Home Biznes Jak wybrać laptop dla programisty?
Biznes - 28 czerwca 2022

Jak wybrać laptop dla programisty?

Wybór odpowiedniego laptopa dla programisty może stanowić spore wyzwanie, szczególnie teraz, gdy producenci sprzętu dosłownie zalewają nas nowymi ofertami urządzeń spełniających nawet najbardziej wyszukane wymagania programistów. Na co zwrócić uwagę poszukując dobrego urządzenia, które będzie nas służyło do programowania i realizowania innych procesów dobrze znanych w branży IT? Przekonajmy się.

Parametry techniczne laptopa

Zacznijmy od kwestii najważniejszej, czyli technicznych parametrów urządzenia, na którym napiszemy tysiące linii kodu programistycznego. Przede wszystkim procesor oraz pamięć. Wprawdzie środowiska programistyczne nie są aplikacjami bardzo wymagającymi, jednak na potrzeby projektowania gier czy systemów korporacyjnych, nasz laptop powinien być wyposażony w relatywnie wydajny procesor, złożony z czterech rdzeni. To samo zresztą tyczy się pamięci RAM, odpowiedzialnej za przechowywanie danych o procesach obecnie realizowanych na laptopie. Im więcej programów, aplikacji i zakładek wyszukiwarki jest uruchomionych, tym więcej danych jest przechowywanych w pamięci RAM.

Jak doskonale kojarzymy, czasem w przypadku naprawdę wielu uruchomionych wątków, nasz laptop może zauważalnie utracić na wydajności. Podczas pracy programisty taka sytuacja jest niedopuszczalna, dlatego zadbajmy o odpowiednią ilość RAM w naszym laptopie. W tym aspekcie zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Eksperci jednak wskazują, że 8 GB to wolumen wystarczający na swobodne korzystanie z laptopa.

Mówiąc o technicznych parametrach laptopa nie zapomnijmy także o pojemnym dysku SSD i potężnej baterii, która umożliwi nam kilkugodzinną pracę bez przymusu korzystania z ładowarki. Laptop o takich parametrach powinien w zupełności wystarczyć każdemu programiście, bez względu na wykorzystywany przez niego język programowania.

Ranking laptopów do programowania

Ergonomia laptopa dla programisty

Praca programisty to nic innego jak kilka, a nawet kilkanaście godzin pracy z laptopem każdego dnia. Dlatego też urządzenie dedykowane tej grupie powinno być możliwie jak najbardziej ergonomiczne i funkcjonalne. Mówimy tutaj o odpowiednim rozmiarze i wygodzie obsługi. Ekran laptopa programistycznego powinien być możliwie jak największy. 15 cali to absolutne minimum, które łączy ze sobą mobilność, ale też wygodę obsługi. Wiele procesów realizowanych w ramach pracy programisty ogranicza się do wykorzystywania klawiatury. Niski skok klawiszy i dodatkowa klawiatura numeryczna z pewnością zwiększy komfort, ale i wydajność pracy z kodem.

System operacyjny równie istotny

System operacyjny to kwestia, która dla wielu osób zdaje się być oczywistą podczas wyboru laptopa. Dla programisty jednak nie jest to taki pewnik, dlatego wybór powinien uwzględniać także tę kwestię. Najpopularniejszy jest oczywiście Windows, i to z niego korzystają programiści w większości przypadków. Jednak z punktu widzenia wytwarzania oprogramowania, równie istotne może być dodatkowe wykorzystanie Linuxa, a nawet macOSa, który dostępny jest jedynie na określonym typie urządzeń, pochodzących ze stajni Apple.

Sprawdź również

Czy hosting i domena mają wpływ na pozycjonowanie strony WWW?

Wybór odpowiedniego hostingu i domeny jest decydujący nie tylko dla stabilności i bezpiecz…