Home WEB i technologie Dysk jest zabezpieczony przed zapisem – co zrobić?
WEB i technologie - 4 stycznia 2021

Dysk jest zabezpieczony przed zapisem – co zrobić?

Dość powszechnym błędem podczas próby zapisu plików na pendrive lub karcie SD jest komunikat „Dysk jest zabezpieczony zapisem. Usuń ochronę zapisu lub użyj innego dysku”. W pierwszej chwili może budzić on niepokój lub irytację, ponieważ uniemożliwia nam to sprawne zapisanie plików na nośniku. Nie ma jednak powodów do niepokoju, ponieważ istnieją 3 proste sposoby aby usunąć „blokadę” i pozbyć błędu.

Co zrobić, gdy pojawi się komunikat o zabezpieczeniu dysku przed zapisem?

W pierwszej kolejności warto przeskanować nośnik za pomocą programu antywirusowego, aby wykluczyć potencjalne zagrożenia. Na pewno to nie za szkodzi, a być może pozwoli rozpoznać i usunąć złośliwy plik, który w jakiś sposób blokuje dostęp do pendrive’a lub karty. Jeżeli jednak program antywirusowy nie wykryje żadnego błędu lub zagrożenia, to pozostaje kilka sprawdzonych sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Sposób 1 na zdjęcie blokady dysku przed zapisem – zmiana rejestru

Jest to sprawdzone rozwiązanie pozwalające dokonać zmiany w rejestrze i zmienić parametry ochrony zapisu na nośniku typu pendrive lub karta SD. W tym celu wpisz najpierw w pole wyszukiwania w systemie „regedit” i wciśnij „Enter”. Po włączeniu rejestru po lewej stronie powinieneś zobaczyć listę folderów. Otwórz foldery zgodnie z poniższą kolejnością: Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

W folderze powinien pojawić się klucz „WriteProtect”, który odpowiada za ochronę przed zapisem danych na nośniku. Aby go zmodyfikować, kliknij prawym przyciskiem myszy „modyfikuj”, a następnie wpisz 0 w polu „dane wartości”. Na końcu zatwierdź zmianę. Gotowe. Zrestartuj komputer i sprawdź czy działa.

Gdyby okazało się, że nie będzie takiego folderu o nazwie StorageDevicePolicies (czasem się to zdarza), wówczas należy go utworzyć ręcznie. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy, wybierając nowy klucz i wpisując StorageDevicePolicies, a następnie dodając wartość WriteProtect. Robi się to tak samo jak poprzednio, tylko z menu należy wybrać wartość DWORD.

Sposób 2 na zdjęcie blokady dysku przed zapisem – diskpart

Narzędzie diskpart dostępne jest we wszystkich nowszych wersjach Windows i pozwala pomóc w takich właśnie sytuacjach jak brak możliwości zapisu na nośniku.

W celu uruchomienia diskpart, wpisz w wyszukiwarkę systemową “cmd”, a potem najedź myszką na Wiersz polecenia i naciśnij prawy przycisk myszy, wybierając opcję “Uruchom jako administrator”. Po uruchomieniu wiersza poleceń, wpisz następujące komendy:

  1. DISKPART
  2. LIST DISK /

Ta komenda wyświetli Ci listę Twoich dysków. Sprawdź który z nich jest pendrive’em lub kartą SD i następnie zapisz przypisany do niego nr dysku (np. disc 4)

  1. SELECT (tu w pisz nr dysku), np. SELECT 4
  2. CLEAN
  3. LIST VOLUME /

Ta komenda pozwoli wyświetlić Ci listę woluminów. Zapamiętaj lub zapisz nr woluminu a następnie użyj komendy:

  1. SELECT VOLUME (tu wpisz nr woluminu), np. SELECT VOLUME 4;
  2. Potem komenda: CREATE PARTITION PRIMARY
  3. SELECT VOLUME (wpisz nr woluminu)
  4. FORMAT.

Jeżeli to nie pomoże, powtórz operację do kroku trzeciego włącznie, a następnie po SELECT wpisz attributes disk clear readonly i zatwierdź „Enter”.

Sposób 3 na zdjęcie blokady dysku przed zapisem – format nośnika

Ostatnim sposobem na zlikwidowanie błędu jest sformatowanie pendrive’a lub karty SD. W tym celu otwórz „Mój komputer”, a następnie odszukaj pendrive lub kartę SD. Kliknij w niego prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Formatuj”, upewnij się, że opcja domyślna (FAT 32) została wybrana, a następnie naciśnij „rozpocznij”. Gotowe.

Dysk jest zabezpieczony przed zapisem – podsumowanie

Powyższe sposoby powinny rozwiązań problem, umożliwiając tym samym zapis plików na nośniku. Jeżeli jednak po wykonaniu powyższych instrukcji problem nie zostanie rozwiązany, a komunikat stale będzie się pojawiał, to zmiana może okazać się nieodwracalna. Powody mogą być różne, może to być na przykład uszkodzenie mechaniczne, którego nie widać gołym okiem. W tej sytuacji niestety niemożliwym może okazać się naprawienie dysku i najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić go na nowy nośnik.

Sprawdź również

Jak sprawdzić swój numer telefonu?

Zmieniłeś numer? To nic dziwnego, że go nie pamiętasz – przez ostatnie kilka lat posługiwa…