Home WEB i technologie Jak zmienić ikonę folderu?
WEB i technologie - 15 stycznia 2022

Jak zmienić ikonę folderu?

Zmiana ikony folderu w Windows

W systemie Windows pliki są zapisywane w folderach. Dzięki temu można utrzymać porządek na dysku i szybciej znaleźć dane niezbędne do pracy. Każdy folder ma przypisaną domyślną ikonę przypominającą aktówkę, co pozwala już na pierwszy rzut okna odróżnić je od innych pozycji w katalogu. Wygląd systemu można jednak dostosowywać do swoich potrzeb. Jedną z najwygodniejszych funkcji jest możliwość zmiany ikon folderów. Indywidualnie przypisane ikony znajdziemy dużo szybciej w gąszczu innych danych. Ma to szczególne znaczenie, gdy korzystamy z pojemnych dysków lub kart pamięci. Jak zmienić ikonę folderu w Windows?

Po co zmieniać ikony folderów?

Zmiana ikon Windows 10 nie jest trudna. Co więcej, wygląda to bardzo podobnie w stosunku do poprzednich wersji systemu. Oczywiście nie trzeba zmieniać wszystkich ikon, bo mijałoby to się z celem i trwało to bardzo długo. Własne ikony pozwalają łatwo rozpoznać foldery, które utworzyliśmy i grupować je tematycznie. Wiele osób przechowuje pliki i foldery na pulpicie. Personalizacja ikon powoduje, że cały ekran monitora możemy traktować jako swój własny obszar roboczy. Jeśli nasza praca wymaga korzystania z wielu plików, odpowiednio dobrane ikony zwiększają wydajność. Nie będziemy musieli wywoływać funkcji wyszukiwania, bo wszystko znajdziemy w najbardziej dogodnych miejscach.

Jak zmienić ikonę folderu?

Ikony można dostosowywać w swobodny sposób, niezależnie od parametrów naszego komputera. System posiada wiele wbudowanych ikon, które można wybierać z listy. Możliwe jest także dodawanie własnej grafiki, choć wymaga to nieco więcej zachodu. Ikony folderów Windows 10 zmieniamy podobnie jak w Windows 8 czy Windows 7. Na początek należy utworzyć nowy folder lub znaleźć pozycję, którą chcemy zmodyfikować. Następnie klikamy na niej prawym przyciskiem myszki. Na ekranie pojawi się podręczne menu z wieloma opcjami. Wybieramy pozycję „Właściwości”.

Na ekranie pojawi się okno, gdzie w górnej części widać grafikę ikony, a poniżej różne opcje. Należy przejść do zakładki „Dostosuj” lub „Dostosowywanie„, czyli ostatniej po prawej stronie. Następnie klikamy opcję „Zmień ikonę…” widoczną w dolnej części okna. Łatwo ją znaleźć, bo obok wyświetlony jest mały podgląd ikony. Pojawi się mniejsze okno z listą ikon. Widoczna grafika może zastąpić domyślną ikonę wybranego folderu. Wystarczy kliknąć dowolną grafikę, a dalej wybrać pole „OK”. Powrócimy do poprzedniego okna, gdzie znowu trzeba kliknąć „OK”. Zmiany zostaną zastosowane, a na pulpicie lub w oknie katalogu folder powinien zmienić wygląd.

zmiana ikony folderu

Jak zmienić ikonę folderu na własną?

Warto dodać, że w sieci dostępne są pakiety dodatkowych ikon, które można z równą łatwością używać w Windows 10. Powinny mieć rozszerzenie „.ICO”. Aby z nich skorzystać, w oknie wyboru ikon należy kliknąć przycisk „Przeglądaj…”, a następnie w oknie wyboru katalogu wskazać miejsca, gdzie pobrane zostały nowe pliki. Lista w oknie zostanie automatycznie zamieniona i będziemy mogli wybierać inne ikony. Według takiego samego schematu można narysować własne ikony w programie graficznym, na przykład „MS Paint”. Po wybraniu opcji „Zapisz” lub „Zapisz jako” należy wpisać rozszerzenie pliku „.ICO”, aby można było go wykorzystać jako ikonę.

Modyfikacja lub tworzenie własnych ikon nie jest pracochłonna. Twórcy systemu Windows przewidzieli możliwość dostosowywania wyglądu do indywidualnych upodobań i warto z tego skorzystać. Jeśli zastanawiamy się, jak zmienić ikonę folderu Windows 10, najlepiej zacząć od prostej podmiany ikony na jedną z wbudowanych grafik. Operacja ta trwa tylko kilka sekund, a dzięki temu nasz dysk będzie prawdziwie osobisty.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…