Home WEB i technologie Jak zmienić IP komputera?
WEB i technologie - 30 stycznia 2022

Jak zmienić IP komputera?

Zmiana IP w komputerze z Windows

Czasami może pojawić się potrzeba modyfikacji lub zmiany adresu IP komputera. Poniżej znajdziesz kroki, aby zmienić adres IP w systemie Windows 10.

Co to jest IP komputera?

Część „IP” w adresie IP oznacza „protokół internetowy”. Część „adres” odnosi się do unikalnego numeru, który jest powiązany ze wszystkimi czynnościami wykonywanymi przez użytkownika w Internecie. Twój komputer jest podłączony do Internetu, w ten czy inny sposób. Kiedy wchodzisz do sieci, aby wysłać e-mail, zrobić zakupy lub porozmawiać, Twoje zapytanie musi zostać wysłane do właściwego miejsca, a odpowiedzi i informacje, których potrzebujesz, muszą wrócić bezpośrednio do Ciebie. Adres IP odgrywa w tym istotną rolę. Ty i Twój komputer łączycie się z Internetem w sposób pośredni: Najpierw podłączasz się do sieci, która jest 1) podłączona do samego Internetu i 2) przyznaje lub daje Ci dostęp do Internetu. Tą siecią może być dostawca usług internetowych w domu, lub sieć firmowa w pracy, lub sieć bezprzewodowa w hotelu lub kawiarni, gdy jesteś w drodze. Aby zapewnić możliwość korzystania z Internetu, oprogramowanie sieciowe komputera jest tak skonfigurowane, aby przestrzegać listy wbudowanych standardów i reguł sieciowych (tak, protokołów) w celu łączenia się z Internetem oraz wymiany informacji i danych tam i z powrotem. Jeden z tych protokołów sieciowych w komputerze, Protokół Internetowy, jest odpowiedzialny za precyzyjne adresowanie, dostarczanie i przekierowywanie Twoich żądań internetowych. Protokół ten przypisuje „elektroniczny adres zwrotny” do wszystkich żądań i działań online. Adres, którego używa, to adres IP Twojego połączenia. Kiedy jesteś w domu, adres IP jest przypisany do komputera przez dostawcę usług internetowych. Ponieważ to oni dają Ci dostęp do Internetu, to ich rolą jest przypisanie adresu IP do Twojego komputera. Twoja aktywność w Internecie przechodzi przez nich, a oni kierują ją z powrotem do Ciebie, używając Twojego adresu IP. Ale nie przywiązuj się do niego. Nie tatuuj sobie adresu IP na ramieniu, bo tak naprawdę nie jest on Twój. Nawet w domu może się on zmienić, jeśli zrobisz coś tak prostego, jak włączenie i wyłączenie modemu lub routera. Możesz też skontaktować się z dostawcą usług internetowych, a oni mogą zmienić go dla Ciebie.

Jak zmienić IP komputera?

Nie jest zaskoczeniem, że najprostszym sposobem na zmianę adresu IP w Windows 10 jest wbudowana aplikacja ustawień, ale jest kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wybór nowego IP. Naciśnij przycisk „Start”, a następnie kliknij trybik ustawień, znajdujący się nad przyciskiem zasilania. Kliknij „Sieć i Internet”. Kliknij „Wi-Fi” na pasku bocznym i wybierz swoją sieć Wi-Fi z listy. Naciśnij „Edytuj” pod nagłówkiem „Przypisanie IP”. Jeśli Twój adres IP jest obecnie ustawiony ręcznie i masz problemy, możesz zmienić opcję w „Edytuj ustawienia IP sieci” na „Automatyczny” i naciśnij „Zapisz”. Podczas zmiany adresu IP należy upewnić się, że wprowadzone informacje są poprawne. Jeśli wolisz stary sposób załatwiania spraw, panel sterowania może być dla ciebie lepszym rozwiązaniem.

Pod pewnymi względami jego interfejs jest łatwiejszy w nawigacji, jeśli chodzi o edycję IP. Naciśnij przycisk Start, a następnie wpisz „Panel sterowania”. Kliknij na górny wynik. Kliknij „Wyświetl stan sieci i zadania” pod nagłówkiem „Sieć i Internet”. Kliknij na aktywną sieć Wi-Fi lub ethernet obok pola „Połączenia:”. Naciśnij przycisk „Właściwości” w dolnej części okna statusu Wi-Fi. W tym momencie, prawdopodobnie będziesz musiał uwierzytelnić siebie jako administratora. Jeśli Twój adres IP jest obecnie przydzielany ręcznie i masz problemy, możesz zaznaczyć opcję „Uzyskaj adres IP automatycznie” zamiast tego i kliknąć „Zapisz”. Wiersz poleceń jest często najszybszym sposobem, aby uzyskać nowy adres IP. Naciśnij „Start” i wpisz „Command Prompt”, a następnie kliknij „Uruchom jako administrator” po prawej stronie. Przed zmianą IP, musisz znać nazwę swojego interfejsu. Prawdopodobnie będzie to „Wi-Fi”, jeśli jesteś w sieci Wi-Fi lub „Ethernet”, jeśli jesteś w sieci Ethernet. Zmiana adresu IP komputera jest niezwykle prosta.

Sprawdź również

Jak założyć konto PayPal?

PayPal jest jedną z najpopularniejszych platform płatniczych na świecie, umożliwiającą szy…