Jak przenieść system operacyjny z dysku HDD na SSD?
Powszechnie wiadomo, że dyski SSD są znacznie szybsze niż HDD, co sprawia, że instalowanie na nich systemu, czy różnego rodzaju programów przełoży się na wydajniejsze działanie. Jak zatem przenieść system operacyjny z dysku HDD na SSD? Czym charakteryzują się dyski SSD? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Spis treści:
Jak przenieść system operacyjny z dysku HDD na SSD?
System operacyjny zainstalowany na dysku SSD działa zdecydowanie szybciej niż w przypadku korzystania z dysku HDD, co przekłada się nie tylko na większy komfort korzystania z komputera, ale również większe możliwości. W jaki sposób zatem przenieść system z HDD na SSD? Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest klonowanie dysku HDD na SSD, które polega na skopiowaniu całej zawartości dysku (bądź partycji) na inny dysk. W efekcie pozwoli to uruchomić system operacyjny z nowego nośnika docelowego. Istotne w tym przypadku jest to, że sklonować można wyłącznie cały dysk w proporcjach 1:1 lub wybraną partycję. Nie da się w ten sposób przenosić natomiast mniejszych porcji danych. Klonowanie wymaga także wykorzystania odpowiedniego programu, który pozwoli skopiować całą zawartość dysku w stosunku 1:1.
Klonowanie dysku i kopia zapasowa – różnice
Wielu użytkowników myli klonowanie dysku z wykonaniem jego kopii zapasowej, co może wynikać z faktu, że efekt końcowy tych operacji jest podobny. Warto jednak podkreślić, że kopia zapasowa czyli tzw. backup to obraz dysku w formie skompresowanego pliku. Do jego odtworzenia konieczne będzie więc dedykowane oprogramowanie, które pozwoli wydobyć system bądź odczytać konkretne dane. W efekcie uruchomienie systemu z kopii zapasowej jest bardziej skomplikowane i czasochłonne. Poradnik opisujący tę czynność można znaleźć w artykułach dostępnych na stronie: nano.komputronik.pl.
Dlaczego warto przenieść system na dysk SSD? Zalety dysków SSD
Z czego wynika popularność dysków SSD? Oczywiście z ich jakości, która jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku pamięci HDD. Do zalet dysków SSD można bowiem zaliczyć:
- szybkość działania – system zainstalowany na SSD uruchomi się nawet 2-3 razy szybciej niż w przypadku HDD. Podobnie wygląda to w przypadku różnego rodzaju programów;
- niskie zużycie energii – dyski SSD zużywają zdecydowanie mniej energii niż HDD, co przekłada się na dłuższą żywotność baterii w laptopach;
- cichą pracę – dyski SSD pracują bezgłośnie do czego przyczynia się zarówno sposób zapisu danych, jak i ich budowa;
- wysoką wydajność – dysków SSD nie trzeba defragmentować, co wynika z faktu, że wykorzystują pamięć Flash;
- odporność na uszkodzenia mechaniczne – dyski SSD w odróżnieniu od HDD nie posiadają ruchomych elementów, co sprawia, że są odporne na wstrząsy, czy uderzenia;
- małe rozmiary i niewielką wagę – dyski SSD są zdecydowanie mniejsze i lżejsze niż HDD, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w laptopach, które mogą być dzięki temu jeszcze cieńsze.
Jak widać przeniesienie systemu operacyjnego z dysku SSD na HDD nie powinno stanowić problemu.
Jak założyć konto PayPal?
PayPal jest jedną z najpopularniejszych platform płatniczych na świecie, umożliwiającą szy…