Home WEB i technologie Dlaczego warto wybrać Drupal CMS? Poznaj główne zalety i wady
WEB i technologie - 22 października 2020

Dlaczego warto wybrać Drupal CMS? Poznaj główne zalety i wady

Tworzysz własną stronę internetową i poszukujesz najlepszego systemu zarządzania treścią, który spełni Twoje oczekiwania? Rynek oprogramowań CMS oferuje wiele możliwości, jednak tylko jeden z nich charakteryzuje się elastycznością, skalowalnością i zaawansowanymi funkcjonalnościami. Drupal, bo właśnie o nim mowa, jest tematem dzisiejszego artykułu. Dlaczego warto go wybrać i co należy o nim wiedzieć?

Zalety Drupala

Drupal jest jednym z najbardziej kompleksowych rozwiązań CMS, dlatego też stanowi preferowany wybór dla agencji rządowych czy też organizacji non-profit. Jakie korzyści płyną ze strony www na Drupalu?

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Drupal jest liderem wśród najbezpieczniejszych systemów do zarządzania treścią, o czym świadczy fakt wykorzystania tego narzędzia na stronach Harvardu czy Białego Domu. Nad bezpieczeństwem systemu czuwa specjalnie powołany zespół ds. bezpieczeństwa z całego świata, który składa się z ponad 40 osób z różnych organizacji. Dodatkowo, Drupal jest nieustannie aktualizowany, hasła użytkowników przechowywane są w zaszyfrowanej formie, a system raportowania błędów rejestruje każde naruszenie.

Aktywna społeczność

Za Drupalem stoi społeczność licząca ponad milion członków, do której zalicza się programistów, projektantów i pasjonatów. Cała ta grupa pracuje nad tym, by każdy użytkownik Drupala mógł znaleźć wsparcie, a dodatkowo społeczność dobrowolnie przyczynia się do ulepszania platformy, opracowując nowe moduły czy motywy.

Elastyczność i skalowalność

Strony www na Drupalu są bardziej elastyczne niż np. na WordPressie i mogą obsłużyć większe ilości danych. Oznacza to, że za pomocą Drupala można stworzyć dowolny typ strony internetowej i dostosować ją do własnych potrzeb. Drupal jest wysoce skalowalny, dzięki czemu możesz rozszerzyć możliwości strony o różne moduły lub stworzyć własny. Wysoka skalowalność to również poprawa wydajności witryny poprzez buforowanie i skrócenie czasu ładowania strony, co jest szczególnie istotne w przypadku stron o dużym ruchu.

Zaawansowane funkcjonalności

Funkcjonalność strony www na Drupalu jest potężna. Każdy z nas w systemach CMS poszukuje czegoś innego, jednak z pewnością wspólnym mianownikiem może być bezproblemowe przeglądanie treści na różnych urządzeniach. Drupal i powiązane z nim moduły umożliwiają projektowanie w RWD oraz działanie na jakimkolwiek urządzeniu.

Co więcej, ten CMS nie wymaga wtyczek, by witryna była wielojęzyczna – funkcjonalność jest wbudowana w jego rdzeń. Elementy niezbędne dla działań SEO w Drupal są łatwo edytowalne, co sprawia, że ten aspekt czyni Drupala przyjaznego pod tym kątem.

Wady Drupala

Nie jest jednak tak, że system ten jest pozbawiony wad, dlatego poniżej wymieniamy kilka z minusów Drupala, które mogą okazać się przydatnymi wskazówkami.

Trudne aktualizacje do pełnych wersji

Nowa, dziewiąta wersja Drupala wniosła sporo zmian, w tym łatwe aktualizacje, jednak starsze wersje mogą generować problemy (i koszty) w związku z aktualizacją do kolejnej wersji.

Stroma krzywa uczenia się

Nie da się ukryć, że tworzenie stron i zarządzanie Drupalem nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wdrożenie wymaga doświadczenia i wiedzy, dlatego co z pewnością stanowi jeden z powodów, dla których Drupal stanowi około 4% udziału w rynku CMS. Wybierając Drupala warto zadbać, by w Twoim zespole znalazł się specjalista z tej dziedziny.

Koszty strony na Drupalu

Koszty związane z Drupalem obejmują projekt, wdrożenie, utrzymanie, rozwój, a czasem i strategię. Samo oprogramowanie należy do rozwiązań open-source, jednak jak wspominaliśmy wyżej, konieczne jest wsparcie programisty lub całego teamu projektowego. Odpowiednie działanie witryny uzależnione będzie również od hostingu, konfiguracji i wielu innych czynników, które mogą zwiększyć koszty wdrożenia.

Czy warto wybrać Drupala? Ogólnie podsumowując – tak, jednak warto pamiętać, że nie jest to system dla każdego. Często Drupal będzie najlepszym wyborem dla złożonych, bogatych w treść stron internetowych, które charakteryzują się dużym ruchem i wymagają ogromnych możliwości. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się on przy małych projektach, bo i tu będzie świetnym wyborem, jednak warto wtedy przeanalizować własne możliwości i zasoby.

Sprawdź również

Jak założyć konto PayPal?

PayPal jest jedną z najpopularniejszych platform płatniczych na świecie, umożliwiającą szy…