Home Biznes Jak wygląda współpraca krok po kroku z software house
Biznes - 26 sierpnia 2021

Jak wygląda współpraca krok po kroku z software house

Obecnie wiele firm z różnych branż działa w oparciu o rozwiązania IT, dlatego kwestia współpracy z software housem staje się coraz powszechniejsza. Jesteś właścicielem firmy i zastanawiasz się, czy dobrze wybrałeś dostawcę oprogramowania? A może zastanawiasz się, jak wygląda współpraca z zewnętrznym wykonawcą z branży IT? W artykule przedstawiamy, jak wyglądają kontakty biznesowe z software housem.

Jakie są etapy współpracy z software housem?

Profesjonalne firmy IT mają zwykle wypracowane warianty procesu projektowego, które różnią się w zależności od tego, do jakiej branży kierują swój produkt. Schemat współpracy może różnić się także ze względu na wielkość software house’u i jego doświadczenie w pracy z klientem. Wybierając firmę, która specjalizuje się wyłącznie w tworzeniu specyficznego oprogramowania lub usługi, np. sklepów e-commerce lub aplikacji mobilnych, możesz spodziewać się bardzo podobnego przebiegu współpracy, jak przy tworzeniu aplikacji webowych, czy stron internetowych. Jednak bez względu na to, w czym specjalizuje się konkretny software house Wrocław, powinien zapewnić Twojej organizacji wsparcie na każdym etapie tworzenia oprogramowania. W ramach takiej usługi można zatem oczekiwać analizy projektu pod kątem użyteczności (UX), doradztwa obejmującego biznesowy punkt widzenia, a także późniejsze utrzymanie stworzonego produktu IT.

Konsulting

Konsulting (doradztwo) powinien poprzedzać właściwe prace IT, ponieważ ułatwia to obu stronom wybór optymalnego rozwiązania, które będzie odpowiadało na potrzeby i uwzględniało możliwości oraz ewentualne przeszkody występujące w danej organizacji. Warto podkreślić, że konsulting może odbywać się na każdym etapie procesu, ponieważ tworzenie oprogramowania polega na ciągłym ulepszaniu produktu oraz dostosowywaniu go do aktualnych wymagań.

Jeśli pierwszy etap współpracy zakończy się wyborem rozwiązania, które spełnia także założenia biznesowe, zespół projektowy przystępuje do stworzenia specyfikacji i innych dokumentów, np. makiet interfejsów. Dopiero po zaakceptowaniu prototypów poszczególnych części produktu, można przejść do etapu programistycznego.

Wytwarzanie oprogramowania

Wytwarzanie oprogramowania to etap prac nad właściwym produktem, w którym powinni brać udział także przedstawiciele firmy zamawiającej. Większość firm IT pracuje nad projektami, dzieląc je na mniejsze części – są to zazwyczaj tzw. sprinty lub milestone’y. W trakcie każdego z tych cykli zespół projektowy wybiera, jakie funkcjonalności zostaną wykonane, a po zaprogramowaniu ich, są testowane i wdrażane. W celu usprawnienia procesu każda skończona część jest udostępniana klientowi do akceptacji.

Iteracja, czyli ponowne sprawdzanie

Projekty IT charakteryzują się tym, że nie osiągają one nigdy wersji finalnej, ponieważ po wdrożeniu wymagają sprawdzania, rozwijania i utrzymywania. Oznacza to, że współpraca z dostawcą oprogramowania nie kończy się z momentem oddania produktu, ponieważ, aby sprawnie działać, software musi być stale usprawniany.

Sprawdź również

Strategia content marketingowa – co warto o niej wiedzieć?

Coraz więcej firm dostrzega znaczenie przemyślanego planu działań opartych na wartościowyc…