Własny fanpage na Facebooku jest świetnym rozwiązaniem dla osób prowadzących firmę, mających ciekawe pasje lub po prostu chcących podzielić się z innymi czymś ciekawym. Facebook jest w dzisiejszych czasach ogromną siłą i tak naprawdę za jego pośrednictwem utrzymuje się kontakty prywatne, biznesowe oraz prowadzi się działania marketingowe. Dla przedsiębiorstw i społeczności posiadanie strony na Facebooku jest więc niezbędne.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

  1. Fanpage a konto prywatne – jakie są różnice?
  2. Tworzenie pierwszego Fanpage’a krok po kroku
  3. Ustawienia Fanpage’a na Facebooku: opis, godziny pracy firmy, dane kontaktowe
  4. Wybór administratora i publikacja pierwszych postów

Fanpage a konto prywatne – jakie są różnice?

Podstawową różnicą między fanpage’m a profilem prywatnym jest to, iż na fanpage’u nie mamy znajomych, których zapraszamy, lecz nasza strona notuje polubienia. Aby móc jednak administrować fanpage’m trzeba najpierw posiadać prywatny profil.

Tworzenie pierwszego Fanpage’a krok po kroku

Stworzenie fanpage’a na Facebooku jest bardzo proste. Aby to zrobić klikamy „Utwórz” w górnym pasku. Przycisk ten znajduje się obok trzech przycisków funkcyjnych: zaproszeń do znajomych, wiadomości i powiadomień.

Jak utworzyć fanpage(Zakładanie fanpage’a zaczynamy od kliknięcia buttonu „utwórz”)

Po wejściu otwiera nam się panel wyboru – czy nasz fanpage ma dotyczyć firmy/marki, czy też społeczności lub osoby publicznej. Po wybraniu pasującej opcji zostajemy poproszeni o podanie nazwy oraz kategorii. Wybór nazwy strony jest bardzo ważny, gdyż będzie to wizytówka naszej strony, a warto pamiętać, że nazwę fanpage’a ciężko jest zmienić (Można za to scalać dwa fanpage na facebooku). Opcję zmiany nazwy na FB mamy tylko do momentu osiągnięcia 200 polubień. Po wprowadzeniu tych informacji nasza strona jest już aktywna. Teraz powinniśmy wprowadzić pozostałe dane. Na początek zdjęcia. Zdjęcie profilowe, czyli takie, które jednoznacznie powinno kojarzyć się z daną firmą, marką, grupą. Najczęściej jest to logo firmy lub znak towarowy. Zdjęcia profilowego nie powinno się zmieniać zbyt często, ponieważ to po nim głównie klienci i fani kojarzą dany fanpage. Zdjęcie w tle daje nam już dużo więcej możliwości. Tam możemy umieścić hasło reklamowe, zdjęcie produktów, plakat promocyjny lub zdjęcie z wnętrza firmy. Wszystko zależy od tego, czemu dedykowana jest nasza strona.

Rodzaj fanpage'a FB(zakładając Fanpage musimy zdecydować czego będzie dotyczyć)

Ustawienia Fanpage’a na Facebooku: opis, godziny pracy firmy, dane kontaktowe

Gdy wygląd fanpage’a jest już gotowy trzeba zająć się kolejnymi ustawieniami. Warto zastanowić się, co chcemy przekazywać odbiorcom i co chcemy uzyskać. Przede wszystkim uzupełniamy opis strony. Ma to być krótki tekst, który będzie informował czytelnika trafiającego na stronę, czego ona dotyczy. Jeżeli prowadzimy firmę stacjonarnie, warto podać w informacjach o stronie także dane kontaktowe, takie jak adres, numer telefonu, odnośniki do stron internetowych oraz kont w innych serwisach społecznościowych (np. Instagram). Ponadto Facebook daje nam możliwość podania godzin pracy.

Poza tymi ustawieniami mamy do wyboru także szereg innych, które możemy dowolnie regulować już podczas prowadzenia strony. Wśród nich są między innymi dostosowywanie powiadomień, ustalenia kto może oznaczać stronę i udostępniać nasze posty, włączanie lub wyłącznie opcji recenzji strony przez użytkowników, ograniczenia wiekowe i wiele innych.

Wybór administratora i publikacja pierwszych postów

Warto już na początku zastanowić się, kto będzie zarządzał stroną, czyli nad wyborem administratora fanpage’a. Dobrze, jeśli będzie to jedna osoba, która będzie odpowiedzialna za fanpage. Jednak jeśli planowane jest prowadzenie strony przez kilka osób to trzeba pamiętać o nadaniu im praw administratora.

Teraz można przejść już do publikowania treści na własnym fanpage’u facebookowym! Nie ma jednej złotej recepty na sukces w prowadzeniu strony, jednak warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzymanie się tematu fanpage’a oraz nie dodawanie postów zbyt często. Ważniejsza jest jakość, nie ilość. Przyjmuje się, że optymalna przerwa między postami powinna wynosić minimum 3 godziny. Ważne jest także dbanie o kontakt z naszymi czytelnikami, do czego przyczynia się sprawne odpowiadanie na wiadomości prywatne i komentarze.

Przeczytaj również:

jak założyć fanpage na Gacebooku - infografika

 

2 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Aplikacje na androida – jakimi warto się zainteresować?

Aplikacje na androida z roku na rok prezentują się coraz ciekawiej i naprawdę warto zainte…