Home Biznes Jak wybrać najlepszy router do pracy zdalnej
Biznes - 4 września 2021

Jak wybrać najlepszy router do pracy zdalnej

W ostatnich czasach coraz więcej firm i osób decyduje się na pracę zdalną. Powodem oczywiście jest zagrożenie epidemiologiczne chorobą koronawirus. Wiele osób dopiero wtedy, gdy już zacznie pracować z domu, orientuje się o niedostatecznej prędkości swojego domowego routera. Dlatego też, w tym artykule przedstawimy Wam najlepsze naszym zdaniem routery do pracy zdalnej.

Czym tak naprawdę jest router

Router to urządzenie, które łączy się z modemem i rozdziela bezprzewodowo sygnał na wszystkie sprzęty, które są w jego zasięgu. Router to serce każdej sprawnie działającej sieci, niezależnie od tego czy jest to sieć domowa czy biurowa. Urządzenie te jest niezbędne do połączenia się z internetem. Dzięki niemu, wiele urządzeń w domu czy w biurze ma  dostęp do sieci.

Podsumowując rola routera jest niepodważalna i można powiedzieć, że jest on niezbędnym przedmiotem w naszym mieszkaniu.

Router a rodzaj łącza i wielkość budynku

Współczesne routery muszą przede wszystkim współpracować z siecią dostawcy internetu. Pierwszą rzeczą, na która powinniśmy się skupić przy wyborze routera do pracy zdalnej jest rodzaj łącza. Wyróżniamy trzy rodzaje:

  • RJ-45 – czyli takie przez port LAN, bardziej znane jako internet światłowodowy z sieci kablowych oraz od lokalnych dostawców internetu radiowego.
  • LTE – obsługiwane dzięki karcie SIM, nie tylko w smartfonie, ale także w oddzielnym urządzeniu.
  • ADSL/VDSL – jest to internet podłączany do kabla telefonicznego RJ-11. W sprzedaży znajdziemy także modele bardziej uniwersalne, na przykład takie wyposażone w omawiane przez nas wyżej RJ-45, które pozwala nam na pozostanie przy dotychczasowym routerze w momencie przejścia z operatora telefonicznego na internet światłowodowy lub radiowy.

Z routera korzystamy w różnych miejscach. W przypadku routera domowego do pracy zdalnej oczywiście będzie to nasze mieszkanie. Jednak tutaj też należy się zastanowić, jak duże jest nasze miejsce zamieszkania, ponieważ będzie to rzutować na wymagane specyfikacje routera.

Przykładowo, w małym jednokondygnacyjnym domu, do pracy zdalnej prawdopodobnie wystarczy podstawowy model, obsługujący częstotliwość 2,4 GHz. Jednakże należy wziąć pod uwagę fakt, że w obecnych czasach praca zdalna wiąże się często z rozmowami online na platformach takich jak Zoom, Google Meet czy Skype, które to charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem sieciowym. Z tego faktu, o wiele lepiej będzie nam zainwestować w dwupasmowe Wi-Fi, czyli router DualBand obsługujący znacznie szybsze transfery Wi-Fi w paśmie 5 GHz.

Z kolei jeśli mieszkamy w dużym, dwukondygnacyjnym domu, prawdopodobnie Wi-Fi z dwupasmowym transferem nie wystarczy nam do swobodnej pracy i komunikowania się z pracownikami przez internet. W takim przypadku najlepiej będzie zaopatrzyć się w systemy modularne czyli tzw. Access Pointy, które bezproblemowo odbiorą i przekażą połączenie z oddalonego od naszego komputera routera.

Router bezprzewodowy czy przewodowy

Dwie możliwości odnośnie tego, czy nasz router będzie analogowy czy też nie. Jeśli pracujemy w domu przez cały czas używając jednego urządzenia na tym samym stanowisku (np. używamy komputera stacjonarnego), to w tym wypadku najlepiej sprawdzi się router przewodowy. Po podłączeniu go bezpośrednio do naszego urządzenia, możemy być pewni 100% wydajności, a nawet wyższej jeśli użyjemy port wejściowy WAN. Najwyższa możliwa wydajność to niewątpliwe najbardziej rzucający się w oczy plus routera przewodowego. Jednak to nie koniec zalet tego rozwiązania. Kolejnym ogromnym plusem jest wysoki poziom bezpieczeństwa routerów przewodowych z dodatkową obsługą VPN. Poniżej przedstawiamy najlepsze VPNy, które pomogą chronić wrażliwe dane, także te służbowe.

W topce VPN dostępnych w Polsce znajdziemy między innymi ExpressVPN, oferujący wysoki poziom zabezpieczeń i ochrony prywatności w połączeniu z wojskowym standardem szyfrowania, CyberGhost który z kolei charakteryzuje się dużą szybkością przesyłu podczas streamowania oraz Private Internet Access, czyli najbardziej zaawansowany VPN stworzony do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa dla swoich użytkowników

Jeśli chodzi o router bezprzewodowy, sprawdzi się on w przypadku gdy do pracy używamy np. laptopa, iPada lub tableta. Oczywiście największą wydajność uzyskamy w mniejszym, najlepiej jednokondygnacyjnym mieszkaniu, w przypadku większych domów trzeba będzie zainwestować we wspomniane wyżej Access Pointy, które rozprowadzą Wi-Fi po całym pomieszczeniu. Kolejnym sposobem rozbudowy sieci bezprzewodowej, co w konsekwencji przełoży się na zwiększenie wydajności bezprzewodowych routerów jest użycie tzw. repeaterów. Mimo tego, że nie są one aż tak skuteczne jak Access Pointy, to jednak nadal stanowią przydatny element w konstrukcji wydajnej sieci domowej.

Ostatnim krokiem w celu maksymalnej rozbudowy naszej domowej sieci jest dokupienie adapterów Powerline, gdzie nośnikiem sygnału jest domowa sieć elektryczna. Jeden taki adapter dostarcza sygnał sygnał do instalacji 230V, natomiast drugi może taki sygnał odbierać i tworzyć jednocześnie punkt dostępowy Wi-Fi.

Częstotliwość pracy routera bezprzewodowego

Częstotliwość pracy routera bezprzewodowego to kolejna ważna kwestia jeśli chodzi o wybór odpowiedniego sprzętu. Dostępne są dwie częstotliwości:

  • 2,4 GHz, czyli częstotliwość podstawowa, która wystarczy nam do do wysyłania maili, przeglądania internetu, grania w proste gry online na przeglądarce, czy do korzystania z bankowości online
  • 5 GHz to częstotliwość pozwalająca nam na dużo więcej, np. na korzystanie ze streamingu online w jakości 4K, granie w gry online z graczami oddalonymi o setki i tysiące kilometrów, a to wszystko bez zakłóceń (tzw. lagów).

Podsumowanie

Podsumujmy najważniejsze informacje. Jeśli szukamy routera do pracy zdalnej z domu, nie musimy kupować wszelkich najnowocześniejszych gadżetów do sieci domowej. W tym wypadku sprawdzi się i router przewodowy i bezprzewodowy. Wszystko to zależy od naszego miejsca pracy oraz od tego, czy posiadamy domowników. Jeśli nie mieszkamy sami, to najlepiej będzie jednak zainwestować w router bezprzewodowy, który na spokojnie wraz z DualBandem, powinien wystarczyć nam do naszej pracy z domu.

Sprawdź również

Czym jest lokalne SEO? Czy warto w nie zainwestować?

Szukając sposobów, by zwiększyć widoczność swojego biznesu w regionie, warto zainwestować …