Home WEB i technologie Jak wyłączyć laptop klawiaturą?
WEB i technologie - 20 maja 2022

Jak wyłączyć laptop klawiaturą?

Wyłączanie komputera bez myszki - jak to zrobić?

Obecnie prawie wszyscy korzystają z komputerów, są one obecne w szkołach, zakładach pracy i w domach prywatnych. Dzięki nim mamy dostęp m.in. do świetnych programów edukacyjnych, edytorów tekstu i ogromnego źródła wiedzy – Internetu. Pracując z komputerami na co dzień spotykamy się z różnym sytuacjami i awariami sprzętu. Warto więc znać różne triki pozwalające na przetrwanie zanim pojawi się specjalista i naprawi urządzenie. Taką sytuacją jest np. konieczność wyłączenia laptopa samą klawiaturą.

Jak wyłączyć komputer klawiaturą?

Zarówno podczas pracy jak i zabawy czy nauki przy korzystaniu z komputera mogą zdarzyć się takie sytuacje w których zaistnieje potrzeba wyłączenia komputera za pomocą klawiatury. Zdarza się tak gdy chociażby przestanie nam działać mysz. Bardzo prostym sposobem, często wykorzystywanym, jest po prostu odłączenie sprzętu od zasilania. Jednak nie jest to najlepszy sposób wyłączania dla urządzeń i zdecydowanie odradzany przez specjalistów. Komputery źle to znoszą, możemy w ten sposób doprowadzić do uszkodzeń sprzętowych i możemy utracić pliki nad którymi pracowaliśmy. Zatem jak wyłączyć komputer klawiaturą? Jednym ze sposobów jest dotarcie do menu Start za pomocą przycisku Win na klawiaturze (jest to klawisz z narysowanym znacznikiem „Winds” – 4 okna Windowsa i znajduje się on w dolnym rzędzie klawiszy), następnie klawiszem Tab  i klawiszami ze strzałkami dotrzeć do opcji „Zasilanie” zaakceptować klawiszem Enter i wybrać opcję „Zamknij”.

Prostszą odpowiedzią na pytanie jak wyłączyć komputer za pomocą klawiatury jest kombinacja klawiszy Alt + Ctrl + Del. Po naciśnięciu tej kombinacji zwykły ekran pulpitu zmieni się w okno systemowe, gdzie klawiszem Tab możemy zaznaczyć ikonę wyłączania komputera w prawym dolnym rogu, klikamy Enter i wybieramy opcję „Zamknij”. Innym sposobem na wyłącznie komputera przy użyciu klawiatury jest włączenie kombinacji klawiszy skrótu. Naciskając klawisze Alt + F4 wywołujemy specjalne menu „Shutdown”. Następnie za pomocą klawiszy nawigacyjnych wybieramy opcję wyłączanie.  Trochę bardziej zaawansowanym informatycznie i mało znanym sposobem wyłączania komputera klawiaturą jest metoda wykorzystująca okno „Uruchom”. Aby ją wykorzystać przywołujemy okno „Uruchom” poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy Win + R. W oknie dialogowym trzeba wprowadzić tekst zamknięcia /. Następnie by wyłączyć urządzenie wprowadzamy literę s za specjalnym znakiem.

Jak wyłączyć laptop klawiaturą? Rozwiązanie

Stacjonarne komputery są coraz częściej zastępowane przez laptopy. Są one wygodniejsze w użytkowaniu – zajmują mniej miejsca i możemy się z nimi przemieszczać. Dzięki dużemu postępowi technicznemu możemy wybrać urządzenie idealnie pasujące do naszych potrzeb. W przypadku awarii myszki i touchpada, na pytanie jak wyłączyć laptopa za pomocą klawiatury stosujemy te same sposoby jak w przypadku komputera stacjonarnego z systemem Windows. W laptopach jednak to klawiatura, nie mysz odgrywa szczególną rolę. W odróżnieniu od komputerów stacjonarnych, klawiatura stanowi integralną część całego urządzenia. Dlatego sytuacja, w której to bardzo ważne narzędzie przestaje działać, jest odbierana jako poważny problem, nie jak w przypadku myszy.

Zastąpienie myszy klawiaturą przy wyłączaniu komputera – skrót klawiszowy

Istnieje również możliwość prawie całkowitego zastąpienia myszy komputerowej klawiaturą. Możemy tego dokonać poprzez aktywację trybu emulacji myszy. Aby to zrobić należy nacisnąć LeftShift + LeftAlt + NumLock, gdy pojawi się okno dialogowe, w którym trzeba zatwierdzić nowy tryb działania klawiatury. Po rozpoczęciu emulacji można rozpocząć pracę bez użycia myszy jedynie za pomocą klawiatury. Za pomocą „emulacji myszy” można szybko uzyskać dostęp do menu Start i wyłączyć komputer w zwykły sposób bez użycia myszy.

Świat informatyczny cały czas się zmienia, pędzi do przodu, dlatego sposobów postępowania w różnych sytuacjach jest sporo. Zagłębiając się w tajniki działania komputerów i systemów komputerowych można znaleźć wiele rozwiązań problemów oraz ciekawostek informatycznych. Dzięki wiedzy, którą dzielą się specjaliści w Internecie na pewno znajdziemy sposoby, których zastosowanie będzie dla nas łatwe i dopasowane do naszego sprzętu.

Sprawdź również

Przelewy przychodzące PKO BP – godziny księgowania

Realizacja płatności przez Bank PKO BP odbywa się po przez kilka rodzajów przelewów. Najba…