Home WEB i technologie Jak wyłączyć zaporę Windows Defender?
WEB i technologie - 20 marca 2021

Jak wyłączyć zaporę Windows Defender?

Windows defender jak wyłączyć

Windows defender to zabezpieczenie antywirusowe Windowsa. Dowiedz się jak je wyłączyć. Najbardziej popularny i szeroko używany system operacyjny Windows posiada wgrane własne zabezpieczenia antywirusowe, które mają na celu chronić naszą pracę przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami i programami szpiegowskimi. Jest to niezaprzeczalna ochrona dla naszej codziennej działalności w sieci, nie wymaga ona bowiem od nas dodatkowej instalacji programów antywirusowych pochodzących z wątpliwych źródeł bądź ich płatnych odpowiedników, a pomaga czuć się bezpiecznie podczas buszowania w sieci. Czasami jednak jego działanie jest niepożądane – wstrzymuje pracę programów, które są dla nas niezbędne, traktuje je jako zaplanowany i celowy sposób uzyskania dostępu do naszego komputera bez naszej zgody i uniemożliwia tym samym dalszą pracę z programem. Zapora Windows jest z reguły domyślnie włączana przy starcie systemu, tak więc możemy się zastanawiać, jak wyłączyć Defendera?

Jak wyłączyć Windows Defender Windows 10?

W systemie Windows 10 algorytm postępowania wygląda następująco:
Klikamy Start, a następnie Ustawienia -> Aktualizacje i zabezpieczenia.

Po lewej stronie możemy znaleźć przycisk „Zabezpieczenia Windows” oraz w dalszym kroku: Zapora i ochrona sieci. Pojawią się typy sieci, np. „sieć z domeną”, „sieć prywatna” bądź „sieć publiczna”. Dla każdej z nich mamy do wyboru przesunąć suwak z pozycji „włączone” do pozycji „wyłączone” w sekcji Zapora Microsoft Defender.

Windows Defender jak wyłączyć?

Kolejną z opcji jest wykonanie tej operacji  poprzez okienko dialogowe „Uruchamianie”.
W tym celu włączamy okienko kombinacją klawiszy WIN (flaga na klawiaturze) + R, w które wpisujemy nazwę regedit i zatwierdzamy OK.
W Edytorze Rejestru po lewej stronie będzie znajdować się rozpiska dostępnych folderów, z których wybieramy następującą ścieżkę:

HKEY_LOCAL_MACHINE -> SOFTWARE Policies -> Microsoft -> Windows Defender

Zapewne w oknie po prawej stronie nie znajdziemy pozycji „DisableAntiSpyware” – musimy utworzyć tę pozycję samodzielnie. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję: Nowy -> Wartość DWORD (32-bitowa), nazywając ją jak wspomniano powyżej: DisableAntiSpyware.

Po dwukrotnym kliknięciu w utworzoną linię edytujemy Dane wartości: zmieniając wartość 0 na 1. Po ponownym uruchomieniu komputera zapora będzie już wyłączona.

Musimy pamiętać, że zapora Windows Defender jest cennym narzędziem, które na co dzień pozwala wychwytywać zagrożenia płynące z sieci, podczas gdy my możemy pozwolić sobie na bezpieczną pracę. Warto zatem rozważyć wprowadzenie wyjątków, które mogą komunikować się poprzez Zaporę Windows Defender, zamiast wyłączać ją całkowicie.

Jest to możliwe do ustawienia w Panelu Sterowania, w  zakładce System i Zabezpieczenia -> Zapora Windows Defender, po wybraniu opcji „Zezwalaj aplikacjom na komunikowanie się przez Zaporę Windows Defender”, gdzie znajdziemy listę wszystkich aplikacji i możliwe okienka opcji, które możemy dowolnie modyfikować. Będzie to bezpieczniejsza z opcji, ponieważ zapora będzie działać nadal, po określeniu wyjątków, wychwytując pozostałe zagrożenia w trakcie naszego pobytu w sieci.

Sprawdź również

Subskrypcja – co to jest i jak działa?

Subskrypcje stały się dziś powszechne, oferując klientom dostęp do różnorodnych usług i pr…