Home Analityka Jak dodać kod śledzenia do witryny wordpress?
Analityka - 19 grudnia 2019

Jak dodać kod śledzenia do witryny wordpress?

Google Analytics na stronie wordpress - jak to zrobić prawidłowo?

Jak dodać kod śledzenia do witryny w CMS WordPress? Google Analytics to w dzisiejszych czasach jedno z najważniejszych narzędzi każdego webmastera. Nie ulega wątpliwości, że integracja naszej witryny z tym narzędziem jest niezbędna, jeśli chcemy aby zaistniała w sieci. Google Analytics nie tylko służy do pomiaru popularności naszej witryny, ale również pokazuje nam po jakich słowach kluczowych użytkownicy nas odnajdują w wyszukiwarce internetowej. Niewątpliwą zaletą Google Analytics jest to, że jest całkowicie bezpłatne, co sprawia że zyskał duża popularność na całym świecie.

WordPress – jak zainstalować Google Analytics

Aby dodać naszą stronę do Google Analytics, będziemy musieli przejść krótką weryfikację naszej strony. Zostanie wygenerowany dla naszej witryny specjalny kod śledzenia, który powinniśmy umieścić na każdej naszej podstronie serwisu. Aby tego dokonać, w naszym kokpicie należy wejść w zakładkę „Wygląd->Edytor„, a następnie wybrać plik „header.php”, w którym należy wstawić wygenerowany dla nas kod. Plik header.php to nagłówek naszej strony w systemie WordPress, który wyświetla się na każdej naszej podstronie – to właśnie dlatego w tym pliku powinien być zawarty nasz kod śledzenia. Jest to również miejsce, w którym wstawiamy kod reklamy Google AdSense lub bannery reklamowe.

ga-wordpress

Kolejną metodą jest zainstalowanie odpowiedniej wtyczki, którą znajdziemy w wyszukiwarce wtyczek pod nazwą „Google Analytics”, w zakłdace „Wtyczki->Dodaj nową„. W ustawieniach wtyczki zostaniemy poproszeni o podanie identyfikatora śledzenia Google Analytics, czyli tak zwanego UA. Drugą możliwością jest to, że wtyczka poprosi nas o wklejenie kodu śledzącego. Jest to częściej wybierana metoda ze względu na prostotę jej użycia. Wtyczka automatycznie doda za nas kod do każdej z podstron naszej witryny internetowej. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność instalacji kolejnej wtyczki, która zabiera nam dodatkowe miejsce nie tylko w pamięci naszego hostingu, ale również miejsce w naszym menu.

Kod śledzenia GA na WordPress

Po dodaniu kodu śledzącego do naszej witryny, należy czekać na pierwsze pomiary Google Analytics. Od tego momentu możesz już śledzić swoje statystyki wyszukiwania oraz popularności Twojego bloga.

Głównymi parametrami, na które należy zwracać uwagę są:

  • Współczynnik odrzuceń, który pokazuje ile procent użytkowników po wejściu na naszego bloga, natychmiast z niego wyszło
  • Ilość unikalnych odwiedzin
  • Kanał ruchu – czyli jak użytkownicy trafili na naszą stronę internetową

Wszystkie te informacje znajdziesz na swoim koncie Google Analytics.

Zobacz też:

Sprawdź również

Współczynnik odrzuceń – czym jest i jak go interpretować?

Bounce rate, wskaźnik odrzuceń, współczynnik odrzuceń – znany jest pod wieloma nazwami, al…