym. Warto zauważyć, że z samej biblioteki .NET korzystać mogą wszyscy programiści, czyli zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane. Spore znaczenie w tym kontekście ma jednak sposób nauki, ponieważ najważniejsze jest nauczenie się podstawowej składni danego języka, a następnie można korzystać z bibliotek i zacząć działać w ramach własnych kodów.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…