Jak obliczyć ROI dla content marketingu?
W dzisiejszych czasach konsumenci znacznie chętniej ulegają informacjom dostępnym online aniżeli typowym reklamom. Skonstruowanie dobrego contentu, który będzie przyciągał i angażował czytelników jest trudnym zadaniem, które powinno być starannie przemyślane. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad ROI oraz ocenić go w odniesieniu do dotychczas tworzonego contentu.
W dzisiejszych czasach konsumenci znacznie chętniej ulegają informacjom dostępnym online aniżeli typowym reklamom. Skonstruowanie dobrego contentu, który będzie przyciągał i angażował czytelników jest trudnym zadaniem, które powinno być starannie przemyślane. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad ROI oraz ocenić go w odniesieniu do dotychczas tworzonego contentu.
Spis treści:
Rola ROI w content marketingu
ROI w content marketingu jest zazwyczaj wyższe niż ma to miejsce w przypadku targetowanych kampanii. Aby prawidłowo ocenić zwrot inwestycji z działań content marketingowych należy w pierwszej kolejności ustalić, jaki jest średni zwrot inwestycji w firmie. Można to zrobić korzystając z trzech filarów ROI do których należą: koszt, wykorzystanie i wydajność.
Analizując koszt contentu należy ocenić, ile pieniędzy wydajemy w całości na nasz content, a więc ile płacimy za usługi copywriterskie, projektowe i zarządzanie gotowym projektem. Następnie uwagę należy poświęcić wykorzystaniu contentu, którego potencjał zwykle w dużej mierze (w ok. 60-70%) pozostaje niewykorzystywany. Wydajność contentu to z kolei nie tylko ilość odsłon, udostępnień oraz kliknięć, ale przede wszystkim wskaźniki zaangażowania i to właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę w ustalaniu ROI content marketingu.
W przygotowaniu analizy content marketingu pomoże także zastanowienie się, jaki jest ogólny lub średni ROI content marketingu oraz sprawdzenie czy firma ma świadomość wszystkich kosztów związanych z produkcją contantu. Następnie należy zbudować business case i postarać się zmierzyć jego zwrot. Jak tego dokonać?
Budowanie business case w praktyce
Głównym celem działań content marketingowych jest dotarcie do odbiorców, zdobycie ich zaufania oraz promocja wybranych produktów i usług w nienachalny sposób. Na początkowym etapie nie należy więc naciskać konsumentów, aby skorzystali z danej oferty, lecz zaciekawić ich i wzbudzić ich zaufanie.
Warto ocenić, jaki procent konwersacji online jest obrandowany i jak bardzo różni się on od udziału firmy w rynku. Duża różnica pomiędzy nimi sprawia bowiem, że firmom nie udaje się osiągnąć uczciwego udziału w działaniach promocyjnych. Firmy, których strony internetowe są odwiedzane przez klientów korzystających z niebrandowanych terminów powinny natomiast starać się tworzyć treści poświęcone nie tylko konkretnej marce – ogólne artykuły, porady i wskazówki pomogą lepiej wykorzystać ruch niebrandowany na stronie oraz wykreować się na eksperta w konkretnej tematyce.
Bardzo ważnym aspektem jest także zaangażowanie klientów. Warto zmierzyć i porównać ze sobą czas, który na stronie spędzają użytkownicy powracający w stosunku do nowych użytkowników. Ocenę wartości jednego abonenta można wykonać dzieląc wartość leadów z listy mailingowej przez liczbę e-maili dostępnych w bazie. Tak wykonana analiza pozwala na ocenę średniego ROI contant marketingu oraz zbudowanie dobrego business case, który pozwoli skuteczniej dotrzeć do nowych klientów oraz zaangażować ich w swoje działania. Wszystko to przełoży się na długotrwałą relację, która zapewni firmie prawdziwy ROI z content marketingu.
Więcej o ROI oraz jak policzyć ROI dowiesz się z artykułu: https://komerso.pl/czym-jest-roi-podpowiadamy-jak-policzyc-wskaznik-rentownosci/ na portalu Komerso.pl.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Badanie rynku przed wypuszczeniem produktu do sklepów. Dlaczego warto?
Badania rynku jako sposób na zrozumienie otoczenia. Stosując badania rynku należy wiedzieć…
Cześć wielkie dzięki za post!