Home Przerwa na kawę Darmowe zdjęcia, czyli najlepsze banki zdjęć
Przerwa na kawę - WEB i technologie - 29 września 2019

Darmowe zdjęcia, czyli najlepsze banki zdjęć

Darmowe grafiki do pobrania od ręki i za darmo!

Darmowe zdjęcia bardzo często wykorzystywane są przez osoby prowadzące konta w social mediach czy zajmujące się działaniami reklamowymi dla swojej własnej działalności (np. ulotki reklamowe dla lokalnej restauracji). Żyjemy w czasach, gdzie strona internetowa odzwierciedla nasz biznes i stanowi jego wizytówkę. Estetycznie zbudowana witryna od razu pozwala stwierdzić czy mamy do czynienia z profesjonalistą, czy też dopiero raczkującym w swej dziedzinie amatorem. Nie dotyczy to jedynie małych i dużych biznesów.  W końcu czytelnicy chętniej zostaną dłużej na blogu osoby, która dba o jego walory wizualne. Niestety, nic nie potrafi tak odstraszyć użytkownika jak brzydko dobrana szata graficzna lub nudne, wykonane w złej jakości zdjęcia. I właśnie tutaj pojawia się problem. W końcu będąc specjalistą w swojej dziedzinie nie mamy obowiązku znać się na wszystkim, w tym na obco brzmiących parametrach fotograficznych. Czy więc jedyną drogą, do zbudowania estetycznej strony internetowej jest zatrudnienie profesjonalnego fotografa, który wykona zdjęcia za nas? Oczywiście, że nie. Obecnie mamy dostęp do niezliczonej ilości banków zdjęć, które oferują nam fotografie na wysokim poziomie zupełnie za darmo. Oczywiście, można również pokusić się na tak zwane ,,pakiety premium” i korzystać z ich zasobów bez większych ograniczeń. Jaki bank zdjęć wybrać? Co powinno zwrócić naszą uwagę przy wyborze darmowych zdjęć z sieci?

Banki zdjęć – na co zwracać uwagę?

Najważniejszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać przed użyciem darmowej fotografii jest licencja. Oznacza to tyle, że jeśli posłużymy się pracami pobranymi z przypadkowej strony internetowej, które nie posiadają licencji, możemy mieć poważne kłopoty. Wykorzystywanie prac innych jest traktowane na równi z kradzieżą własności intelektualnej. Dlatego wiele osób poszukuje zdjęć bez licencji, czyli takich, gdzie autor zrzekł się praw do fotografii. Ważne jest więc by sprawdzić, czy wykorzystywane przez nas materiały posiadają aktualną licencję Creative Commons. Należy pamiętać również, że istnieją różne wersje wspomnianej licencji:

CC0 – autor zrzekł się wszystkich praw do swojego dzieła. Możesz więc dowolnie wykorzystywać jego fotografię, modyfikować i rozprzestrzeniać dalej. Stanowi ona jakby własność publiczną.

CC-BY – podobnie jak powyżej, możesz kopiować, modyfikować i wykorzystywać materiały. Autor jednak rości sobie prawo do oznaczeń przy swoich zdjęciach. W praktyce oznacza to, że dodając zdjęcie na bloga, jesteś zobowiązany, aby podpisać pod nim autora.

CC-NC – tutaj również masz prawo, do wykorzystywania fotografii jak powyżej. Zakazane jest jednak wykorzystywanie jej do celów komercyjnych.

Top5 banków zdjęć

Po krótkim wstępnie teoretyczno-prawnym przejdźmy do konkretów. Poniżej zaprezentujemy Ci 5 najlepszych banków zdjęć dostępnych w 2019 roku, z których możesz korzystać bez ograniczeń:

STOCK UP – Bank zdjęć

Jest to witryna, która w jednym miejscu gromadzi fotografie z ponad 30 źródeł. Korzystanie ze strony jest bardzo intuicyjne i proste. Wystarczy wpisać frazę kluczową np. podróże, by przeglądać kolejne fotografie, wykonane z w najdalszych zakątkach świata.  Oprócz słów kluczowych, zdjęcia można przeszukiwać również według ostatnio dodanych lub najczęściej pobieranych. Link tutaj: https://www.sitebuilderreport.com/stock-up/latest.

PIXBAY – Darmowe grafiki do pobrania

Serwis oprócz bogatych zasobów zdjęć oferuje również darmowy dostęp do grafik wektorowych, ilustracji oraz filmów. Rozbudowane są również tutaj opcje wyszukiwania, gdyż oprócz fraz kluczowych, możemy użyć kategorii tematycznych, autorów lub nawet użytych aparatów. Dobrą informacją dla osób mających problem z posługiwaniem się językiem angielskim jest fakt, że witryna działa w języku polskim. Można również skorzystać z aplikacji mobilnej. Bank zdjęć pixabay znajdziecie tu.

GRATISOGRAPHY – Darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego

Oferta zdjęć jest tutaj raczej uboga w stosunku do poprzedników, lecz autorzy zdecydowanie stawiają na jakość, nie na ilość. Fotografie są nie tylko dobrze wykonane pod względem parametrów, lecz również bardzo oryginalne, czasem wręcz zabawne. Tutaj również mamy dwie możliwości wyszukiwania – według kategorii lub frazy kluczowej. Bank darmowych zdjęć komercyjnych znajdziecie tutaj.

SPLITSHIRE – Darmowe zdjęcia na stronę

Strona oferuje bogatą ofertę fotografii oraz filmów. Jeśli poszukujemy zdjęcia z ludźmi na pierwszym planie, jest to wysoce prawdopodobne, że znajdziemy je właśnie tutaj. Wysoka jakość oraz intuicyjne wyszukiwanie pozwalają na korzystanie z witryny z ogromną przyjemnością. Obrazy wyszukiwać można podobnie jak u poprzedników za pomocą kategorii, fraz kluczowych lub najczęściej pobieranych. Link tutaj: https://www.splitshire.com.

FOODIESFEED – Obrazy bez praw autorskich

Ciekawą opcją mogą być również banki tematyczne. Tak jak wskazuje nazwa, osią tematyczną jest tutaj jedzenie. Idealnie więc sprawdzi się na lifestylowych czy kulinarnych blogach. W ofercie dostępne są fotografie zarówno smakowicie wyglądających posiłków, jak i surowych produktów. Wyszukiwanie jest również bardzo intuicyjne i proste, gdyż można posłużyć się frazą kluczową lub kategorią produktów. Bank zdjęć znajdziecie tutaj: https://www.foodiesfeed.com

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu rankingowi już wiesz skąd czerpać darmową fotografię i grafikę, by ożywić swoją stronę internetową. Wierzymy również, że będziesz pamiętał o prawie dotyczącym licencji, aby uniknąć problemów w przyszłości. Pamiętaj, że staliśmy się społeczeństwem obrazkowym i wygląd wizualny, to nowa jakość naszych produktów.

Zobacz też:

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…