Home WEB i technologie Kopia zapasowa i przenosiny na inny dysk bez stresu
WEB i technologie - 29 marca 2020

Kopia zapasowa i przenosiny na inny dysk bez stresu

Nic nie działa lub działa nie tak jak powinno. System jest zbyt wolny, nie odpowiada, programy nie funkcjonują tak jakbyśmy chcieli. To sytuacja, w której najczęściej należy wykonać kopię zapasową lub przenieść system na inny dysk. Jak to zrobić by nie narazić się na zbędny stres i kłopoty? Postaramy się zdradzić kilka sposobów.

Narzędzia

Na pewno do tego zadania potrzeba odpowiednich narzędzi. Jeśli dziedzina IT jest dla Ciebie czarną magią i nie czujesz się na siłach by samodzielnie podjąć się pewnych zadań, najlepszym wyborem będzie skorzystanie z intuicyjnego w obsłudze programu, który krok po kroku przeprowadzi cię przez cały proces.

Jaki to powinien by program? Skorzystaj z rzeczowego przewodnika zamieszczonego na LenovoZone: https://lenovozone.pl/blog/klonowanie-dysku/

Proste rozwiązanie

Dobrym wyborem będzie EaseUS Todo Backup Free – spróbujmy jego udziałem sklonować dysk. Pierwsze pytanie – co tak naprawdę chcemy zrobić? Sklonować dysk. Ok, pamiętajmy zatem o kilku istotnych sprawach: jeśli na dysku docelowym znajdują się jakiekolwiek dane, zostaną one nadpisane, a więc bezpowrotnie stracone. Najlepiej wybrać więc nowy dysk i nie narażać się na niemiłe niespodzianki.

Pierwszym krokiem będzie podłączenie nowego dysku z laptopem bądź komputerem przez łącze USB.

W menu programu wybieramy następnie opcję “KLON” i zaznaczamy dysk, który chcemy sklonować a następnie dysk docelowy.

Jeśli przeprowadzamy optymalizację dysku HDD na SDD, warto w tym momencie wejść w zaawansowane opcje programu i wybrać funkcję “optymalizuj dla SDD”.

Jeśli na tym etapie wszystko się zgadza, możemy śmiało kliknąć przycisk “Kontynuuj”, który rozpocznie proces klonowania dysku.

Program dla zaawansowanych

Clonezilla to narzędzie dla zdecydowanie bardziej zaawansowanych użytkowników. Jak wszystko w życiu, program ma swoje plusy i minusy.

Do tych pierwszych na pewno zaliczyć można fakt, że program jest darmowy i ciągle rozwijany i wzbogacany w kolejne funkcjonalności. Minusem – szczególnie dla początkujących – może być mnogość opcji, niezbyt przyjazny interface lub konieczność nagrania programu na pendrive lub płytę CD.

Więcej na ten i inne tematy dotyczące konfiguracji komputera dowiesz się odwiedzając stronę  www.lenovozone.pl

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…