Home Biznes Księgowość w spółce z o.o. – o czym należy pamiętać?
Biznes - 9 maja 2022

Księgowość w spółce z o.o. – o czym należy pamiętać?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to obecnie najczęściej wybierana forma prowadzenia działalności przez przedsiębiorców, planujących otworzyć swój własny biznes. Jedną z podstawowych czynności, którą muszą wykonywać właściciele spółki, jest prowadzenie pełnej księgowości. 

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda prowadzenie księgowości w spółce z o.o. oraz dlaczego warto zlecić to zadanie profesjonalistom. 

Księgowość w spółce z o.o. – z czym to się wiążę?

Pełna księgowość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być prowadzona na podstawie ustawy o rachunkowości, co wiąże się z tym, że wszystkie koszty, które przechodzą przez spółkę, muszą być zapisane w odpowiednich dokumentach.

Prowadzenie spółki z o.o. obliguje zarząd firmy do przygotowywania sprawozdań finansowych, w których znajdują się: rachunek zysków i strat, bilans oraz informacja dodatkowa. Od właścicieli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się prowadzenia osobnego rachunku firmowego, które prezentuje wszystkie operacje finansowe. Księgowość w spółce z o.o. musi być jasna i czytelna.

Kto może prowadzić księgowość w spółce z o.o.?

Zgodnie z prawem księgowością w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może zajmować się dowolna osoba np. członek zarządu. Wiele spółek jednak korzysta z profesjonalnej pomocy biura rachunkowego, które oferuje szeroki wachlarz usług księgowych.

Dlaczego księgowość spółki z o.o. warto zlecić biuru rachunkowemu? 

  • Oszczędność czasu

Nawiązując współpracę z biurem rachunkowym, oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale również czas, który w prowadzeniu własnego biznesu odgrywa istotną rolę. Przekazując sprawy księgowe firmie, która zajmuje się tym zawodowo, oszczędzasz czas, który możesz przeznaczyć na rozwój swojej marki.

  • Kompleksowe usługi

Każde profesjonalne biuro rachunkowe zapewnia kompleksowe usługi z zakresu księgowości. Do zadań biura należą przede wszystkim: weryfikacja poprawności faktur, które wystawiasz, księgowanie faktur kosztowych, wysyłanie deklaracji podatkowych do urzędów, a także reprezentowanie Twoich spraw przed urzędami.

  • Niezbędna wiedza i umiejętności

Prowadzenie księgowości wymaga stosowania się do pewnych zasad, dlatego bez odpowiedniej wiedzy ciężko jest sprostać temu zadaniu. Przede wszystkim księgowość wymaga przestrzegania przepisów prawnych, które często są skomplikowane i ciągle się zmieniają. Specjaliści z biura rachunkowego dysponują odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami, dzięki którym każda czynność jest wykonana zgodnie z prawem.

  • Doświadczenie

Księgowi to osoby z doświadczeniem oraz wiedzą, którą ciągle pogłębiają. Znają się na wszystkich sprawach związanych z księgowością zarówno w teorii, jak i praktyce. Dzięki temu oferują kompleksowe wsparcie na każdym etapie współpracy.

Powierz księgowość spółki z o.o. sprawdzonemu biuru rachunkowemu i prowadź firmę zgodnie z wszystkimi przepisami prawnymi, bez kłopotów i ograniczeń. 

 

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…