Home Biznes Jak zarabiać więcej w IT w 2022 roku? Porady dla programistów
Biznes - 27 maja 2022

Jak zarabiać więcej w IT w 2022 roku? Porady dla programistów

Od lat mówi się, że specjaliści IT należą do grona najlepiej opłacanych pracowników – zarówno na polskim jak i globalnym rynku pracy. Trend ten jest spowodowany przede wszystkim ogromnym zapotrzebowaniem na tego rodzaju usługi. W chwili obecnej coraz więcej firm inwestuje w nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, co niesie za sobą konieczność pozyskiwania fachowców w tej dziedzinie. W poniższym artykule przedstawiamy kilka porad dla programistów, którzy chcieliby zarabiać więcej w 2022 roku.

Wyjdź ze strefy komfortu

Absolutną podstawą dla wszystkich specjalistów IT, którzy chcieliby zarabiać więcej w 2022 roku, jest wyjście ze strefy komfortu. Oczywiście, porzucenie utartych schematów, które są dla nas bezpieczne i przyjemne, może rodzić początkowo trudności.

Należy jednak pamiętać o tym, że w taki sposób pozbawiamy siebie samych możliwości rozwoju i awansu zawodowego, a co za tym idzie – nasze szanse na wzrost uzyskiwanych dochodów są bardzo niskie. Gdy zajmujemy jedno stanowisko pracy w tej samej firmie od wielu lat, z pewnością ominie nas wiele szans na znalezienie bardziej atrakcyjnego i lepiej opłacanego zajęcia. Oczywiście, wszystkie zmiany niosą za sobą stres i niepokój, jednak w wielu wypadkach dawka adrenaliny sprawia, że zyskujemy dodatkową energię do działania i jeszcze szybciej osiągamy wytyczone cele.

Warto nadmienić, że wielu specjalistów IT w ciągu swojej kariery zawodowej zmienia miejsce pracy, ponieważ w ten sposób mają możliwość pracy nad różnymi projektami oraz z wykorzystaniem zróżnicowanych technologii. Jest to także świetny sposób na budowanie coraz szerszych kompetencji, pozyskiwanie specjalistycznej wiedzy, co oczywiście ma wpływ na później proponowane widełki płacowe u kolejnych pracodawców.

Buduj swoją eksperckość od podstaw

Obecnie liczba technologii, które są stosowane przez specjalistów IT na całym świecie, jest wyjątkowo duża. Oznacza to, że doskonałe poznanie wszystkich jest praktycznie niemożliwe. Z tego względu tak ważne jest, by budować swoją eksperckość od podstaw w odniesieniu do określonych specjalizacji.

Z badania Stack Overflow 2021 wynika, że w 2021 roku najpopularniejszymi technologiami były JavaScript, HTML/CSS, Python oraz SQL. Oznacza to, że specjaliści IT, którzy są ekspertami w zakresie stosowania tych języków, mogą liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenia.

Gdy staniemy się ekspertem w jednej dziedzinie, warto uczyć się kolejnej. Dzięki temu nasza pozycja na rynku pracy będzie się systematycznie poprawiała, a dodatkowo wraz ze wzrostem kwalifikacji i umiejętności wzrosną również proponowane wynagrodzenia.

Wybieraj ambitne projekty

Rekruterzy podczas przeglądania CV kandydatów szczególną uwagę zwracają na zrealizowane przez nich projekty. To, w jakich przedsięwzięciach brał udział dany specjalista IT, może wiele powiedzieć na temat jego umiejętności.

Z tego względu ważne jest, abyśmy wybierali projekty ambitne i ciekawe, które pozwalają na doskonalenie umiejętności. Aktualne oferty pracy dla specjalistów IT są dostępne na portalu https://itds.pl/it-jobs/.

A przede wszystkim: rób to, co lubisz!

„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu” – te słowa Konfucjusza doskonale odzwierciedlają, jak ważne jest, by wybrana przez nas ścieżka kariery zawodowej odpowiadała naszym predyspozycjom.

Specjaliści IT powinni stawiać na takie projekty i zadania, których realizacja przynosi im frajdę. Nie warto uczyć się technologii czy korzystać z rozwiązań, które nie przypadły nam do gustu, ponieważ wówczas efektywność naszej pracy z pewnością będzie znacznie niższa.

Podsumowanie

Aby osiągnąć sukces finansowy w branży IT, trzeba przede wszystkim być gotowym na nieustanne poszerzanie swojej wiedzy i poznawanie nowych technologii, brać udział w wielu ciekawych projektach oraz wyjść ze strefy komfortu. Jesteśmy przekonani, że dzięki powyższym wskazówkom osiągnięcie tego celu będzie łatwiejsze.

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…