Home Biznes Jak wybrać odpowiednią kartę graficzną dla swojego komputera?
Biznes - 26 września 2023

Jak wybrać odpowiednią kartę graficzną dla swojego komputera?

Wybór karty graficznej nigdy nie powinien być przypadkowy. To podzespół odpowiadający za tworzenie i wyświetlanie obrazu, wspieranie procesora w obliczeniach, a także za przyspieszenie wykonywania różnego rodzaju procesów. Dla graczy, grafików, czy montażystów video to kluczowy element w komputerze. Warto zatem wiedzieć, na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę, wybierając kartę graficzną. Wszystko po to, aby mieć pewność, że spełni ona swoje zadanie i będzie kompatybilna z posiadanym komputerem.

Taktowanie i pamięć

Jednym z kluczowych parametrów, jaki należy mieć na uwadze, wybierając kartę graficzną, jest taktowanie. Jest to liczba operacji, jakie jest w stanie wykonać dany układ w ciągu jednej sekundy. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Przekłada się to na większe możliwości obliczeniowe i większą wydajność układu. Drugi istotny parametr to pamięć – im większa pamięć, tym wyższa wydajność karty graficznej. Gracze postawić powinni na kartę graficzną typu GDDR 6, która zapewnia odpowiednią wydajność. Dobrym wyborem będzie zatem choćby karta graficzna GeForce RTX 2060.

Chłodzenie i wielkość karty graficznej

Porównując karty graficzne, analizuje się różne parametry. Często jednak zapomina się przy tym o kwestii chłodzenia. Tymczasem pamiętać trzeba, że mocne karty graficzne wymagają odpowiedniego chłodzenia. Wszystko po to, aby zapewniona była właściwa temperatura pracy układu, a tym samym, aby nie doszło do przegrzania. Dostępne dziś na rynku karty wyposażone są bądź we własny radiator, bądź wiatrak. Istotna jest także sama wielkość karty graficznej. Pod tym kątem kartę odpowiednio dopasować należy do płyty głównej.

Kompatybilność z płytą główną i procesorem

Przede wszystkim zaznaczyć trzeba, że nie wszystkie modele kart graficznych i płyt głównych współpracują ze sobą. Oznacza to konieczność sprawdzenia, czy złącze karty jest dokładnie takie samo jak na płycie głównej. Dziś standardem jest złącze PCI Express 4.0 x 16, w które wyposażona jest m.in. karta graficzna GeForce RTX 3050. Poza tym, jak już wspomniano, sprawdzić trzeba, czy karta graficzna pasuje do płyty głównej pod kątem swojej wielkości. Poza płytą główną karta graficzna musi być także kompatybilna z procesorem. Jeśli posiada się dość słaby procesor, wówczas możliwości nawet najlepszej karty graficznej nie zostaną wykorzystane. Dlatego w takiej sytuacji nie do końca dobrym rozwiązaniem jest zakup karty z najwyższej półki. Najlepszym wyjściem jest sprawdzenie specyfikacji i w ten sposób przekonać się, jakie układy są ze sobą kompatybilne.

Obsługiwane standardy

Na koniec kilka słów o obsługiwanych przez kartę standardach. Fani gier powinni postawić na obsługę standardu Direct X. Karta graficzna GeForce RTX 4080 wyposażona jest w najnowszą wersję tego standardu, czyli Direct X 12 Ultimate. Wspomniany standard w ogromny sposób wspiera grafikę i dźwięk. Chcąc dziś grać w najnowsze na rynku gry, posiadanie karty graficznej obsługującej ten standard wydaje się wręcz obowiązkowe. Poza tym dobrym rozwiązaniem jest także wybór karty obsługującej takie standardy jak HDCP, czy OpenGL, które dodatkowo zwiększają jakość obrazu.

Jak zatem widać, wybór karty graficznej nie jest wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Warto jednak dokładnie przeanalizować powyższe parametry. Dzięki temu z pewnością wybierze się taki model, który spełni oczekiwania.

Materiał partnera

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…