Home Biznes Gdzie najlepiej założyć bloga za darmo? Jak na nim zarabiać?
Biznes - 18 grudnia 2018

Gdzie najlepiej założyć bloga za darmo? Jak na nim zarabiać?

Przedstawiamy listę platform blogowych i możliwości zarobku na blogowaniu

Internetowe blogi w ostatnich latach robią w sieci prawdziwą furorę. O ile sama idea tworzenia wirtualnych dzienników, z którymi twórca dzieli się swoimi przeżyciami jest niemal tak stara jak internet sam w sobie to wraz z rozwojem mediów społecznościowych i influencer marketingu blogi zyskały drugie życie. Wielu z Was zapewne zastanawiało się gdzie najlepiej założyć blog? W jaki sposób założyć bloga za darmo czy w końcu, jak zarabiać na własnym blogu internetowym?

Jak stworzyć bloga? Masz wiele możliwości!

Internet oferuje mnóstwo ciekawych rozwiązań dla osób, które chciałyby zostać blogerami, co sprawia, że wcale nie jest wymagana umiejętność tworzenia stron internetowych czy inwestowania fortuny w godziny pracy programisty, który wykona dla nas blog. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na stworzenie własnego bloga online w zaledwie kilka chwil. Wiele z nich jest zupełnie darmowych. Niesie to za sobą wiele plusów ale również i minusów, które podsumujemy w tym tekście. Zróbmy więc przegląd najpopularniejszych platform blogowych oraz sposobów na zarabianie na własnym blogu.

blogowanie(Zaletą pracy blogera jest fakt, że może pracować wszędzie: w kawiarni, w parku, w biurze)

Blogger, czyli Twój blog w domenie Blogspot.com

Blogger to jednak z najpopularniejszych, nie tylko w Polsce ale i na świecie, platform przeznaczonych dla blogerów. Firma powstała w 1999 roku (niemal 20 lat temu, co również pokazuje jak długa historie ma samo blogowanie), a cztery lata później, w 2003 zostało wykupione przez giganta Google. Dzięki temu, że właścicielem Bloggera jest Google mamy możliwość założenia własnego internetowego bloga bezpośrednio z naszego konta gmail. Strona internetowa utworzona w ten sposób najczęściej będzie mieć domyślny adres z domeną blogspot.com.

Utworzenie własnego bloga za darmo w blogspot jest sprawą szybką i dziecinnie prostą. Trwa mniej więcej tyle, ile założenie konta na facebooku. Zaczynamy od kliknięcia w button “utwórz nowy” blog, jeśli nie jesteśmy posiadaczem jeszcze żadnego. Następnie wybieramy tytuł naszego bloga, którzy może brzmieć po prostu “Imię i Nazwisko – mój blog osobisty”. Będzie on wyświetlał się w topie strony oraz w pozycji meta title w wynikach wyszukiwania. Kolejną czynnością, jaką musimy wykonać aby założyć swojego darmowego bloga na platformie Blogger jest wybór adresu URL, pod jakim będzie on widoczny. Tutaj będziemy prawdopodobnie musieli się wykazać kreatywnością, gdyż nasz adres URL nie może pokrywać się z żadnym innym w sieci. Kolejnym elementem jest wybór szablonu spośród dostępnych bezpłatnie. Kiedy to zrobimy możemy dowolnie dodawać posty, zmieniać opisy, dodawać zdjęcia i cieszyć się swoim własnym blogiem.

Gdzie utworzyć bloga? Własny blog na WordPress.com

WordPress to zaraz po blogspocie chyba najpopularniejsza platforma online do tworzenia darmowych blogów. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak założyć bloga na wordpress to w gruncie rzeczy masz do wyboru dwie opcje: tę prostą i bardziej skomplikowaną. Pierwszą z nich oferują twórcy platformy wordpress.com, gdzie podobnie jak na Bloggerze, wystarczy założyć darmowe konto, wybrać nazwę domeny, a następnie szablon i cieszyć się swoim własnym blogiem internetowym. Rozpoczęcie swojej przygody blogerskiej z wordpress.com jest polecane szczególnie tym, którzy chcą się w tej materii rozwijać i w przyszłości spróbować pracy nad bardziej skomplikowanymi stronami internetowymi. W prostej, darmowej wersji, dzięki platformie blogerskiej wordpress.com użytkownik ma mozliwość m.in instalacji niektórych wtyczek. Jakie są jednak wady i zalety bloga na wordpress.com?

