Home Social Media Jak założyć fanpage na Facebooku?
Social Media - 15 kwietnia 2020

Jak założyć fanpage na Facebooku?

Zakładanie fanpage'a na FB krok po kroku

Jak założyć stronę na FB? Własny fanpage na Facebooku jest świetnym rozwiązaniem dla osób prowadzących firmę, mających ciekawe pasje lub po prostu chcących podzielić się z innymi czymś ciekawym. Facebook jest w dzisiejszych czasach ogromną siłą i tak naprawdę za jego pośrednictwem utrzymuje się kontakty prywatne, biznesowe oraz prowadzi się działania marketingowe. Dla przedsiębiorstw i społeczności posiadanie strony na Facebooku jest więc niezbędne.

Obecność na największym portalu społecznościowym to prawdziwe must have dla firm w dzisiejszej rzeczywistości. Najprostszym sposobem na jej stworzenie jest utworzenie bezpłatnego profilu firmowego na Facebooku, zwanego potocznie fanpage. Dzięki temu możesz powiększyć grono potencjalnych klientów, zbudujesz swój wizerunek w sieci czy przeprowadzisz akcję promocyjne marki. Jakie są korzyści z założenia strony firmowej na FB?

Korzyści założenia strony na FB:

 • zero opłat za prowadzenie strony,
 • dotarcie do większej grupy odbiorców,
 • nawiązywanie interakcji z klientami,
 • optymalizacja wydatków na reklamy,
 • możliwość zaprezentowania swojej firmy na największej platformie społecznej w sieci.

Fanpage a konto prywatne – jakie są różnice?

Podstawową różnicą między fanpage’m a profilem prywatnym jest to, iż na fanpage’u nie mamy znajomych, których zapraszamy, lecz nasza strona notuje polubienia. Aby móc jednak administrować fanpage’m trzeba najpierw posiadać prywatny profil.

Jak założyć stronę na FB krok po kroku

Stworzenie fanpage’a na Facebooku jest bardzo proste. Aby to zrobić klikamy „Utwórz” w górnym pasku. Przycisk ten znajduje się obok trzech przycisków funkcyjnych: zaproszeń do znajomych, wiadomości i powiadomień.

Jak utworzyć fanpage(Zakładanie fanpage’a zaczynamy od kliknięcia buttonu „utwórz”)

Po wejściu otwiera nam się panel wyboru – czy nasz fanpage ma dotyczyć firmy/marki, czy też społeczności lub osoby publicznej. Po wybraniu pasującej opcji zostajemy poproszeni o podanie nazwy oraz kategorii. Wybór nazwy strony jest bardzo ważny, gdyż będzie to wizytówka naszej strony, a warto pamiętać, że nazwę fanpage’a ciężko jest zmienić (Można za to scalać dwa fanpage na facebooku). Opcję zmiany nazwy na FB mamy tylko do momentu osiągnięcia 200 polubień. Po wprowadzeniu tych informacji nasza strona jest już aktywna. Teraz powinniśmy wprowadzić pozostałe dane.

-> E-book „Facebook dla firm – podstawy”

Na początek zdjęcia. Zdjęcie profilowe, czyli takie, które jednoznacznie powinno kojarzyć się z daną firmą, marką, grupą. Najczęściej jest to logo firmy lub znak towarowy. Zdjęcia profilowego nie powinno się zmieniać zbyt często, ponieważ to po nim głównie klienci i fani kojarzą dany fanpage. Zdjęcie w tle daje nam już dużo więcej możliwości. Tam możemy umieścić hasło reklamowe, zdjęcie produktów, plakat promocyjny lub zdjęcie z wnętrza firmy. Wszystko zależy od tego, czemu dedykowana jest nasza strona.

Rodzaj fanpage'a FB(zakładając Fanpage musimy zdecydować czego będzie dotyczyć)

Ustawienia Fanpage’a na Facebooku: opis, godziny pracy firmy, dane kontaktowe

Gdy wygląd fanpage’a jest już gotowy trzeba zająć się kolejnymi ustawieniami. Warto zastanowić się, co chcemy przekazywać odbiorcom i co chcemy uzyskać. Przede wszystkim uzupełniamy opis strony. Ma to być krótki tekst, który będzie informował czytelnika trafiającego na stronę, czego ona dotyczy. Jeżeli prowadzimy firmę stacjonarnie, warto podać w informacjach o stronie także dane kontaktowe, takie jak adres, numer telefonu, odnośniki do stron internetowych oraz kont w innych serwisach społecznościowych (np. Instagram). Ponadto Facebook daje nam możliwość podania godzin pracy.

Poza tymi ustawieniami mamy do wyboru także szereg innych, które możemy dowolnie regulować już podczas prowadzenia strony. Wśród nich są między innymi dostosowywanie powiadomień, ustalenia kto może oznaczać stronę i udostępniać nasze posty, włączanie lub wyłącznie opcji recenzji strony przez użytkowników, ograniczenia wiekowe i wiele innych.

Wybór administratora i publikacja pierwszych postów

Warto już na początku zastanowić się, kto będzie zarządzał stroną, czyli nad wyborem administratora fanpage’a. Dobrze, jeśli będzie to jedna osoba, która będzie odpowiedzialna za fanpage. Jednak jeśli planowane jest prowadzenie strony przez kilka osób to trzeba pamiętać o nadaniu im praw administratora.

