Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
Podsłuch w telefonie - objawy
Hakerzy, złodzieje lub służby mogą dziś mieć dostęp do naszego urządzenia głównie za pomocą oprogramowania takiego jak wirusy albo aplikacji infekujących nasz telefon. Komunikują się one z hakerem najczęściej za pośrednictwem Internetu. Objawami podsłuchu lub zawirusowania naszego telefonu po wystąpieniu których powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza są np.: wyłączanie i włączanie się telefonu w losowych momentach bez naszej ingerencji, nagłe i zauważalne spowolnienie jego pracy, znacznie szybsze rozładowywanie się akumulatora lub nawet włączanie się przedniej bądź tylnej kamerki bez naszej prośby. Niektóre telefony mają diodę tuż obok przedniej kamerki informującą nas o aktywności aparatu lub mikrofonu, jeśli się zapali, a Ty w tym momencie nie korzystasz z kamerki, może to oznaczać zainfekowanie urządzenia wirusem lub podsłuch. Takie przypadłości nie znaczą oczywiście, że nasz telefon jest zainfekowany, powinny one jednak nas zaalarmować i zachęcić do diagnostyki.
Spis treści:
Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?
Najlepszym sposobem na wykrycie podsłuchu jest poproszenie firmy tym się zajmującej. W Internecie można natknąć się na dużą ilość takich ogłoszeń. Jest to jednak droga usługa, więc nie każdy z nas może sobie na nią pozwolić.
Innym, domowym sposobem jest sprawdzenie, kto zarządza naszymi danymi na telefonie. Należy w tym celu znaleźć w ustawieniach telefonu opcję „Administratorzy urządzenia” (ta opcja może mieć różne nazwy w zależności od producenta telefonu). Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawią się aplikacje, które mają pierwszorzędny dostęp do danych urządzenia. Jeśli na tej liście są inne aplikacje niż producenta naszego urządzenia lub te, które sami zainstalowaliśmy i wyraziliśmy zgodę w aplikacji na dostęp do danych należy je jak najszybciej odinstalować. Sama dezaktywacja może nie wystarczyć.
Powinieneś też sprawdzić „Menedżer uprawnień” (tak jak poprzednia opcja, jej nazwa może się nieco różnić). Sprawdź do jakich funkcji twojego urządzenia takich jak aparat, mikrofon, lokalizacja, rejestr połączeń czy menedżer danych mają dostęp poszczególne aplikacje. Zwróć uwagę czy znasz pochodzenie wszystkich aplikacji, jeśli znajdują się tutaj jakieś, których nie instalowałeś lub niektóre z nich mają większe uprawnienia niż ty sam im przyznałeś należy je skasować.
Podsłuch w telefonie – zapobieganie
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta zasada sprawdza się również w przypadku urządzeń podłączonych do sieci, nie tylko do naszego zdrowia. Większość z nas korzystając z Internetu nie zastanawia się jakie dane, a przede wszystkim gdzie je udostępnia. Aby zapobiec dostaniu się naszych danych w niepowołane ręce takich jak konta bankowe, czy nasz adres zamieszkania musisz zwracać uwagę jakie strony internetowe odwiedzasz. Nie korzystaj z podejrzanych stron internetowych, pomoże ci w tym między innymi program antywirusowy, niektóre z nich podpowiadają już w widoku wyszukiwarki internetowej, które ze stron są bezpieczne, a które nie. Poza tym dobry antywirus na pewno nam się przyda, zablokuje dostęp szkodliwego oprogramowania do twojego urządzenia.
- Jak zrootować telefon?
- Słuchawki bezprzewodowe douszne – ranking
- Jak skopiować kontakty z telefonu na komputer?
Nie czytaj maili nieznanego pochodzenia, mogą one zawierać linki lub ukryte łącza, które po kliknięciu natychmiast zainfekują nasz telefon, to samo tyczy się wiadomości SMS. Nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł, mogą one pod przykrywką wykradać nasze dane. Najlepiej korzystać tylko z aplikacji ze Sklepu Play lub App Store, są one w większości przypadków sprawdzone, ale dla pewności można sprawdzić opinie i komentarze na ich temat. Przyznawaj aplikacjom dostęp tylko do takich opcji, które są koniecznie w ich funkcjonowaniu. Przykładowo jeśli pobierzesz jakąś aplikacje z filtrami do zdjęć, logiczne jest, że wymaga dostępu do aparatu i menedżera danych (w celu zapisywania plików), natomiast jeśli kalkulator prosi cię o dostęp do rejestru połączeń, lokalizacji (nie powinniśmy jej akceptować również w przypadku zwykłego aparatu, przypisywana jest wtedy na stałe lokalizacja do zdjęcia, co może ułatwić namierzenie nas) lub aparatu nie wróży to nic dobrego, najprawdopodobniej taka aplikacja będzie wykonywała niepożądane działania na naszym urządzeniu.
Odzyskiwanie zaginionych plików w systemie Windows
Utrata plików na komputerze może być frustrująca, zwłaszcza gdy są one ważne. System Windo…