Home Biznes Czym jest usługa contractingu IT i kto może z niej skorzystać?
Biznes - 25 kwietnia 2022

Czym jest usługa contractingu IT i kto może z niej skorzystać?

Contracting IT sprawdza się w firmach, które nie posiadają własnych działów IT lub w takich, gdzie usługi specjalistów z branży potrzebne są na pewien okres i przy konkretnych projektach. Usługa ta pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy potrzebnych na tworzenie i rozwój kolejnych stanowisk. Outsourcing specjalistów IT pomaga także usprawnić pozostałe obszary funkcjonowania firmy.

W jakich firmach sprawdza się contracting IT?

Wiele polskich firm nie posiada rozbudowanej infrastruktury IT, a jednak trudno byłoby im funkcjonować we współczesnym biznesie bez nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Inne przedsiębiorstwa budują własne działy IT, a mimo to brakuje im fachowców lub nawet całych zespołów, które wspomogą przebieg określonych projektów, budowę stron internetowych czy aplikacji. Rekrutowanie pracowników, zwłaszcza w nowych technologiach, wiąże się z dużym nakładem czasu i pieniędzy, a kolejne stanowiska są kosztowne w utrzymaniu. W obu przypadkach pomocnym rozwiązaniem jest outsourcing specjalistów IT, oferowany przez najbardziej doświadczone na rynku pracy agencje rekrutacyjne.

Contracting IT – co wchodzi w jego zakres?

Outsourcing specjalistów IT może przybierać różne formy. Jedną z nich jest angażowanie pracowników o konkretnych umiejętnościach i kompetencjach pod kątem określonych potrzeb pracodawcy, zarówno na krótki jak i dłuższy czas. Jeżeli wymagania przedsiębiorstwa są większe, można delegować do niego całe zespoły złożone z fachowców, którzy zajmą się konkretnymi projektami. Trzecia opcja to operacje serwisowe, które również można wpisać w contracting IT. Obejmują one monitorowanie i raportowanie rozwiązań informatycznych w firmie, zarządzanie incydentami, naprawę awarii i sprzętu, przekazywanie usług, wdrożenia, testowanie. Zakres outsourcingu specjalistów IT może być bardzo duży i tak naprawdę zależy od bezpośrednich ustaleń pomiędzy stronami.

Outsourcing specjalistów IT – zalety i wady rozwiązania

Do największych zalet, jakie oferuje contracting IT, należy brak konieczności budowania zespołu czy tworzenia i utrzymywania nowych stanowisk, a także ich wyposażania. W przypadku outsourcingu zatrudnia się ludzi do konkretnych zadań, które trzeba wykonać w określonym czasie. To tańsze i efektywniejsze niż prowadzenie rekrutacji, selekcja odpowiedniego kandydata, wdrażanie go, szkolenie, motywowanie, a następnie utrzymywanie etatu.

Decydując się na outsourcing specjalistów IT przez agencję rekrutacyjną, przedsiębiorca nie musi martwić się o wiele innych zagadnień, takich jak potrzeba szkoleń, urlopy, zwolnienia chorobowe, rozwiązanie umowy, systemy motywacyjne, czy administracja związana ze stanowiskiem.

Istnieją pewne obawy, które niesie ze sobą contracting IT. Wiążą się one z przekazaniem osobom z zewnątrz dostępu do ważnych uprawnień i danych. Ryzyko wycieku danych można jednak skutecznie ograniczyć dzięki specjalnym funkcjonalnościom, które oferują ochronę newralgicznych zasobów firmy.

Sprawdź również

Praca w social media – plusy i minusy, które musi poznać każdy

Jedną z bardziej przyszłościowych profesji jest praca w social media. Dla wielu jest to za…