Zalety własnego bloga na wordpress.com:

  • Wyboru kilku ciekawych szablonów, dostosowanych do tematyki bloga,
  • Wyboru i instalacji podstawowych wtyczek usprawniających działanie bloga,
  • Możliwość wykupu płatnej wersji, która rozszerza możliwości użytkownika.

Wady prowadzenia bloga na wordpress.com:

  • Brak dostępu do kodu źródłowego, co uniemożliwia przeprowadzenie bardziej zaawansowanych prac na stronie,
  • Brak dostępu do wszystkich wtyczek, które uatrakcyjnią wygląd i funkcjonalność Twojego bloga,
  • Brak możliwości podpięcia własnej domeny (musimy się zadowolić adresem twoja-domena.wordpress.com).

 

Postawienie własnego bloga za darmo na wordpress.com jest szybkie i proste ale jak widać ma też kilka istotnych wad. Jest to jednak doskonała okazja do zapoznania się z systemem CMS wordpress, który jest obecnie chyba najpopularniejszym i najchętniej wykorzystywanym podczas tworzenia stron na świecie. WordPress.com to więc świetny wstęp do nauki i rozwoju. Jeśli zaś oczekujemy czegoś bardziej zaawansowanego, wówczas podczas tworzenia własnego bloga online warto zainteresować się platformą wordpress.org.

Blog na WordPress – WordPress.org

Wykonanie samemu bloga przy pomocy serwisu WordPress.org będzie nieco bardziej skomplikowane i wymagające więcej wiedzy technicznej niż przy pracy z wordpress.com. Przede wszystkim potrzebny nam będzie serwer FTP, na którym zainstalujemy pliki witryny www oraz domena, pod którą wyświetlać się będzie nasz blog. Tak więc w przypadku wordpress.org nie musimy już korzystać z domeny przypisanej automatycznie moja-strona.wordpress.com, a śmiało zastąpić ją możemy moja-strona.pl, moja-strona.com, moja-strona.waw.pl itp.

Pobieranie aktualnej wersji wordpressa odbywa się bardzo szybko, pliki te przenosimy na nasz serwer i proces instalacji naszego internetowego bloga rozpoczyna się w momencie uruchomienia strony www w przeglądarce. Po wybraniu języka obsługi wszystko co musimy przygotować to dane do bazy danych, hasła, nazwę użytkownika (będą to dane logowania do panelu administracyjnego wordpress na naszym nowo utworzonym blogu). Całość jest bardzo prosta i intuicyjna, a trwa zaledwie kilka minut. Po tym zabiegu mamy dostęp do swojego bloga, w którym podobnie jak na wordpress.com mamy możliwość wyboru darmowego szablonu, dodania wpisów, stron itp. lecz w panelu admina pojawia nam się też wiele nowych możliwości. Są to m.in nowe wtyczki, widgety, dostęp do plików źródłowych (z poziomu edytora CMS i bezpośrednio z serwera FTP), dzięki czemu możemy np. poprawić wersję mobilną lub dodać breadcrumbsy. Podsumowując jeśli chcesz zdecydować się na zrobienie bloga ze wsparciem strony wordpress.org masz przed sobą następujące plusy i minusy:

Plusy bloga tworzonego ze wsparciem wordpress.org:

  • Większa niezależność,
  • Dostęp do plików źródłowych,
  • Dostęp do rozszerzonego panelu administracyjnego,
  • Możliwość wyboru własnej domeny.

Minusy posiadania bloga – wordpress.org:

  • Konieczność ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem serwera FTP,
  • Konieczność ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem domeny,
  • Konieczna większa wiedza techniczna, bądź wsparcie specjalisty przy konfiguracji serwera, domeny, bazy danych, instalacji i budowy bloga.
blog-wordpress(Niekiedy, przy tworzeniu bloga przydaje się nieco wiedzy technicznej. Tak będzie, jeśli zdecydujemy się na wybór wordpress.org)

