Home Biznes Jak obliczyć ROI dla content marketingu?
Biznes - 17 lipca 2019

Jak obliczyć ROI dla content marketingu?

W dzisiejszych czasach konsumenci znacznie chętniej ulegają informacjom dostępnym online aniżeli typowym reklamom. Skonstruowanie dobrego contentu, który będzie przyciągał i angażował czytelników jest trudnym zadaniem, które powinno być starannie przemyślane. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad ROI oraz ocenić go w odniesieniu do dotychczas tworzonego contentu.

W dzisiejszych czasach konsumenci znacznie chętniej ulegają informacjom dostępnym online aniżeli typowym reklamom. Skonstruowanie dobrego contentu, który będzie przyciągał i angażował czytelników jest trudnym zadaniem, które powinno być starannie przemyślane. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad ROI oraz ocenić go w odniesieniu do dotychczas tworzonego contentu.

Rola ROI w content marketingu

ROI w content marketingu jest zazwyczaj wyższe niż ma to miejsce w przypadku targetowanych kampanii. Aby prawidłowo ocenić zwrot inwestycji z działań content marketingowych należy w pierwszej kolejności ustalić, jaki jest średni zwrot inwestycji w firmie. Można to zrobić korzystając z trzech filarów ROI do których należą: koszt, wykorzystanie i wydajność.

Analizując koszt contentu należy ocenić, ile pieniędzy wydajemy w całości na nasz content, a więc ile płacimy za usługi copywriterskie, projektowe i zarządzanie gotowym projektem. Następnie uwagę należy poświęcić wykorzystaniu contentu, którego potencjał zwykle w dużej mierze (w ok. 60-70%) pozostaje niewykorzystywany. Wydajność contentu to z kolei nie tylko ilość odsłon, udostępnień oraz kliknięć, ale przede wszystkim wskaźniki zaangażowania i to właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę w ustalaniu ROI content marketingu.

W przygotowaniu analizy content marketingu pomoże także zastanowienie się, jaki jest ogólny lub średni ROI content marketingu oraz sprawdzenie czy firma ma świadomość wszystkich kosztów związanych z produkcją contantu. Następnie należy zbudować business case i postarać się zmierzyć jego zwrot. Jak tego dokonać?

Budowanie business case w praktyce

Głównym celem działań content marketingowych jest dotarcie do odbiorców, zdobycie ich zaufania oraz promocja wybranych produktów i usług w nienachalny sposób. Na początkowym etapie nie należy więc naciskać konsumentów, aby skorzystali z danej oferty, lecz zaciekawić ich i wzbudzić ich zaufanie.

Warto ocenić, jaki procent konwersacji online jest obrandowany i jak bardzo różni się on od udziału firmy w rynku. Duża różnica pomiędzy nimi sprawia bowiem, że firmom nie udaje się osiągnąć uczciwego udziału w działaniach promocyjnych. Firmy, których strony internetowe są odwiedzane przez klientów korzystających z niebrandowanych terminów powinny natomiast starać się tworzyć treści poświęcone nie tylko konkretnej marce – ogólne artykuły, porady i wskazówki pomogą lepiej wykorzystać ruch niebrandowany na stronie oraz wykreować się na eksperta w konkretnej tematyce.

Bardzo ważnym aspektem jest także zaangażowanie klientów. Warto zmierzyć i porównać ze sobą czas, który na stronie spędzają użytkownicy powracający w stosunku do nowych użytkowników. Ocenę wartości jednego abonenta można wykonać dzieląc wartość leadów z listy mailingowej przez liczbę e-maili dostępnych w bazie. Tak wykonana analiza pozwala na ocenę średniego ROI contant marketingu oraz zbudowanie dobrego business case, który pozwoli skuteczniej dotrzeć do nowych klientów oraz zaangażować ich w swoje działania. Wszystko to przełoży się na długotrwałą relację, która zapewni firmie prawdziwy ROI z content marketingu.

Więcej o ROI oraz jak policzyć ROI dowiesz się z artykułu: https://komerso.pl/czym-jest-roi-podpowiadamy-jak-policzyc-wskaznik-rentownosci/ na portalu Komerso.pl.

Sprawdź również

Czym jest lokalne SEO? Czy warto w nie zainwestować?

Szukając sposobów, by zwiększyć widoczność swojego biznesu w regionie, warto zainwestować …