Teraz można przejść już do publikowania treści na własnym fanpage’u facebookowym! Nie ma jednej złotej recepty na sukces w prowadzeniu strony, jednak warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzymanie się tematu fanpage’a oraz nie dodawanie postów zbyt często. Ważniejsza jest jakość, nie ilość. Przyjmuje się, że optymalna przerwa między postami powinna wynosić minimum 3 godziny. Ważne jest także dbanie o kontakt z naszymi czytelnikami, do czego przyczynia się sprawne odpowiadanie na wiadomości prywatne i komentarze.

Czy da się założyć profil firmowy nie posiadając konta prywatnego na Facebooku

Mamy dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że teoretycznie owszem – da się. Zła, że wymaga to od nas trochę zachodu.

Zacznijmy od podstaw – jak wynika z oficjalnych wytycznych Facebooka profil firmowy mogą stworzyć tylko i wyłącznie użytkownicy Facebooka, dlatego aby przejść dalej musimy być zalogowani na prywatnym koncie. Prywatne konto, z którego będziemy zakładać profil firmowy, zostanie administratorem.

Jeśli nie mamy konta w serwisie i nie chcemy go zakładać na nasz ‘’normalny” adres mailowy to odpowiedzią na to jest stworzenie konta mailowego tylko na potrzeby serwisu. Jednakże należy pamiętać, że rejestrując konto na ten adres mailowy i tak jesteśmy zobowiązani do podania w formularzu serwisu prawdziwych danych.

Dlaczego warto stworzyć fanpage wykorzystując swoje prywatne konto

Zaletą takiego rozwiązania będzie na pewno wygoda, nie będziemy musieli logować się na dodatkowe konto, aby przejść do strony naszej firmy, będziemy też od razu otrzymywali na nie powiadomienia o nowej aktywności użytkowników czy też o nowej wiadomości. Może to skrócić czas naszej odpowiedzi.

Minusem takiego rozwiązania jest brak popularnego ostatnio work-life balance, czyli rozdzielania naszego czasu na życie zawodowe i czas prywatny. Pamiętajmy, że ludzie korzystając z mediów społecznościowych często nie zwracają na godzinę wysłania wiadomości czy dzień ustawowo wolny od pracy.

Istotną funkcją dla tego rozwiązania jest możliwość przekazania praw administratora strony innym – może to być np. menager w firmie lub agencja social media, specjalizująca się w prowadzeniu kont firmowych. W takim wypadku możemy (choć nie musimy) usunąć siebie z roli administratora.

Co ważne prowadząc stronę firmową, serwis nie upublicznia danych na temat tego, kto jest jej właścicielem. Nie musimy się, więc obawiać o naszą prywatność.

jak założyć fanpage na Facebooku - infografika

Przeczytaj również:

 

11 Comments

 1. Bardzo ciekawy artykuł, dzięki 🙂 Mam pytanie odnośnie wyszukiwania na fb. Zaznaczam, że jestem zielona w social mediach. Założyłam profil firmowy (uprzednio zakładając prywatny), wypełniłam wszystkie niezbędne informacje. Gdy znajomi próbują wyszukać firmę lupką na fb, nie pokazuje się Strona (czyli nazwa firmy, a pod spodem info o polubieniach i profil działalności), a jedynie posty zamieszczone na profilu firmy. Czy ktoś może mi pomóc? 🙂

  1. Hej, być może nazwa Twojej strony na Facebooku jest zbyt ogólna i wyszukiwarka Facebook’a nie może jej powiązać z konkretną stroną. Zawsze jednak możesz skorzystać z filtrów wyszukiwania (w topie strony) i tam wybrać zakładkę „strony”. PS. Sprawdź naszego e-booka na temat zakładania i prowadzenia konta firmowego na Facebooku: https://lepiej-widoczni.pl/produkt/facebook-dla-poczatkujacych-e-book/ na pewno znajdziesz tam sporo przydatnych informacji 🙂

 2. Dzięki, ale chyba nie w tym rzecz. Doszłam do tego, że w linku mojej strony nie pojawia się słowo pages, w innych firmach widzę link np. pl-pl. facebook.com/bananowo/pages/category/store, a u mnie link wygląda tak: facebook.com/jabłkowo. Wygląda na to, jakby mój firmowy profil nie był stroną, choć widnieje na moim profilu prywatnym jako Twoje strony. Gdzieś musiałam coś pomieszać przy zakładaniu strony i nie mam pojęcia co i gdzie…

 3. Wpisałam Waszą nazwę w lupkę i jest to, czego nie ma u mnie, czyli nazwa a pod spodem – Strona – xyz osób lubi to – firma z branży xyz. U mnie natomiast pojawia się – xyz osób lubi to – sklep ze zdrową żywnością. Gdy wpiszę całą nazwę (jest dwuczłonowa) to pojawia się w zakładce Strony, ale też pod nazwą nie ma dopisku Strona. Gdy wpiszeetylko pierwszy człon, to widoczne są jedynie posty, w ogóle nie wyszukuje w Stronach. Analogiczne ćwiczenie na Waszej nazwie wyrzuciło mi najpierw stronę Widoczni, a kilka pozycji niżej Wasz profil. Ja już jestem gotowa zapłacić, żeby ktoś to ogarnął jak należy ?

  1. Może w takim razie Twoja strona nie jest opublikowana? Wejdź proszę w: USTAWIENIA (na górze ekranu po wejściu na swoją stronę) -> Ogólne (lewy panel) -> Widoczność strony. W tym miejscu możesz też zerknąć na pozostałe ustawienia widoczności, może po prostu gdzieś jest zablokowana strona.

Sprawdź również

Czy na Messengerze widać kto zrobił screena?

Zrzuty ekranu stały się nieodłączną częścią współczesnej komunikacji online. Wraz z rozwoj…