Home WEB i technologie Jak udostępnić Internet z telefonu na komputer?
WEB i technologie - 27 października 2020

Jak udostępnić Internet z telefonu na komputer?

Udostępnianie Internetu krok po kroku

Nierzadko zdarza się, że spotyka nas sytuacja kryzysowa i tracimy Internet na komputerze. Czy to ze względu na zaburzenia działania sieci, czy inne okoliczności losowe. Na szczęście, jeśli tylko posiadamy telefon z dostępnym transferem danych, możemy wyratować się z niezręcznej sytuacji.

Jak udostępnić Internet z telefonu na laptopa?

Udostępnianie Internetu z telefonu nie jest tak oczywiste jak by się można spodziewać. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wykonać, jest włączenie transferu danych komórkowych. Upewnijmy się najlepiej, że mamy ich rozsądny zapas, tym bardziej że łatwo zapomnieć z jakiego źródła Internetu korzysta się na komputerze, a nie chcemy przecież zupełnie utracić transferu. Następnie wejść musimy w ustawienia, w których włączamy zakładkę „połączenie i udostępnianie”/”połączenia”/”udostępnianie Internetu” (zależnie od modelu telefonu nazwa ta może się nieco różnić). Teraz mamy trzy opcje do wyboru. Najpopularniejsze jest utworzenie hotspotu Wi-Fi – nasz telefon staje się wtedy przenośnym routerem, który posiada swoją nazwę, a do korzystania z niego wprowadzić musimy hasło w naszym komputerze przed podłączeniem do sieci. Są jednak dwa problemy z hotspotem. Pierwszy to zagrożenie, że podłączy się do niego ktoś inny, drugie – bardziej prozaiczne – że nie każdy komputer posiada moduł sieciowy umożliwiający odbiór Wi-Fi. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na tethering (z ang. wiązanie, pętanie) Internetu przy pomocy kabla USB. Opcja ta znajduje się w tej samej zakładce ustawień co funkcja hotspot. Przed wybraniem tetheringu należy połączyć nasz telefon z komputerem za pomocą kabla microUSB – USB. To rozwiązanie jest szczególnie skuteczne w przypadku komputerów stacjonarnych, bo naprawdę niewielka ich ilość posiada kartę sieciową przystosowaną do Wi-Fi. Ostatnia opcja to połączenie przez Bluetooth. We wspomnianej już dwukrotnie zakładce wybieramy opcję „router Bluetooth”, po czym wracamy do ustawień głównych. Tam wyszukujemy ustawienia Bluetooth i włączamy tę funkcję, a następnie włączamy widoczność naszego urządzenia. Bluetooth musimy następnie włączyć na naszym komputerze (znów – raczej laptopie, bo komputery stacjonarne rzadko mają funkcję Bluetooth) i parujemy nasze urządzenia.

Zobacz też: Kurs HTML dla początkujących

3 sposoby na udostępnienie Internetu z telefonu na komputer:

  1. Utworzenie z telefonu Hotspotu,
  2. Udostępnienie sieci za pomocą kabla microUSB (przydatne w przypadku komputerów stacjonarnych),
  3. Poprzez Bluetooth.

Udostępniasz Internet na komputer? Pamiętaj o tym!

Udostępnianie Internetu przez telefon nie jest domyślnym sposobem łączenia komputera z siecią internetową i bynajmniej nie jest tak bez powodu. Ten sposób ma szereg wad, między innymi wspomniane już zagrożenie połączenia innego użytkownika z naszym telefonem. Oczywiście problemem jest też limit danych komórkowych – zazwyczaj nie posiadamy nieograniczonego dostępu do transferu. W końcu – we wszystkich trzech metodach dochodzi do wzmożonego zużycia energii w telefonie, co w przypadku hotspotu i Bluetooth może nas niemiło zaskoczyć rozładowaniem. Pamiętajmy o tych problematycznych kwestiach i starajmy się jak najszybciej przywrócić do funkcjonalności nasze podstawowe źródło Internetu w komputerze.

Sprawdź również

Subskrypcja – co to jest i jak działa?

Subskrypcje stały się dziś powszechne, oferując klientom dostęp do różnorodnych usług i pr…