BLOX.pl – Polska platforma blogowa

Ciekawym rozwiązaniem jest również polska platforma blogerska Blox.pl, której właścicielem jest spółka Agora, czyli m.in wydawca Gazety Wyborczej. Aby utworzyć i prowadzić bloga na blox.pl należ posiadać konto w serwisie gazeta.pl. Wiele osób posiada już na tym serwisie chociażby konto mailowe, a więc jest to okazja ku temu by mieć kilka swoich internetowych usług spakowanych w jedno konto internetowe. Jeśli zastanawiasz się gdzie założyć bloga, a nie jesteś pewny swoich umiejętności bądź po prostu nie masz smykałki do technologii platforma blogowa blox może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Twórcy bowiem proponują wsparcie techniczne dla swoich użytkowników w doborze szablonu bloga i promocji poszczególnych postów. Zarabianie na blogu wiąże się z dotarciem do szerokich mas odbiorców, a więc bez promocji swoich wpisów na blogu się nie obędzie, co musisz wziąć pod uwagę już na starcie swojej kariery blogerskiej! Założenie bloga na blox.pl to kilka prostych kroków:

  1. Rejestracja bądź logowanie, jeśli posiadasz już konto na gazeta.pl,
  2. Wypełnienie formularza zawierającego wszystkie poprzednio wymienione etapy tj. nazwa bloga, tematyka itp,
  3. Kliknięcie w link aktywacyjny, który przyjdzie na nasz adres e-mail w domenie gazeta.pl.

Ciekawostką jest fakt, że platforma blox.pl nie wyświetla reklam na blogach swoich użytkowników. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą zarabiać na blogu i niechętnie widziałyby u siebie dodatkowe reklamy – wszak każde miejsce reklamowe na własnym blogu jest na wagę złota, czyż nie?

Własny blog na WIX.com

WIX.com to platforma, która oferuje swoim użytkownikom darmowe założenie bloga internetowego. W przypadku wix.com, w przeciwieństwie do pozostałych omówionych wyżej platform blogowych śmiało możemy pokusić się o stworzenie strony internetowej, a nie tylko bloga – wiele stron firmowych korzysta z tego systemu zarządzania treścią (CMS). Jeśli jednak zdecydujemy się na tworzenie bloga czy witryny w oparciu o Wix musimy pamiętać o ograniczonych możliwościach w zakresie edycji kodu strony, a także przeróbek w szablonie. Pozostają nam podstawowe funkcje jakie daje darmowe konto na Wix.com.

Nie mniej, edytor Wix daje ciekawe możliwości dla młodych twórców stron online. Możemy wybrać jeden spośród 500 szablonów, a panel admina daje ciekawe możliwości edycji na zasadzie przeciągnij i upuść wykonywanych niejako na “żywym organizmie”.

Jak zarabiać na blogu?

No dobrze sprawdziliśmy już najpopularniejsze opcje związane z tworzeniem własnego bloga internetowego. Myślę, że jeśli nie wiesz, gdzie założyć bloga to ten wpis będzie dla Ciebie jakąś wskazówką. Jeśli macie dodatkowe pytania, śmiało kierujcie je w komentarzach pod wpisem. Na pewno na nie odpowiemy. Przejdźmy teraz do drugiej kwestii w temacie tego artykułu. Jak zarobić na własnym blogu? Skąd brać reklamodawców i jak stać się influencerem? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.

Istnieje kilka sposobów zarabiania na blogu, a dobór właściwego dla siebie na pewno zależeć będzie od specyfiki prowadzonego bloga i charakteru autora. Niektóre formy zarabiania na własnym blogu zarezerwowane są tylko dla największych i najpopularniejszych twórców, inne zaś dostępne są nawet dla mikroblogerów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę influencerską, a mimo to chcieliby zarobić choćby na utrzymanie serwera, na którym stoi ich blog. Przejrzyjmy kilka popularnych form zarabiania na blogu.

Jak zacząć zarabiać na blogu? Reklamy AdSense

System reklamowy Google AdSense jest przeznaczony zarówno dla właścicieli stron z dużą liczbą odwiedzin jak i tych małych, rozwijających się blogów. Wszystko skonstruowane jest tak, że nasze zarobki za wyświetlane na blogu reklamy zależą od liczby osób, które w nią klikną, a więc od tego ile osób odwiedza nasz blog. Mając wielu czytelników, których tworzone przez nas treści i wpisy na blogu przyciągać będą systematycznie możemy liczyć na większą liczbę kliknięć w reklamy, a co za tym idzie większe wpływy z wyświetlanych reklam. To od nas zależy, w którym miejscu pojawią się bannery reklamowe, wystarczy wygenerować specjalny kod i wkleić go w odpowiednie miejsce na stronie www.

