Home WEB i technologie Jak założyć hasło na komputer?
WEB i technologie - 23 listopada 2020

Jak założyć hasło na komputer?

Jak ustawić hasło na komputerze

Co to jest hasło? Hasło jest to ciąg znaków, który używa się podczas procesu logowania do różnych aplikacji stron internetowych czy urządzeń. W zależności od wymagań systemowych hasło może być zbudowane z ciągu znaków liczb czy liter. Jak ustawić je na komputerze?

Hasło silne i trudne do złamania na komputer

Nasze hasło nie powinno być zapisywane na kartkach lub w formie plików tekstowych.

Nie podajemy nikomu hasła, ponieważ w internecie jest mase osób, którzy wyślą nam np maila gdzie zalegamy z opłatami tylko po to by wyłudzić od nas dane.

Unikajmy haseł z danymi osobowymi lub łatwymi do odnalezienia w słowniku słowami.

W haśle powinny się pojawiać jednocześnie znaki, cyfry oraz duże i małe litery.

Długość hasła to liczba zawartych w nim znaków. Większość systemów wersyfikacyjnych dane hasło ma ustawiony minimalny oraz maksymalny limit znaków. Siła danego hasła sprawdzana jest przez system przy użyciu tak zwanego generatora znaków jeśli znaki są łatwe do odnalezienia w słowniku lub postępujące po siebie np. 123 to hasło będzie słabe.

Generator haseł

Generator haseł generuje trudne i bezpieczne hasło często jest już zaimplementowany w danej stronie i podpowiada nam jakie możemy użyć hasło.

Zakładanie hasła na komputerze

  1. Wchodzimy w panel sterowania
  2. Uruchamiamy konto użytkownika
  3. Klikamy na zmień sposób logowania użytkownika
  4. Zakładamy hasło na swoje konto o ile już go nie mamy.

Jak zapamiętać wygenerowane hasło?

Nigdy nie powinniśmy ufać w 100% dzisiejszej technologii, ponieważ jak coś jest bezpieczne to nie znaczy że będzie tak cały czas, ponieważ hakerzy mogą być szybsi niż twórcy aktualizacji zabezpieczenia i złamią dany algorytm zabezpieczający dlatego powinniśmy hasło zmieniać przynajmniej raz na 30 dni. Tu z pomocą przychodzą ciasteczka, które zapamiętują nasze dane w przeglądarce więc możemy sprawdzić za pomocą odpowiedniej zakładki jakie mamy hasło do danego konta. Musimy jednak uważać by na komputerze w szkole czy w pracy korzystać z tak zwanego trybu incognito. Inaczej jest w przypadku haseł na telefon niestety prawda jest taka że znając odpowiednią kombinację przycisków do danego modelu możemy go bez problemu zdjąć, ale możliwe jest to tylko w przypadku androida bo zdjęcie hasła z iphone nie jest już tak wcale proste. Istnieją jednak pewne możliwości zabezpieczenia tak zwanego trybu recovery za pomocą hasła ale na ile jest to skuteczne to nikt nie wie.

Zobacz też: Nowe technologie w budownictwie

Dla bezpieczeństwa możemy ustawić nieco silniejszą metodę zabezpieczenia czyli face id lub touch id można też używać je jednocześnie. Komputery również oferują nam zabezpieczenie za pomocą odcisku palca, ale poza standardowym hasłem mamy jeszcze opcję ustawienia kodu zabezpieczającego. Można także gdy ktoś boi się już bardzo o swoje dane zabezpieczyć bios czyli element systemu odpowiadający za jego rozruch czyli żeby odpalił się system będzie trzeba wpisać hasło lub kod. W ostateczności możemy też zabezpieczyć tryb awaryjny oraz opalanie z nośników różnych rzeczy aby przeinstalowanie systemu lub ingerencja w niego nie była tak prosta.

Sprawdź również

Jak założyć konto PayPal?

PayPal jest jedną z najpopularniejszych platform płatniczych na świecie, umożliwiającą szy…