Home Biznes Jakie są wyszukiwarki internetowe?
Biznes - 30 sierpnia 2022

Jakie są wyszukiwarki internetowe?

W dzisiejszych czasach każdy z nas bez względu na to, w jakim jest wieku codziennie lub prawie codziennie surfuje po Internecie. Jednakże tylko niewielka część osób korzystających z Internetu wie o istnieniu innych wyszukiwarek niż Google, który jest najchętniej ustawianą witryną na stronie startowej przeglądarki. Wielu z nas ufa poleceniom wyszukiwarki bardziej niż rodziny czy znajomych. Obecnie na rynku mamy dostępnych kilkanaście różnych wyszukiwarek internetowych, które zna tylko część internautów. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są wyszukiwarki internetowe zachęcam do przeczytania dalszej części artykułuw której przedstawię 5 wyszukiwarek internetowych.

Google

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje gigant wśród wyszukiwarek internetowych, czyli nie kto inny jak sam Google. Liczne wybory na właśnie tę wyszukiwarkę padają również za sprawą licznych usług, z których możemy skorzystać. Dodatkowo jest ona także główną wyszukiwarką na telefonach z systemem Android. Ponadto Google swoją popularność zawdzięcza najpopularniejszej przeglądarce, czyli Chrome oraz najpopularniejszej poczcie, jaką jest Gmail wybierany znacznie częściej niż inne poczty elektroniczne. Dodatkową zaletą oferowaną przez tego giganta jest możliwość posiadania wszystkiego w jednym miejscu za sprawą założenia sobie konta Google.

YouTube

Mimo że serwis ten należy do Google, pośród najpopularniejszych wyszukiwarek znalazł się on na 2 miejscu, ponieważ znaczna część użytkowników wyszukuje informacje w formie wideo. W skali miesiąca jest to około 1,5 mld internautów. Jednym z czynników, dlaczego tak się dzieje, może okazać się fakt, iż w wynikach wyszukiwania zwykle na pierwszych pozycjach znajdują się filmy, które dotyczą wyszukiwanej przez nas frazy.

Bing

Na miejscu 3 znalazła się wyszukiwarka Bing, która należy do firmy Microsoft. Zaraz po publikacji znana była jako Windows Live Search, a zaraz potem jako MSN Search. Dlaczego cieszy się taką popularnością wśród internautów? Odpowiedź jest bardzo prosta, a mianowicie jest to domyślna wyszukiwarka systemu Windows. Uruchamia się ona od razu, gdy tylko uruchomimy przeglądarkę. Poza komputerami, czy laptopami dotyczy ona również posiadaczy smartfonów, na których znajdziemy system Windows Phone. Miesięcznie z wyszukiwarki tej korzysta blisko 0,5 mld internautów.

Yahoo!

Poza podium, bo na 4 miejscu załapała się wyszukiwarka Yahoo!, która niegdyś cieszyła się ogromną popularnością wśród użytkowników. Było tak, aż do momentu powstania Google. Etap ten dla Yahoo! nie był kolorowy, ponieważ stracili wielu użytkowników oraz swój całkiem spory udział na rynku wyszukiwarek internetowych. Warto wspomnieć, że gdy powstał Google, jego twórcy zaproponowali firmie Yahoo! odkupienie od nich algorytmu za oszałamiającą kwotę miliona dolarów, lecz firma odrzuciła ową propozycję.

DuckDuckGo

Wyszukiwarka ta, mimo że nie jest tak popularna, jak poprzednie, warta jest uwagi każdego internauty. Wyszukiwarka ta za podstawowy cel obiera zapewnienie użytkownika bezpieczeństwa w sieci oraz ochronę prywatności. Bardzo ważnym aspektem tej wyszukiwarki jest fakt, że nie przechowuje ona żadnych danych dot. zachowań osób z niej korzystającej w sieci. Pomimo tego, że jest ona nieco bardziej popularna za granicą, to polscy internauci mogą również bez żadnych problemów z niej korzystać, ponieważ posiada ona polską wersję językową. Warto zauważyć, że w pewnych aspektach wyszukiwarka ta jest podobna do giganta, chociażby poprzez umożliwianie przeglądania grafik, map, informacji z całego świata, czy sprawdzenie prognozy pogody. Dla osób korzystających ze smartfonów powinna być to dobra informacja, ponieważ DuckDuckGo ma swoją aplikację, która dostępna jest na wszystkie smartfony zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, w całej sieci istnieje tak naprawdę cała masa różnych wyszukiwarek internetowych, z których każdego dnia korzysta nawet i kilkanaście lu kilkaset mld użytkowników. Te przedstawione powyżej to tylko kilka wyszukiwarek wartych uwagi. Wybór tej, która będzie dla nas najodpowiedniejsza, należy tylko i wyłącznie do nas, bo to przecież my będziemy jej stałymi użytkownikami.

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…