Tutaj pojawia się więc omawiana wyżej kwestia dostępu do kodu źródłowego strony. Bez niego będzie nam ciężko umieścić na stronie reklamę w każdym, oczekiwanym przez nas miejscu, choć niektóre systemy blogerskie, tak jak np. Wix oferują częściowy dostęp do kodu strony, co umożliwia jego pobieżną modyfikację.

Ile można zarobić na Adsense?

Zapewne zastanawiacie się ile początkujący bloger może zarobić na systemie reklamowym Google AdSense. Na początku z pewnością nie będą to kokosy. Stawka za kliknięcie uzależniona jest od branży, jaka dotyczy użytkownika naszego bloga. Jak wiecie, dzięki ciasteczkom reklamy podążają za internautą wszędzie, gdzie się on pojawi przez co nie do końca mamy wpływ na to, jakiego rodzaju reklamy pojawią się na naszym blogu (choć oczywiście możemy zastrzec, że niektórego typu reklam nie życzymy sobie widzieć na naszej witrynie). Tak więc kliknięcie w reklamę banku czy prestiżowej marki samochodu przyniesie nam większy zarobek niż kliknięcie w stronę z wyprzedaży skarpetek, przynajmniej teoretycznie. Będą to jednak raczej niewielkie kwoty choć wraz z rosnącą liczbą użytkowników rosnąć będą nasze wpływy bo i kliknięć będzie więcej. Wypłaty z konta AdSense na nasze konto bankowe można dokonać po przekroczeniu minimalnego progu 300 zł.

Artykuły sponsorowane – sposób na zarabianie na blogu

Publikowanie tekstów sponsorowanych to jedna z najpowszechniejszych metod na zarabianie na własnym blogu. Jest to też bardzo przystępna metoda dla samego blogera, który nie musi posiadać żadnej umiejętności tworzenia konta i integracji strony www z zewnętrznym systemem reklamowym, tak jak na AdSense. Dodatkowo publikacja treści sponsorowanych nie musi oznaczać nachalnej reklamy! Jeśli prowadzisz blog o modzie, na pewno Twoje czytelniczki chętnie przeczytają o tym, jakie zakupy ostatnio zrobiłaś, a wspomnienie przy okazji nazw marek w niczym nikomu nie zaszkodzi, czyż nie?

W sieci istnieje kilka platform przeznaczonych dla współpracy brandów z influencerami w zakresie artykułów sponsorowanych. Najpopularniejsze to Whitepress i Reachablogger – warto zapoznać się z zasadami działania tych platform.

Sieci afiliacyjne a zarobki z bloga

Wiele osób decyduje się również na zarabianie za pomocą sieci afiliacyjnych. Ten sposób zarobku preferują szczególnie blogerzy, którzy mają bardzo jasno sprecyzowaną grupę odbiorców, a w szczególności tacy, którzy potrafią wywierać na swoich czytelników bardzo mocny wpływ konsumencki. Na czym polega afiliacja? Otóż bloger w swoich postach (lecz nie tylko, gdyż mogą to być też bannery) zachęca czytelników do konkretnej akcji konsumpcyjnej np. dokonania zakupu, wzięcia pożyczki, zarejestrowania się na stronie, wypełnienia formularza itp. W zamian za każdego zachęcenia użytkownika otrzymuje prowizję, która składa się na jego zarobek z bloga.

Oczywiście możemy łączyć poszczególne formy zarabiania na blogu. Promowanie produktów w formie afiliacyjnej nie oznacza, że nie możemy jednocześnie publikować artykułów sponsorowanych, czy wyświetlać reklam AdSense. Dywersyfikacja dochodów z bloga wydaje się nawet rozsądnym posunięciem, które zabezpiecza nas na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Zanim jednak zaczniemy zarabiać pieniądze na prowadzonym przez siebie blogu musimy zadbać o odpowiednią liczbę czytelników, a przede wszystkim stworzyć własnego bloga, w czym, mam nadzieję ten tekst Wam pomoże.

5 Comments

Sprawdź również

Trendy w brandingu i marketingu na 2024

Rok 2024 niesie istotne zmiany w obszarze brandingu, kierując szczególną uwagę na osobiste…