Home Biznes Jak sprawdzić poziom komunikacji między maszyną a człowiekiem? Test Turinga
Biznes - 1 kwietnia 2022

Jak sprawdzić poziom komunikacji między maszyną a człowiekiem? Test Turinga

Alan Turing postawił sobie pytanie: czy maszyny myślą? W ten sposób powstała idea, która urzeczywistniła się jako Test Turinga. Metodę stosowano do sprawdzenia, jaka komunikacja zachodzi między człowiekiem a maszyną, wyposażoną w systemy sztucznej inteligencji. Czy łatwo maszynom zdać test? Ile punktów trzeba zdobyć, aby zyskać miano inteligentnego robota? Sprawdźmy, czy idea pod hasłem Test Turinga z 1950 roku ma zastosowanie w dzisiejszej robotyce.

Jak ludzie wyobrażali sobie świat robotów ponad 70 lat temu?

Dla rozwoju cywilizacji 70 lat może wydawać się zaledwie chwilą. Jednak żyjemy w rzeczywistości, w której czas przyspieszył. Każde dziesięciolecie przynosi przełom w technologii. W latach 50. XX wieku nie używano telefonii komórkowej, świat nie słyszał o Starlinkach Elona Muska, a komputer osobisty wielkości kartki A4 z cienkim ekranem, był mrzonką przyszłości. Czy dzisiaj Test Turinga ma rację bytu?

Wróćmy do czasów, w których żył Alan Turing i powstawania Testu Turinga. Jest rok 1950, wybitny naukowiec, który przedkłada ponad wszystko nauki ścisłe, zadaje pytanie o poziom inteligencji maszyn. Czy zaawansowane urządzenia potrafią generować procesy myślowe? W jaki sposób roboty mogą zdobywać umiejętność komunikacji z człowiekiem? Czy maszyny myślą? To ostatnie pytanie przetrwało do naszych czasów i można je znaleźć nawet w Wikipedii. Trzeba przyznać, że zapoznając się z tokiem myślenia uczonego, ma się ochotę wysłać w przeszłość raporty z badań przeprowadzonych obecnie nad AI.

Sztuczna inteligencja w połowie XX wieku

Test Turinga jest próbą przyjrzenia się bliżej rozwojowi technologii nazywanej sztuczną inteligencją. Wybitny naukowiec, którego interesowała robotyka, innowacje i nauki ścisłe pragnął, by komputery stawały się coraz bardziej inteligentne.

Stworzenie podstaw testu, który opracował Turing, zajęło dużo czasu. Naukowiec poświęcił ogromną część swojej pracy na układanie algorytmów, zaawansowanych systemów obliczeniowych, informatycznych i lepsze poznanie sztucznej inteligencji. Opis procesu powstawania testu na sprawdzenie, czy rzeczywiście komputer jest w stanie rozmawiać językiem naturalnym, Alan Turing zwarł w swojej pracy naukowej pod tytułem: „Computing Machinery and Intelligence”.

Eksperyment z sędzią, kobietą i mężczyzną

W pracy naukowej poświęconej powstawaniu algorytmów do przeprowadzenia badania Testu Turinga został opisany eksperyment. Występują w nim trzy postaci: sędzia, kobieta i mężczyzna.

Główną rolę odgrywał sędzia. Jego zadaniem było odkrycie płci obojga rozmówców. Zgodnie z założeniem mężczyzna miał wprowadzać sędziego w błąd, a zadaniem kobiety było demaskowanie go. Mężczyzna nie mógł więc w tym eksperymencie popełnić błędu. Aby uniknąć jakichkolwiek podejrzeń, odpowiedzi udzielane sędziemu były zapisane na kartkach. Metoda ta dzisiaj wydaje się nieco archaiczna, ale są roboty, które zaliczyły częściowy sukces.

Jakim wynikiem zakończył się eksperyment będący częścią Testu Turinga? Zobacz na stronach portalu aibusiness.pl poświęconego sztucznej inteligencji w biznesie.

Sprawdź również

Czym charakteryzują się kampanie Google Ads?

Google Ads, dawniej znane jako Google AdWords, to jedna z najpopularniejszych platform rek…