Home Przerwa na kawę Jak prawidłowo korzystać z hulajnogi elektrycznej?
Przerwa na kawę - 27 czerwca 2020

Jak prawidłowo korzystać z hulajnogi elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne robią furorę zarówno wśród młodych jak i starszych użytkowników. W większych miastach można je wypożyczyć, ale coraz więcej osób chce je mieć na własność. Rynek nie śpi i za popytem idzie oczywiście podaż. Hulajnoga elektryczna sprzedawana jest w wielu modelach, najtańsze można kupić już za około 700 złotych podczas gdy bardziej zaawansowane technologicznie modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Niestety w przepisach o ruchu drogowym na próżno szukać przepisów wskazujących na prawidłowości, nakazy i zakazy dotyczące poruszania się przez hulajnogi elektryczne.

Hulajnoga elektryczna – nowość, która podbiła serca!

Hulajnoga elektryczna na pierwszy rzut oka przypomina popularny pojazd dla dzieci. Są to jednak dwa różne światy. Jazda na zwykłej hulajnodze polega na odpychaniu się i wprawianiu hulajnogi w ruch przy pomocy siły mięśni. Hulajnoga elektryczna porusza się przy pomocy akumulatora, nie musisz się odpychać. Wsiadasz i jedziesz! Hulajnogi elektryczne zostały zakwalifikowane do UTO, czyli Urządzeń Transportu Osobistego.  Poruszają się z maksymalną prędkością około 25km/h, niektóre modele mogą osiągać większe prędkości. Hulajnoga sprawi, że szybko dojedziesz do pracy, szkoły czy na uczelnię omijając korki. Gwarantuje dziecięcą frajdę z jazdy i wiele innych możliwości np. zwiedzanie miasta bez konieczności poruszania się pieszo. 

Gdzie jeździć na hulajnodze elektrycznej zgodnie z przepisami? 

Przepisy o ruchu drogowym nie wskazują jednoznacznie prawidłowości i sankcji związanych z jazdą na hulajnogach. Hulajnoga elektryczna jako UTO, powinna się więc poruszać na chodnikach. Jeśli ich nie ma można jeździć po drogach z zachowaniem szczególnej ostrożności, niestety nie jest to doprecyzowane.

Mnogość kolizji z pieszymi sprawiła jednak, że trwają prace nad przepisami uściślającymi poruszanie się przez hulajnogi elektryczne również na ścieżkach rowerowych czy drogach, a zakazujące poruszania się po chodnikach. By być na bieżąco warto śledzić zmiany w przepisach, zapewne pojawią się one lada moment!

Jak korzystać z hulajnogi elektrycznej, aby jazda była komfortowa?

Komfort jazdy na hulajnodze zaczyna się już w momencie zakupu. Zanim zdobędziesz swój wymarzony model hulajnogi zapoznaj się z jej specyfikacją techniczną. Na co zwrócić uwagę?

  • Waga hulajnogi,
  • Maksymalna masa użytkownika hulajnogi,
  • Pojemność baterii i zasięg,
  • Czas ładowania baterii.

 

Są to oczywiście podstawowe parametry, które jednak realnie będą wpływały na komfort jej użytkowania. Hulajnoga elektryczna jest znacznie cięższa niż zwykła hulajnoga, warto o tym pamiętać wybierając model np. dla drobnej kobiety. Co innego, kiedy będzie na niej jeździł wysoki i dobrze zbudowany mężczyzna, przekroczenie maksymalnej wagi użytkownika może prowadzić do usterek technicznych, spadku parametrów w trakcie jazdy, czy szybkiego rozładowywania się akumulatora. Hulajnogi elektryczne posiadają specyfikacje, w których określony jest również maksymalny zasięg, pojemność baterii czy czas ładowania. Są to ważne parametry, jeśli hulajnoga elektryczna będzie przez Ciebie używana jako środek transportu do pracy czy na inne, dłuższe odległości. Co ważne, dystans określany jest w idealnych warunkach laboratoryjnych. Na realny dystans możliwy do pokonania będzie miała wpływ: masa użytkownika, temperatura, ukształtowanie terenu i warunki atmosferyczne (wiatr, opady).

Sprawdź również

TOPowe gry strzelanki w historii? Poznaj listę!

Strzelanki to jedne z popularniejszych gier. Zaliczają się do gier, w które chętnie grają …