Home Biznes Jak założyć sklep na Instagramie?
Biznes - 7 kwietnia 2023

Jak założyć sklep na Instagramie?

Coraz większa konkurencja na rynku e-commerce zmusza przedsiębiorców do poszukiwania coraz to nowszych i skuteczniejszych kanałów sprzedaży oraz marketingu. Ich wybór pada między innymi na media społecznościowe, a zwłaszcza na funkcję sklepu na Facebooku czy Instagramie. Na czym polega to ostatnie rozwiązanie i jak z niego korzystać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Jak działa sklep na Instagramie?

Instagram to jeden z najpopularniejszych na całym świecie kanałów społecznościowych. Poza tym, że dostarcza swoim użytkownikom rozrywkę, idealnie nadaje się do prowadzenia działań sprzedażowych i reklamowych. Jest więc chętnie wykorzystywany przez właścicieli e-commerce’ów. Social selling odbywa się tu przede wszystkim za pośrednictwem funkcji sklepu na Instagramie. Działa ona podobnie do sklepu na Facebooku, co oznacza, że:

 • Swoje produkty możesz oznaczać w postach i relacjach.
 • Atrakcyjny katalog produktów pozwala użytkownikom zapoznać się z ich opisami, zdjęciami i cenami.
 • Potencjalni klienci mogą dodawać interesujące ich artykuły do listy życzeń.
 • Użytkownicy mają też możliwość zadawania sprzedającemu pytań bezpośrednio dotyczących wybranych produktów.
 • Oznaczenia przekierowują odbiorców do kart produktów w Twoim sklepie internetowym (w niektórych krajach umożliwiają finalizację transakcji bezpośrednio w Instagramie).
 • Oznaczenia możesz dodawać zarówno w nowych, jak i w opublikowanych już postach (limit to 5 tagów na pojedynczej grafice i 20 w przypadku karuzeli).
 • Oznaczenia produktów widoczne są wyłącznie w aplikacji mobilnej i nie wyświetlają się w wersji desktopowej serwisu.

Dlaczego warto założyć sklep na Instagramie?

W dzisiejszych czasach prowadzenie działań sprzedażowych w sieci wymaga stosowania strategii wielokanałowej. Polega ona na obecności w wielu miejscach jednocześnie. Dzięki temu docierasz do większej liczby klientów i skalujesz swój biznes. Nie ma jednak sensu stawiać na serwisy, w których przedstawiciele Twojej grupy docelowej nie są obecni. Miej to na uwadze, kiedy będziesz zastanawiać się nad wykorzystaniem funkcji sklepu na Instagramie.

Instagram okaże się szczególnie istotnym kanałem komunikacji w przypadku marek z branży fashion czy beauty. Każdy sklep, dla którego ważny jest aspekt wizualny asortymentu, zrobi jednak dobry użytek z tego medium. Zapewni Ci ono możliwość docierania do nowych klientów, potencjalnie zainteresowanych Twoją ofertą. Przełoży się to na wysoką skuteczność działań marketingowych i wysoki współczynnik konwersji.

Sklep na Instagramie to doskonały sposób na skrócenie ścieżki zakupowej klientów. Nie musisz przeprowadzać ich przez wszystkie etapy lejka sprzedażowego, ponieważ od wizyty na Twoim profilu do finalizacji transakcji w sklepie dzieli ich tylko jedno kliknięcie.

Jak założyć sklep na Instagramie?

Aby skorzystać z funkcji „Zakupy” na Instagramie, musisz spełnić kilka prostych warunków:

 • Musisz korzystać z najnowszej wersji Instagrama — sprawdź więc dostępność aktualizacji.
 • Należy używać firmowego konta na Instagramie — funkcja „Zakupy” nie jest dostępna dla kont prywatnych.
 • Możesz prowadzić wyłącznie sprzedaż produktów fizycznych — ze sklepu na Instagramie nie można korzystać w przypadku świadczenia usług.
 • Musisz przestrzegać zasad polityki handlowej Instagrama — upewnij się więc, że promowane przez Ciebie produkty są akceptowane przez portal.
 • Twoje konto na Instagramie musi być połączone z Facebookiem — po wykonaniu integracji musisz też połączyć instagramowy profil z facebookowym katalogiem produktów.

Kiedy spełnisz już powyższe warunki, możesz zająć się procesem tworzenia sklepu na Instagramie. Obejmuje on kilka bardzo prostych kroków:

 1. W swoim profilu na Instagramie wybierz „Menu”.
 2. Otwórz „Ustawienia” i przejdź do sekcji „Firma”.
 3. Wybierz opcję „Zakupy” i kliknij „Kontynuuj”.
 4. Wskaż katalog produktów, który chcesz połączyć z kontem firmowym.
 5. Kliknij przycisk „Gotowe”.

Nie denerwuj się, jeśli zakładka „Zakupy” nie jest widoczna w Twoim profilu. Prawdopodobnie konto jest jeszcze weryfikowane, więc musisz cierpliwie poczekać na jego kwalifikację do zakupów na Instagramie.

Sklep na Instagramie — podsumowanie

Jak widzisz, uruchomienie i prowadzenie sklepu na Instagramie nie jest wcale skomplikowane. Jeśli chcesz jednak dodatkowo ułatwić sobie zarządzanie tym kanałem sprzedaży, sięgnij po oprogramowanie e-commerce wyposażone w specjalny moduł Instagrama!

Sprawdź również

Jak wybrać odpowiednią kartę graficzną dla swojego komputera?

Wybór karty graficznej nigdy nie powinien być przypadkowy. To podzespół odpowiadający za t…