Home Biznes Jak zadbać o wysoką jakość dźwięku i obrazu podczas wideokonferencji?
Biznes - 14 lipca 2020

Jak zadbać o wysoką jakość dźwięku i obrazu podczas wideokonferencji?

Wideokonferencje zdominowały obecnie nie tylko nasze życie zawodowe, ale również prywatne. Kontakty z klientami, przyjaciółmi czy współpracownikami jeszcze nigdy wcześniej nie odbywały się tak często za pomocą takich aplikacji, jak Skype, Zoom czy Microsoft Teams. O ile jednak w kontaktach prywatnych jakość połączeń nie zawsze odgrywa kluczowe znacznie, o tyle w przypadku pracy, powinniśmy zadbać o to, by jakość dźwięku oraz obrazu była jak najwyższej jakości, a całość komunikacji była po prostu profesjonalna i adekwatna do obejmowanego przez nas stanowiska. Jak to jednak zrobić?

Oto rady, które Wam pomogą. Dzięki nim zminimalizujecie szansę na pojawienie się problemów podczas wideokonferencji. Dowiecie się po jakie urządzenia sięgnąć, jeżeli obecne nie spełniają Waszych oczekiwań. Dowiecie się także, o co zadbać, by podczas konferencji prezentować się w sposób profesjonalny.

Dobry zasięg internetu – to rzecz oczywista, lecz niekoniecznie łatwo osiągalna, zwłaszcza w przypadku pracy zdalnej. Jeżeli internet nie jest podłączony do naszego komputera za pomocą kabla sieciowego, upewnijmy się, że w miejscu, w którym będzie znajdował się nasz komputer, zasięg naszego internetu bezprzewodowego jest odpowiedni, czyli osiągający przynajmniej 80% swoich maksymalnych możliwości. Jeżeli mamy problem z zasięgiem Wi-Fi, możemy zdecydować się dokupienie wzmacniacza sygnału lub na połączenie po kablu. Pamiętajmy również, że za problemy z siecią mogą odpowiadać nieodpowiednie lub niezaktualizowane sterowniki.

Odpowiednie światło oraz otoczenie – zadbajmy o to, by nasze otoczenie było czyste i prezentowało się w sposób profesjonalny. Jeżeli może być to dla nas problem, pamiętajmy, że wiele aplikacji oferuje obecnie możliwość wyboru tła, które zastąpi to prawdziwe. W takich wypadkach sugerujemy, by w trakcie wideokonferencji nie wykonywać gwałtownych ruchów – w innym przypadku ktoś w trakcie może jednak zauważyć, co kryje się za naszymi plecami. Jeżeli konieczne będzie oświetlenie, zawsze wykorzystujemy to, które znajduje się przed nami, nie zaś za nami – wtedy nasza twarz będzie naprawdę dobrze oświetlona, a to jest najważniejsze.

Wysoka jakość dźwięku – pamiętajmy, że absolutnym kluczem jest wysoka jakość dźwięku, który będziemy generować. W tym wypadku warto postawić na mikrofony lub telefony konferencyjne. Pamiętajmy również o tym, by dobrze słyszeć innych członków konferencji – dla komfortu i innych warto jednak wybrać dobre słuchawki – nie głośniki. Zarówno mikrofony, jak i głośniki w wielu, również biznesowych laptopach, często generują dźwięk, który jest nie najlepszej jakości, warto więc wybrać dodatkowe urządzenia, które zagwarantują nam jego wyższą jakość.

Wysoka jakość obrazu – jeżeli przed nami wideokonferencja, warto zdecydować się również na kamerę generującą naprawdę wysoką jakość obrazu. W wielu laptopach czy telefonach jakość ta będzie również nie najwyższej jakości. Warto zatem wybrać dodatkowe urządzenia, takie jak zewnętrzne kamery czy specjalne zestawy do wideokonferencji.

Rada: Jeżeli oczekujesz wysokiej jakości zarówno obrazu, jak i dźwięku, wcale nie musisz kupować kilku urządzeń, czasem wystarczy tylko jedno. Jest nim Poly Studio. Więcej o nim można dowidzieć się na stronie firmy Veracomp, oficjalnego dystrybutora produktów Poly na polskim rynku.

Znajomość aplikacji – aby jakość obrazu, dźwięku czy udostępnianych plików zawsze była odpowiednio wysoka, nie zapomnijmy zaznajomić się z aplikacją, z której będziemy korzystać. Sprawdźmy jej ustawienia i upewnijmy się, że wszędzie decydujemy się na najwyższą jakość przesyłanych danych. Przeprowadźmy również odpowiednie testy i sprawdźmy, czy kamera oraz mikrofon na pewno działają – nie jest do tego jednak potrzebne jakiekolwiek połączenie z kimś innym, ponieważ aplikacje takie jak Skype umożliwiają przeprowadzenie takich testów.

Jeżeli oczekujesz najwyżej jakości obrazu oraz dźwięku lub być może oczekujesz wrażenia spotkania twarzą w twarz z drugim człowiekiem podczas wideokonferencji, zapoznaj się z możliwościami, jakie oferuje sprzęt marki Poly. Liczne urządzenia audio- oraz wideokonferencyjne, w tym słuchawki, telefony konferencyjne czy terminalne, sprawią, że komunikacja za pomocą Skype, Microsoft Teams czy Zoom będzie sprawna, efektywna i bezproblemowa.

Więcej o ofercie Poly można dowiedzieć się na stronie dystrybutora – Poly.veracomp.pl.

Sprawdź również

Czym jest lokalne SEO? Czy warto w nie zainwestować?

Szukając sposobów, by zwiększyć widoczność swojego biznesu w regionie, warto zainwestować …