Home WEB i technologie Jak sprawdzić model laptopa?
WEB i technologie - 20 stycznia 2022

Jak sprawdzić model laptopa?

Sprawdzanie modelu i nazwy swojego laptopa

Jeśli chcesz sprawdzić model lub nazwę swojego laptopa, to po prostu zerkasz na naklejkę. Często jednak jej nie ma, bo laptop służy nam od lat i się starła. Co w takim wypadku należy zrobić? Jak można sprawdzić model swojego laptopa? Czy istnieje jeden sposób dla wszystkich popularnych marek typu Dell, Asus, HP? A co ze sprzętem oznaczonym logiem jabłka? Spokojnie, nie wołaj znajomego informatyka. Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego! Miłej lektury.

Gdzie sprawdzić model laptopa?

W wielu sytuacjach możesz natrafić na konieczność podania swojej nazwy lub modelu laptopa. Pamiętaj, aby robić to jedynie wtedy, kiedy masz pewność co do słuszności prośby. Czyli podczas zgłoszenia telefonicznego w serwisie, na forum internetowym lub podczas szukania sterowników do laptopa.

Sprawdzanie modeli laptopów według marek

Zadanie brzmi prosto, jednak nie dla każdego jest to z góry oczywiste. Warto zatem wyjaśnić w kilku krokach, jak sprawdzić model laptopa.

Jak sprawdzić model laptopa Dell?

Uniwersalnym sposobem jest proste sprawdzenie naklejki. Jednak nie każdy ją ma w swoim sprzęcie, a jeszcze rzadziej wtedy, kiedy komputer zakupiłeś z drugiej ręki. Również wiek laptopa ma znaczenie – w końcu ząb czasu szybko daje o sobie znać. Model laptopa możesz sprawdzić też, uruchamiając właściwości systemu (Mój komputer -> PPM -> Właściwości) lub poprzez BIOS – w laptopach marki Dell jest to przycisk F2. Uruchom go podczas startu systemu.

Jak sprawdzić model laptopa Asus?

Sposób z naklejką działa we wszystkich modelach, jednak z odpaleniem BIOSU bywa różnie. W modelach marki Asus sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – gdy komputer nie jest jeszcze włączony, należy wcisnąć i przytrzymać klawisz F2, a następnie nacisnąć przycisk zasilania, nie zwalniając klawisza F2 do momentu wyświetlenia interfejsu BIOS (informacje znajdziesz w zakładce Main -> System Summary). W nowszych modelach wystarczy aplikacja My Asus, która wyświetli dokładne dane laptopa. A w gamingowych laptopach Asus jest to program, np. Armoury Crate/My Asus,

Jak sprawdzić model laptopa HP?

W modelach marki HP zmienia się tylko przycisk. Jak sprawdzić model laptopa HP? Gdy włączasz sprzęt, naciśnij klawisz F10, aby przejść do menu BIOS. Uwaga! BIOS pojawia się po naciśnięciu klawisza F2 lub F6… w zależności od modelu komputera. Więc będziesz musiał próbować,

Jak sprawdzić model laptopa Acer?

Jeśli w systemie posiadasz program Care Center, to wyszukaj ją w liście aplikacji. Program wyświetli model laptopa oraz inne niezbędne informacje takie jak numer seryjny oraz kod SNID. Jeśli nie masz takiego programu, to wyłącz i włącz komputer. Poczekaj, aż podczas ładowania pojawi się logo Acer. Szybko naciśnij klawisz F2, aby wejść do BIOS.

Jak sprawdzić model laptopa Apple?

Wystarczy pulpit. W rogu ekranu wybierz Ten Mac. Szybko powinny pojawić się szczegółowe informacje o Twoim laptopie Mac, w tym nazwa modelu i numer seryjny produktu.

Skorzystaj z programu (bez pomocy informatyka!)

Jeśli powyższe kroki były dla Ciebie zbyt trudne, to zawsze warto skorzystać z popularnych programów do sprawdzenia laptopa. Jak sprawdzić model laptopa za pomocą programu? Warto w tym wypadku skupić się tylko na jednym programie. Najbardziej uniwersalnym i znanym, do sprawdzenia modelu laptopa świetnie nada się program diagnostyczny pokroju CPU-Z. To darmowa aplikacja dla systemów Windows, która identyfikuje wszystkie podzespoły komputera. Bezproblemowo poda też model laptopa. Aplikację możesz pobrać też w wersji Portable, czyli bez potrzeby instalacji i zaśmiecania swojego dysku. Udało się? Gratulacje!

Jak sprawdzić nazwę laptopa?

Warto zacząć od najprostszych kroków. Jeśli dopiero co zakupiłeś sprzęt, to sprawdzanie modelu laptopa zacznij od sprawdzenia faktury lub paragonu. Na dowodzie zakupu zawsze podaje się informację o modelu danego laptopa, który sprzedano. Zwróć uwagę, że faktura może być w wersji papierowej lub na emailu, a nawet na stronie producenta. A jeśli chcesz zmienić swoją nazwę lub chodzi Ci o nazwę, którą samodzielnie przypisałeś podczas instalacji systemu, to i w tym wypadku wcześniej wspomniane polecenie Mój komputer -> PPM -> Właściwości da Ci wszystkie niezbędne informacje.

Sprawdzanie nazwy laptopa w panelu sterowania

  1. W pasku wyszukiwania wpisz „Panel sterowania” lub po prostu naciśnij znaczek Windows na klawiaturze i to napisz. Następnie kliknij aplikację Panel sterowania, która pojawiła się w wyniku wyszukiwania,
  2. Dalej pojawi się nowe okno, w którym interesuje Cię zakładka „System i zabezpieczenia”. Śmiało w nią kliknij,
  3. Wybierz „System”,
  4. Zobaczysz informacje o podstawowych podzespołach Twojego laptopa, a dalej nazwę komputera.
  5. Brawo!

Jak widzisz, sprawdzenie modelu, czy też nazwy laptopa wcale nie jest takie trudne. Teraz już wiesz, gdzie sprawdzić model laptopa. Nawet tych od Apple. Mamy nadzieję, że poradnik Ci pomógł od początku aż do końca!

Sprawdzanie modelu laptopa w BIOSie

Jeżeli nie mamy dostępu do systemu, możemy sprawdzić model w BIOSie. Podczas uruchamiania laptopa naciskamy klawisz uruchamiania BIOS. W zależności od sprzętu jest od inny. Może nim być klawisz DEL, F2, bądź jakaś kombinacja. Jaki klawisz dowiemy się z instrukcji, bądź na ekranie zaraz po uruchomieniu laptopa. Po tym jak wejdziemy do BIOSu można odczytać model.

Instrukcja lub pudełko po laptopie

Najczarniejszym scenariuszem jest, jak sprzęt w ogóle nie odpowiada. Nie chce się włączyć. Po naciśnięciu przycisku POWER laptop nie reaguje. Wtedy musimy odszukać pudełko bądź instrukcje od laptopa i tam odczytać.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…