Jak sprawdzić, czy dana domena jest wolna? Co zrobić, kiedy jest już zajęta?
Jedną z najważniejszych czynności podczas zakładania własnej strony internetowej jest sprawdzenie dostępności domeny. Jak najłatwiej ustalić, czy adres jest wolny? Co zrobić, jeśli jest już zajęty? W tym poradniku wyjaśnimy gdzie sprawdzić dostępność adresu, a także dane aktywnej domeny.
Spis treści:
Jak sprawdzić dostępność domeny?
Zakładając stronę internetową, należy przede wszystkim ustalić jej adres. Warto poświęcić tej czynności nieco czasu, ponieważ adres własnej strony www jest rodzajem wizytówki w sieci. Może zawierać imię i nazwisko, co jest istotne np. dla artystów, identyfikować markę czy sugerować kierunek działalności, jeśli dostawca usług umożliwia taką opcję. Korzystając np. z oferty AZ.pl, możemy otrzymać nietypowe końcówki adresów, m.in. .diet, .expert czy .art.
Dostępność adresu najlepiej ustalić za pośrednictwem strony dostawcy usług internetowych. Sprawdzanie domen jest bardzo proste. Wystarczy wpisać nazwę w okienko, a wyszukiwarka w ciągu kilku sekund zwróci wyniki w postaci dostępnych adresów, najczęściej wraz z cennikiem. Jeśli interesująca nas strona jest dostępna, należy opłacić usługę i tym samym zostać właścicielem adresu na rok. Co jednak zrobić, jeśli domena jest już zajęta? W takim przypadku mamy dwie możliwości: wybrać inny adres lub odszukać dane domeny i poczekać na jej wygaśnięcie albo skontaktować się z jej właścicielem – być może zdecyduje się odsprzedać adres.
Czy warto czekać na zwolnienie domeny?
Jeśli nasza wymarzona domena jest zajęta, można poczekać na jej zwolnienie lub skontaktować się z właścicielem i podjąć próbę jej wykupu. Czy warto? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu. Jeśli wybraliśmy adres zajęty przez dużą firmę czy znaną markę, nie ma co liczyć na jego pozyskanie. Okazuje się jednak, że mniej popularne domeny często wracają do puli dostępnych adresów i wtedy można je nabyć. Niekiedy ich właściciele decydują się je z różnych powodów odsprzedać za stosunkowo niewielką opłatą czy nawet odstąpić.
Jak jednak sprawdzić, jak długo jeszcze poszukiwana przez nas domena będzie zajęta lub w jaki sposób ustalić jej właściciela, jeśli nie uda się tego zrobić, korzystając po prostu z adresu strony? O ile okres ważności domeny należy do danych publicznie dostępnych i można sprawdzić go dla każdej strony, o tyle warto mieć na uwadze, że właściciela domeny nie zawsze da się odszukać.
Jak sprawdzić datę wygaśnięcia domeny i ustalić jej właściciela?
Informacje o każdej zarejestrowanej w sieci domenie można sprawdzić, korzystając z serwisów www, które umożliwiają wygenerowanie zapytania o adres do baz danych DNS. W zależności od rozszerzenia domeny, dane dostępne będą w zasobach Krajowego Rejestru Domen, WHOIS lub EURid.
Domeny krajowe .pl
Dla domen z rozszerzeniem .pl można uzyskać dane na stronie dns.pl w sekcji WHOIS. Po wpisaniu w okienko nazwy domeny otrzymamy następujące informacje:
- stan domeny – czy jest aktywna (w rezerwacji, wygasająca, zwalniana do puli nazw),
- kiedy została utworzona
- kiedy kończy się okres rozliczeniowy, czyli kiedy domena wygasa,
- nazwy serwerów DNS, czyli informację o tym, gdzie technicznie domena jest obsługiwana,
- kiedy ostatnio wprowadzono w niej znaczącą modyfikację,
- kto jest abonentem domeny,
- w jakiej firmie domena została zarejestrowana
- czy założona jest opcja na domenie (np. pierwokup czy zabezpieczenie przed przejęciem własności).
Jeśli domena zarejestrowana jest na osobę fizyczną, wszystkie dane na temat abonenta będą niedostępne.
Domeny globalne .com
Dane domeny globalnej .com, a także każdej innej domeny (.pl, .de, .eu etc.), ustalić można korzystając z serwisu who.is. W przeciwieństwie jednak do zasobów danych Krajowego Rejestru Domen, nie sprawdzimy w serwisie informacji o domenach funkcjonalnych czy regionalnych, takich jak np. jankowalski.krakow.pl czy jankowalski.edu.pl. Również dane o domenach europejskich mogą być wyświetlane w ograniczonym zakresie.
Domeny europejskie .eu
Dane o domenach z rozszerzeniem .eu można pozyskać korzystając z serwisu eurid.eu. Ilość informacji jest ograniczona, jednak pozwala na skontaktowanie się z właścicielem domeny – baza WHOIS przekazuje adres mailowy do kontaktu, niezależnie od tego, czy domena zarejestrowana jest na firmę, czy na osobę fizyczną. Dostępna jest również data rejestracji domeny, na podstawie której można ustalić okres jej ważności, a także ewentualny powrót do puli dostępnych domen. Każda domena europejska jest ważna 12 miesięcy, a następnie przechodzi 40 dniową kwarantannę i wraca do puli nazw wolnych.
Jak założyć konto PayPal?
PayPal jest jedną z najpopularniejszych platform płatniczych na świecie, umożliwiającą szy…