Home WEB i technologie Generator hendershot schemat i budowa – generatora prądu
WEB i technologie - 28 czerwca 2021

Generator hendershot schemat i budowa – generatora prądu

Jak zbudować generator prądu?

Być może właśnie zastanawiasz się nad zakupem generatora prądu – wiesz jednak, że sprzęt najwyższej jakości nie jest Ci w danym momencie potrzebny oraz, że będzie on jedynie dodatkiem do instalacji. W takim wypadku zdecydowanie warto postawić na tańszą ale równie efektywną opcję, jaką jest generator prądu domowej roboty!

Obniżenie kosztów z generatorem hendershot

Wiele osób jest przekonanych, że wraz z obniżeniem kosztów, maleje również wytrzymałość oraz trwałość budowanych urządzeń. Prawda jest jednak taka, że aspekty jak wydajność oraz długoterminowość zależą w dużej mierze od naszego zaangażowania i dokładności w wykonaniu danego sprzętu. W przypadku generatora prądu sprawa jest szczególnie prosta – jego konstrukcja nie bardzo skomplikowana, dlatego otrzymanie dobrej jakości sprzętu w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwe!

Generator hendershot domowej roboty znajdzie zastosowanie nie tylko w miejscach gdzie dostęp do prądu jest ograniczony, m.in: garaż, domek letniskowy czy warsztat. Urządzenie idealnie sprawdzi się także w sytuacjach nagłej przerwy w dostawie prądu.

Czego potrzebujemy do wykonania generatora domowej roboty?

Niezbędne okażą się narzędzia takie jak wiertarka z udarem oraz wszelkiego rodzaju wiertła do stali. Szczególnie warto zainwestować w spawarkę, która będzie potrzebna podczas przyłączanie zbiornika paliwa do silnika. Zbiornik nie musi być duży – warto wykorzystać ten, wcześniej znajdujący się w kosiarce spalinowej, czy innym pojeździe.

Rodzaje wykorzystanych akcesoriów podpowiedzą nam jak zrobić generator prądotwórczy z silnika spalinowego czy też elektrycznego – zależnie od rodzaju silnika będziemy gotowi na wybór odpowiedniego gniazda. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie gniazd jedno oraz trój- fazowych. Szlifierka przyda się podczas dopasowywania poszczególnych elementów, szczególnie dobrze sprawdzi się w tym przypadku szlifierka kątowa. Rozruch wmontowany w silnik znacznie ułatwi pracę maszyny, dlatego bardzo zalecane jest jego użycie. Ostatnim ważnym elementem, który potrzebujemy do stworzenia generatora prądu jest prądnica. W skład prądnicy wchodzi stojan oraz magnetyczny wirnik. Każdemu z tych elementów musimy zapewnić uzwojenie – pozwoli to na działanie i wytwarzanie prądu przez pracę silnika. Prądnica zamontowana do silnika, pomoże w dostarczeniu prądu do przetwornika, który z kolei zmienia natężenie prądu.

Wykonanie generatora hendershot krok po kroku

Generator swoje działanie opiera w dużej mierze na silniku, pochodzącym zazwyczaj ze starych maszyn – dobrym pomysłem jest wykorzystanie napędu spalinowego z kosiarki bądź też małego samochodu typu „maluch”. Ważny jest akumulator, który pozwoli na zgromadzenie wytworzonego prądu. Kolejnym niezbędnym elementem jest chłodnica – przytwierdzana koniecznie w pobliżu silnika, ponieważ każdy silnik, czy to spalinowy, czy diesel mocno się grzeje. Rozrusznik jest potrzebny do uruchomienia silnika. Generator należy dopasować odpowiednio do silnika, który zamierzamy umieścić w skrzyni – warto również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór miernika prądu. Niezbędne są przyrządy pozwalające na odczytanie wartości m.in: amperomierz i woltomierz.

Aby z tak wytworzonego prądu móc korzystać, należy przymocować transformator – to on pozwala na przemianę prądu zmiennego na prąd stały. Do wmontowanego wcześniej rozrusznika, dodajemy włącznik, który pozwoli na uruchomienie urządzenia.

W przypadku generatora prądu, bardzo ważne jest zastosowanie mocnych śrub – często zdarza się, że podczas ciężkiej pracy urządzenie generuje duże wibracje. Śruby pozwolą zachować stabilność urządzenia oraz zwiększyć jego wydajność nawet podczas bardzo ciężkiej pracy.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Być może posiadamy wszystkie elementy potrzebne do skonstruowania generatora prądu domowej roboty, ale nie jesteśmy w pełni przekonani do naszych umiejętności – w takich okolicznościach nie warto ryzykować i zaopatrzyć się w sprzęt wysokiej jakości, posiadający gwarancję producenta.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…