Home Biznes Jak wygląda praca w drukarni? Jakie są wymagania?
Biznes - 21 lutego 2024

Jak wygląda praca w drukarni? Jakie są wymagania?

 Choć żyjemy w czasach szybkiego postępu technologicznego, to nadal istnieje potrzeba niektórych tradycyjnych zawodów, takich jak na przykład drukarz. Przedstawiciele tej profesji nie przypominają dziś rzemieślników, lecz są specjalistami w zakresie wysokonakładowego druku cyfrowego i operatorami nowoczesnych maszyn. Kim jest współczesny drukarz, jakie są przeciętne zarobki w tym zawodzie oraz jakie kroki podjąć, aby dostać pracę w drukarni?

Praca w drukarni – na czym tak naprawdę polega praca drukarza?

 

Praca współczesnego drukarza polega przede wszystkim na standardowej obsłudze maszyn drukujących oraz kontrolowaniu procesu druku. Głównym zadaniem tego specjalisty jest nadzór nad poprawnym przebiegiem procesów poligraficznych w drukarni. Obejmuje to zarówno czynności przygotowawcze do druku, np. wprowadzanie zamówienia do systemu, ustawianie parametrów oraz komponentów maszyn drukarskich itp., jak i przeprowadzanie oraz korygowanie właściwego procesu drukowania.

Dodatkowo do obowiązków pracowników drukarni należą takie czynności, jak uzupełnianie dokumentacji produkcyjnej związanej z obsługą linii drukarskiej, utrzymywanie maszyn w dobrym stanie technicznym oraz szybkie reagowanie na ewentualne problemy podczas drukowania.

 

Jak wygląda praca w drukarni?

 

Drukarz to pracownik fizyczny wykonujący prace składające się na proces druku książek, czasopism, ulotek, broszur, plakatów, zaproszeń, opakowań itp. Miejscem wykonywania przez niego obowiązków jest drukarnia lub hala produkcyjna. To pomieszczenie zamknięte, w którym panują specyficzne warunki –  podwyższony poziom hałasu i sztuczne oświetlenie.

W związku z powyższym w zawodzie drukarza należy szczególnie przestrzegać przepisów ochrony pożarowej, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy również zwracać uwagę na inne wymagania sanitarno-higieniczne oraz przestrzegać wewnętrznych procedur ustalonych przez daną firmę. Stosowanie odpowiednich środków ostrożności pozwala uniknąć potencjalnych problemów i skutecznie zabezpieczyć się przed czynnikami ryzyka. Co ważne, podczas wykonywania obowiązków zawodowych wymagane jest noszenie specjalnej odzieży ochronnej.

 

Ile zarabia pracownik drukarni?

 

Na portalu Wynagrodzenia.pl znajdziemy informację, że średnie wynagrodzenie dla drukarza wynosi 4,8 tys. złotych brutto miesięcznie, podczas gdy doświadczeni specjaliści mogą otrzymywać pensje przekraczające nawet 5,9 tys. złotych brutto miesięcznie. Pracodawcy często zapewniają drukarzom dodatkowe benefity, np. kartę MultiSport, prywatną opiekę medyczną, a także ubezpieczenie na życie.

Choć istnieją przypadki, że drukarze zarabiają mniej niż 3,9 tys. złotych brutto miesięcznie, stanowią oni jednak mniejszość w tej grupie zawodowej.

 

Jak zdobyć pracę w drukarni?

 

Jeśli szukasz pracy jako drukarz, polecamy wejść na platformę GoWork.pl po aktualne oferty. To jeden z najczęściej odwiedzanych serwisów przez osoby poszukujące zatrudnienia. W tym miejscu niemal codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia dotyczące pracy.

Warto dodać, że GoWork.pl to również największy ogólnopolski serwis z opiniami pracowników o pracodawcach. Przed rozpoczęciem rekrutacji warto sprawdzić, co o danej firmie sądzą jej obecni lub byli pracownicy. Czytając ich krótkie opisy, możesz w ciągu kilku sekund dowiedzieć się, jak przebiega współpraca z wybranym pracodawcą. Opinie na temat firm z branży drukarskiej i poligraficznej znajdziesz tutaj: https://www.gowork.pl/opinie/drukarnie;kat.

 

Materiał partnera

Sprawdź również

Buty Infinite Elite Under Armour Recenzja

Zastanawiasz się nad produktami Under Amour? Prowadzisz aktywny tryb życia? Jeżeli tak to …