Home Biznes Jak wybrać program antywirusowy?
Biznes - 14 czerwca 2022

Jak wybrać program antywirusowy?

Przynajmniej dla pewnej części z nas odpowiedź na pytanie „Jak wybrać program antywirusowy?”, to raczej ta prosta odpowiedź, czyli sięgamy po opcje najczęściej polecane w sieci do komputerów stacjonarnych, czy też do laptopów. W przypadku telefonów ranking ten wygląda rzecz jasna inaczej, bo niemal każdy smartfon to obecnie system Android 10 lub Android 11. System ten potrzebuje innego programu antywirusowego, ale to nie stanowi problemu, bo zwykle po poszukiwaniach które trwają od kilku do kilkunastu minut znajdujemy coś akuratnego.

Typowy użytkownik komputera lub telefonu sięga też po te opcja darmowe, bo one są najczęściej pobieranymi. Tu chodzi o to by ta ochrona była na poziomie akuratnym, a nie o to by była jedną z droższych opcji. Inaczej jest w przypadku firm i urządzeń firmowych, bo takowe wymagają lepszej ochrony. Mowa tu o tym, że na laptopie firmowym mamy istotne pliki nad którymi pracujemy, a one są więcej wartymi od samego laptopa. Przynajmniej czasami i chyba dlatego zainwestowanie w lepszy program ma sens, bo dzięki temu ktoś nie ukradnie naszej pracy z ostatnich kilku tygodni. Taka praca ma swoją wartość i to czasami znaczną.

Rankingi sieciowe

Dość wielu z nas wie o tym, że rankingi sieciowe dotyczą brokerów lub bukmacherów. Dotyczą także tych najlepszych programów antywirusowych, a właściciele firm przynoszących znaczne zyski stawiają na oprogramowanie z tej pierwszej piątki kilku rankingów. Bywa też i tak, że numer jeden z jednego rankingu jest numerem trzy w innym, bo ludzie w przypadku tych rankingów dają rozmaite noty i do tego te opinie. Jakaś część przedsiębiorców rzecz jasna olewa te opinie i stawia na program, który to już się sprawdził. Czynią tak aż do chwili, w której to dojdzie do kradzieży danych firmowych.

Następnie szukają lepszej formy zabezpieczenia plików i pracy powiązanej z nimi. Nie mniej jednak zabezpieczenia raz na jakiś czas zawodzą, jeśli zdradzimy jakieś hasło lub kilka przed kimś, kto może wykraść nasze dane. Zdarzenia tego rodzaju mają miejsce i to już od wielu lat. Ważnym jest też i to, że do dobrego programu antywirusowego należy dodać też i odpowiednie nawyki, choćby takie jak zmianę haseł do urządzeń po odejściu jednego z pracowników. Zmiana tego typu ratuje nie tylko firmę, ale też i dane klientów konkretnej firmy. Dodatkowo to też i dogłębne dbanie o reputację.

Drony

Osoby wybierające programy antywirusowe to także właściciele dronów. Ludzie tego rodzaju zainwestowali w dron znaczne pieniądze i obawiają się tego, że tę konkretną maszynę ktoś im najzwyczajniej w świecie ukradnie, a tego typu kradzieży można dokonać na wiele sposobów. Kradzież filmów z laptopa także jest sporym problemem i to zwłaszcza tych po obróbce na specjalnych programach. Mowa tu konkretnie o tym, że obróbka graficzna tych filmów to spore wyzwanie i czasami nawet ponad tydzień pracy. Dlatego też nieciekawie jest wtedy gdy ktoś za pomocą jakiegoś złośliwego oprogramowania wykrada nam te wartościowe pliki. Ochrona przed czymś takim to rzecz jasna częste zerkanie na rankingi powiązane z programami antywirusowymi.

Te rankingi rzecz jasna informują nas o tym, który z programów ma to największe zaufanie społeczeństwa. Często jest to opcja droga, ale dla kogoś kto prowadzi poważny biznes powiązany z elektroniką oszczędzanie nie jest najważniejsze, tylko wybranie opcji, która gwarantuje bezpieczeństwo danych i pracy danej osoby, choć bywa też i tak, że program, który ma najlepsze opinie obecnie za kilka miesięcy może być już opcją góra średnią.

Zmieniające się czasy

Nie trzeba dwa razy mówić o tym, że zmieniają się systemy. Kiedyś tym bardzo ciekawym był Windows XP, ale obecnie spotyka się opcje takie jak Windows 10 lub Windows 11. Aktualizacje do tych systemów pobiera się co kilka miesięcy lub co mniej niż te dwa miesiące. Ważnym jest też i to, że nowsze systemy to inne programy antywirusowe i to czasami takie dość drogie. Warto inwestować w takowe, bo nowsze systemy to bardziej imponująca szybkość działania komputera. Problem w tym, że do tego lepszego systemu potrzeba dość drogiego programu antywirusowego.

Kluczowe znaczenie w tym wszystkim ma też i to, że w pierwszych miesiącach istnienia nowego systemu tych akuratnych programów antywirusowych jest niewiele i dlatego też pewna część użytkowników nie zmienia systemu na nowszą wersję po to by lepiej chronić filmy promocyjne, które to nadal są w edycji i które dopiero przekaże się klientom. Tego typu nie ufność jeśli chodzi o najnowsze rozwiązania jest czymś normalnym, bo one potrzebują czasu, po to by przedsiębiorcy im zaufali.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem Omegasoft, publikującym cyklicznie ranking antywirusów na kolejny rok, właścicielem marki technologywomen.pl.

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…