Home Biznes Jak wybrać dobre kamery IP?
Biznes - 21 lutego 2024

Jak wybrać dobre kamery IP?

Typowa kamera IP rejestruje obraz w wysokiej rozdzielczości i automatycznie przesyła go do sieci. Dzięki temu użytkownik może na bieżąco monitorować dom, firmę, sklep, magazyn, czy biuro. Wystarczy, że będzie miał on dostęp do Internetu i specjalną aplikację. Jak wybrać urządzenie, które spełni nasze potrzeby? Przygotowaliśmy garść praktycznych wskazówek!

Jak wybrać kamerę IP?

Zanim wybierzemy kamerę IP, zwróćmy uwagę na sposób połączenia z siecią. Jeśli zdecydujemy się na model przewodowy, musimy go podłączyć do routera za pomocą kabla Ethernet. Możemy też wybrać kamerę bezprzewodową, którą połączymy przez WI-FI. W ten sposób będziemy mogli zdalnie oglądać nagrania za pomocą aplikacji na telefonie, komputerze lub tablecie. Bezprzewodowa kamera IP przyda się, gdy chcemy sprawdzać, co dzieje się w domu lub firmie pod naszą nieobecność. Przy wyborze kamery IP warto sprawdzić, czy istnieje możliwość zapisu obrazu na karcie pamięci. Takie rozwiązanie pozwala bezpiecznie przechowywać nagrania. Z tego samego powodu wielu producentów umożliwia przechowywanie danych w chmurze. Oprócz tego zwróćmy również uwagę na częstotliwość klatek na sekundę (fps). Zazwyczaj wystarczy zapis z prędkością 6-10 kl/s, aby zapewnić wysoką płynność obrazu.

Kamery do monitoringu – kluczowe parametry

W zależności od zastosowania kamery IP dzielimy na:

  • Zewnętrzne – służą do monitorowania otoczenia. Zazwyczaj montuje się je na ogrodzeniu lub ścianie budynku. Charakteryzują się solidną konstrukcją, odporną na trudne warunki atmosferyczne.
  • Wewnętrzne – instaluje się je w domach, biurach, szkołach, urzędach, przychodniach, czy sklepach. Zarejestrowany materiał może posłużyć jako dowód w sprawie, co pomoże złapać złodzieja i odzyskać skradzione mienie. Jeśli za kryterium przyjmiemy typ obudowy, kamery IP możemy podzielić na: tubowe i kopułkowe. Pierwszy model jest bardziej widoczna, dzięki czemu pełni dodatkowo funkcję odstraszającą. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dlatego można go zamontować go na słupach lub latarniach. Z kolei kamera kopułkowa zapewnia dyskretny monitoring. Zazwyczaj montuje się ją pod sufitem. Dużą popularnością cieszą się modele obrotowe, którymi można sterować w płaszczyźnie pionowej i bocznej. Taka kamera przydaje się, gdy chcemy kontrolować dużą przestrzeń, ale nie możemy sobie na razie pozwolić na zakup kilku urządzeń. Wysokiej jakości kamery IP w dobrej cenie są dostępne na stronie: https://sklep-ecsystem.pl/category/monitoring-ip-zestawy-monitoringu-ip

Kamera IP – na co zwrócić uwagę?

Praktyczne kamery IP z czujnikiem ruchu zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Jeśli urządzenie wykryje ruch, wysyła powiadomienie na smartfona. Dzięki temu użytkownik może natychmiast sprawdzić, co się dzieje. Popularne modele włączają też sygnał dźwiękowy, który odstraszy potencjalnego złodzieja. Coraz więcej kamer odróżnia ludzi i pojazdy od zwierząt, spadających liści i innych poruszających się obiektów. To oznacza, że urządzenia wysyłają powiadomienia tylko wtedy, gdy istnieje realne zagrożenie. Szukając kamery IP, zwróćmy uwagę na rozmiar ogniskowej obiektywu. Im jest ona krótsza, tym szerszy kąt widzenia. W ten sposób urządzenie pozwala monitorować większy obszar. Niektóre modele umożliwiają zdalne sterowanie obiektywem. Funkcja przydaje się, gdy chcemy dokładnie zobaczyć jakiś obszar lub obiekt.

Kamery IP – przydatne funkcje

Kamery IP powinny rejestrować obraz w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli (2K), a najlepiej 3840 x 2160 pikseli (4K). Nagranie dostarcza dużo szczegółów, dzięki czemu może posłużyć jako materiał dowodowy. Nowoczesne modele zostały wyposażone w oświetlacz IR (na podczerwień), który pozwala nagrywać wyraźny obraz nawet po zmroku. Sprawdzą się one również wtedy, gdy chcemy je zamontować w słabo oświetlonym miejscu. Zasięg widoczności wynosi 15-30 m. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, sprawdźmy, czy kamera ma intuicyjne menu. W ten sposób łatwo dostosujemy ją do swoich potrzeb. Niektóre kamery IP posiadają wbudowany głośnik i mikrofon, dzięki czemu nie tylko rejestrują dźwięk, ale też pozwalają porozumieć się z osobami, znajdującymi się w pomieszczeniu. Profesjonalne kamery IP umożliwiają kontrolę domu, biura, czy magazynu, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy w danej chwili. Pozwalają one na odtwarzanie obrazu na smartfonie, tablecie i innych urządzeniach mobilnych. Bogaty wybór modeli może przytłoczyć, dlatego warto skorzystać z naszych wskazówek.


Materiał partnera

Sprawdź również

Buty Infinite Elite Under Armour Recenzja

Zastanawiasz się nad produktami Under Amour? Prowadzisz aktywny tryb życia? Jeżeli tak to …