Home Social Media Jak zgłosić kradzież konta na Facebooku?
Social Media - 26 października 2021

Jak zgłosić kradzież konta na Facebooku?

Skradzione konta FB - co robić?

W obecnych czasach prawie każdy posiada konto na Facebooku. W wielu przypadkach okazuje się ono niezbędne zarówno pod względem prywatnym, jak i zawodowym. Niestety problemem są hakerzy, którzy często biorą za cel właśnie tak popularne media społecznościowe. Warto więc dowiedzieć się, jak zgłosić kradzież konta na Facebooku.

Po czym poznać, że nasze konto na FB zostało zhakowane?

Sporo osób zadaje sobie pytanie, jak mam rozpoznać, że ktoś przejął moje konto na Facebooku. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy została podjęta jakaś działalność bez naszej wiedzy. Mowa tu o wysłaniu jakichś wiadomości, opublikowaniu postów, czy co gorsza, zmianie hasła do profilu.

Nawet jeżeli żadne z tych wymienionych zdarzeń nie miało miejsca, to warto jeszcze przeanalizować miejsca i urządzenia logowań. Żeby to zrobić, należy rozwinąć listę w prawym górnym rogu i wybrać pozycję „Ustawienia i prywatność”. Następnie trzeba kliknąć „Ustawienia” oraz „Bezpieczeństwo i logowanie”.

Gdzie zgłosić kradzież konta na FB?

Najgorsze co możemy zrobić, to panikować w sytuacji, gdy zauważymy włamanie na Facebooka. Gdzie zgłosić ten fakt? Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z centrum pomocy FB. Znajduje się tam specjalny link, dzięki któremu można zabezpieczyć konto z podejrzeniem o niebezpieczeństwie.

Odzyskiwanie skradzionego konta

Zhakowane konto na Facebooku można próbować odzyskać ponownie dzięki centrum pomocy. Po kliknięciu linku należy podstępować zgodnie ze wskazówkami. Trzeba jednak używać wtedy telefonu bądź komputera, z którego udawało się wcześniej zalogować na dane konto. Wtedy ważne jest wprowadzenie imienia i nazwisko, numeru telefonu lub adresu e-mail.

Jeżeli nie ma takiej możliwości, trzeba korzystać z innych opcji, które oferuje Facebook. Szukaj mojego konta, a dokładniej „Znajdź swoje konto” to strona, do której trzeba mieć specjalny link (znajdujący się w centrum pomocy). Do tej metody potrzebna jest pomoc znajomego, który może zajrzeć w informacje znajdujące się na Twoim koncie i przekazać je Tobie.

Co zrobić, aby zabezpieczyć konto przez zhakowaniem?

Kradzież konta na FB to niestety powszechne zjawisko, więc warto się przed nim zabezpieczać. Tak naprawdę Facebook proponuje wiele rozwiązań, które znacząco minimalizują ryzyko. Powinno się z nich korzystać. Należy też pamiętać o wylogowaniu się zawsze po skończeniu użytkowania tego portalu społecznościowego. Dotyczy to nie tylko urządzeń cudzych lub publicznych, ale również prywatnych.

Sprawdzenie adresów e-mail mających dostęp do konta

Nie da założyć się konta na Facebooku bez podania adresu e-mail. Co jakiś czas warto jednak kontrolować, czy na naszym koncie nie pojawił się jakiś obcy adres. Jeżeli tak należy bezzwłocznie działać za pomocą centrum pomocy.

Sprawdzenie numerów telefonów mających dostęp do konta

Bardzo podobna sytuacja jak w przypadku adresów e-mail. Obcy numer telefonu mający dostęp do konta z dużym prawdopodobieństwem oznacza zhakowane konto na Facebooku. Do wpisania numeru potrzebne jest zalogowanie się, więc to dość znaczący dowód.

Ustawienie weryfikacji dwuetapowej

Bez wątpienia jeden z najlepszych pomysłów dotyczących ochrony konta. Weryfikacja dwuetapowa, inaczej nazywana uwierzytelnianiem dwuskładnikowym, to konieczność wprowadzenia specjalnego kodu logowania lub potwierdzenia próby zalogowania za każdym razem, gdy pojawi się próba uzyskania dostępu do konta na FB z nierozpoznanego urządzenia lub nieużywanej wcześniej przeglądarki internetowej. Żeby włączyć weryfikację dwuetapową, należy kliknąć w rozwijaną listę w prawym górnym rogu i wybrać „Ustawienia”, a następnie „Bezpieczeństwo i logowanie” oraz pole „Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego”.

Ustawienie mocnego hasła na FB

Jak powiadomić Facebooka o włamaniu na konto to często zadawane pytania, ale czasem jeszcze częściej pojawia się pytanie dotyczące ustawienia mocnego hasła. Jak to zrobić? Recepta nie jest paradoksalnie zbyt skomplikowana: duża liczba znaków, korzystanie z liter, cyfr i symboli specjalnych oraz unikanie wpisywania haseł łatwych do odgadnięcia np. daty urodzin.

Sprawdź również

Czy na Messengerze widać kto zrobił screena?

Zrzuty ekranu stały się nieodłączną częścią współczesnej komunikacji online. Wraz z rozwoj…